Diş Dolgusu Nedir, Nasıl Yapılır?

dis dolgusu nedir nasil yapilir1

Diş dolgusu (veya dolgu), karyojenik işlemlerden zarar görmüş dişleri eski haline getirmek, yapılarını, morfolojilerini ve bütünlüklerini eski haline getirmek için uygulanan yaygın bir diş prosedürüdür.

Diş dolgusu her zaman hasarın (örn. çürük) ortadan kaldırılması ve bölgenin doğru bir şekilde dezenfekte edilmesi ile sağlanır. Daha sonra diş hekimi, diş minesini ve dentini perfore eden bakterilerin dişte neden olduğu çatlakları veya kanalları doldurarak (veya tıkayarak) ilerler.

Bir dolgunun gerçekleştirildiği ana hedefler şunlardır:

 • Çürük bakımını sağlamak.
 • Bakterilerin girebileceği diş boşluklarını kapatmak.
 • Olası bir karyojenik süreci önlemek.
 • Diş ağrısını rahatlatmak.
 • Kök kanalını ciddi şekilde yontulmuş veya kırılmış bir dişi doldurmak.

Kök kanal dolgusu, kök kanal tedavisi sırasında, genellikle diş pulpasının (çıkarılmış olan) bulunduğu boşluğu doldurmak için yapılan özel bir dolgudur.

Diş Dolgusu Ne Kadar Sürer?

Bir dişin dolgu veya daha invaziv bir tedavi gerektirip gerektirmediğini belirlemek diş hekiminin görevidir. Küçük bir boşluk, süresi (müdahalenin) 20 ila 60 dakika arasında değişen basit bir dolgu ile kolayca tedavi edilir.

Öte yandan, en ciddi karyojenik süreçlerin doğru bir şekilde doldurulması için daha fazla zaman gerekir. Aksi takdirde, daha derine inmiş ve diş pulpasını işgal etmiş çürükler, uğradığı zararı gidermek için daha invaziv prosedürler (örneğin devitalizasyon veya diş çekimi) gerektirir.

Dolgu işlemi nasıldır?

 • Çürük dişin lokal anestezisi: Diş uyuşturulur, dolayısıyla hasta işlem sırasında herhangi bir ağrı hissetmemelidir.
 • Anestetiğin terapötik etkisini göstermesi için kısa bir bekleme (birkaç dakika).
 • Diş çürüklerinin giderilmesi (diş özel frezlerle kesilir).
 • Dişin dolguyla kaplanması.

Dişe dolgu işlemi nasıl yapılır?

Dişe dolgu işlemi, çürümüş, çatlamış veya hasar görmüş dişlerin restore edilmesi amacıyla yapılan bir tedavi yöntemidir. Bu işlem, diş hekimleri tarafından klinik ortamda gerçekleştirilir. İşlem genellikle lokal anestezi uygulanarak başlar, böylece hastanın ağrı veya rahatsızlık hissetmesi engellenir. Öncelikle, çürük veya zarar görmüş dokular temizlenir ve diş yüzeyi özel aletlerle hazırlanır. Ardından, uygun dolgu malzemesi seçilir ve dişe uygulanır. Dolgu malzemesi, dişin şekline ve rengine uygun şekilde şekillendirilir ve sertleşmesi için özel bir ışık kullanılır. İşlem tamamlandığında, dişin şekli ve fonksiyonu geri kazanılır ve estetik bir görünüm elde edilir. Dişe dolgu işlemi, çürüğün ilerlemesini durdurarak dişin sağlamlığını korur ve ağrı veya hassasiyeti azaltır.

Diş Dolgusu Ne Zaman İyileşir?

Diş dolgusunun iyileşmesi ortalama olarak 2 ile 3 gün arasında sürmektedir. Bu süre zarfında hasta dişte ağrı hissedebilir. Bunun için doktorundan ağrı kesici yazdırabilir. Fakat hasta çok şiddetli bir ağrıya sahipse ve enfeksiyon olduğunu düşünüyorsa mutlaka bir doktora başvurması gerekmektedir.

Diş Dolgusu Ne Kadar Dayanır?

Cıva, gümüş, kalay, bakır veya diğer metaller kullanılan dolgular (amalgam dolgular) ortalama olarak 15 – 20 yıl dayanıklık süresi vardır.

 1. Zamana karşı iyi dayanıklılık ve direnç gösterirler.
 2. Oldukça düşük maliyetli dolgulardır.
 3. Ağırlıklı olarak arka diş dolgularında kullanılır.
 4. Tipik olarak metalik renktir.
 5. Estetik olarak kabul edilemez.

Altın dolguların ömrü ise 20-30 yıl arasındadır.

 1. Diş eti dokusu tarafından çok iyi tolere edilen dolgu türüdür.
 2. 20 yıldan fazla garantili süre olduğu için hasta uzun süre rahat eder.
 3. Çok yüksek maliyetli olduğu için fazla tercih edilmez
 4. Daha fazla periyodik kontrol ihtiyacı doğar.

Beyaz dolgular olarak da adlandırılan kompozit (reçineler) dolguların ömrü ise ortalama 7 ile 10 yıl arasındadır. Beyaz dolgular en çok kullanılan dolgu çeşitidir.

 1. Estetik olarak kabul edilebilir bir görüntüye sahiptir.
 2. Diş renginize en uygun amalgam rengini seçmek mümkündür.
 3. Dişe güç verir.
 4. Diş yüzeyini parlak hale getirir.
 5. Zamanla kromatik değişiklik olasılığı vardır.
 6. Bu malzemeler azı dişlerinin dolgusu için uygun değildir.

Porselen dolgunun ömrü hastanın kullanım durumuna göre oldukça değişiklik gösterebilir. 10 ile 30 yıl arasında bir ömre sahiptir. Hastanın sigara içmesi, çok fazla çay ve kahve tüketmesi gibi dişe zarar verebileceği alışkanlıkları bu ömrü kısaltır.

 1. Dişle aynı renge sahiptirler.
 2. Leke tutmayan malzemelerden yapılmıştır.
 3. Daha fazla direnci garanti eden porselen ve metal dolgular da vardır.
 4. Bu dolguların rengi ve parlaklığı diş minesini taklit eder.
 5. Altın dolgularla karşılaştırılabilir ve yüksek maliyetlidir.

Diş Dolgusundan Ne Kadar Sonra Yemek Yenir?

Diş dolgusu işleminden sonraki iki saat boyunca hasta hiçbir şey yememeli, çok sıcak ve soğuk şeyler içmemelidir. 2 saatin sonunda hasta dolgunun yapıldığı bölgede çiğneme yapmamalıdır. Özellikle sert yiyecekleri yemekten 1 gün boyunca kaçınmalıdır.

Diş Dolgusu Ne Zaman Oturur?

Diş dolgusu için sıklıkla tercih edilen amalgam dolgular ortalama olarak 24 saat içerisinde tamamıyla oturmuş olurlar. Başta yumuşak olan dolgu bu 24 saatin sonunda maksimum sertliğe ulaşmış olacaktır.

Diş Dolgusu Ne Zaman Yenilenir?

Diş dolgusu; dolgu kırıldığında, ömrü bittiğinde yenilenir. Ekstra bir müdahaleye genellikle gerek duyulmaz.