Diş Eti Estetiği Tedavisi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş Eti Estetiği Tedavisi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlıklı ve düzgün dişetine sahip olmak için doktor hastanın ilk önce diş taşlarını ve bakteri plağını temizlemesi gerekmektedir. Gerekli gördüğü takdirde diş eti için gereken tedavileri de uygulaması gerekmektedir.

Diş eti gereken sağlığına kavuştuktan sonra diş ve dudaklarla olan ilişki değerlendirilir ve estetik için gerekli görülen uygulamalar  yapılır. Bu uygulamalarda İyileşme sürecini hızlı bir şekilde atlatmak, ameliyat sonrasında sağlıklı bir ağız sahip olabilmek ve bu durumu koruyabilmek için hastaların dikkat etmesi gereken bazı hususlar mevcuttur.

Bunları düzenli ve doğru şekilde yapmak sürekli olarak sağlıklı bir ağza sahip olabilmek için hastalara büyük fayda sağlayacaktır.

  • Ameliyat sonrasında kanama için ilk 24 saat dikkatli olunmalıdır.

Diş eti estetiği ameliyatından sonra 24 saatte işlem yapılan bölgeden sızıntı gibi az miktarda kanama gerçekleşir. Hasta ağızda kan tadını hisseder bunu tükürerek ya da ağzı su ile çalkalayarak geçirmeye çalışır. Bu kesinlikle yapılmamalıdır.

Tükürmek, ağız çalkalama işlemi gibi şeyler bu süreçte pıhtı oluşumunu engeller ve kanamanın fazlalaşmasına bunun yanı sıra enfeksiyon oluşmasına yol açar. Bu durumun yaşanmaması için ilk 24 saat hiç tükürülmemeli, ağız su ile çalkalanmamalı, gargara yapılmamalıdır. Ayriyeten diş fırçalanması da ilk 24 saat yasak olan şeyler arasındadır.

  • Ameliyat sonrası şişlik oluşumunu azaltmak için soğuk kompres uygulanmalıdır.

Ameliyat sonrası yanakta ilk 3-4 gün şişlik oluşabilir. En yüksek seviyeye 4. gün ulaşır. Bu günden sonra yavaş yavaş geçmeye başlar ve zamanla tamamen geçer. Şişliğin az olması için ameliyat sonrasında ilk 24 saat soğuk kompres uygulanmalıdır.

Soğuk kompres 10 dakika uygulanmalı daha sonra 10 dakika ara verilmelidir. Bu 24 saat içerisinde olabildiğince sık yapılmalıdır. 24 saat geçtiyse yapılan kompres uygulama şişliğe herhangi bir fayda etmez.

  • Çürük oluşmasını önleyecek diş macunları kullanılmalıdır.

Ameliyat sonrasında doğru macun tercihi önemlidir. Ameliyattan en az bir hafta içerisinde hasta ağız bakımına başlamalı ve düzenli olarak devam ettirmelidir.  Dişler ameliyattan sonra çürük önleyici macun kullanılarak fırçalanmalıdır. Bu iyileşme sürecinin hızlanmasına yardımcı olacaktır.

  • Düzenli hekim kontrolüne gidilmelidir.

Ameliyat sonrasında düzenli olarak kontrole gidilmesi oldukça önemlidir. Hastanın fark etmediği durumlar hekim tarafından fark edilebilmektedir.

İyileşme aşamalarının sağlıklı gidip gitmediğinin takibi ve olası bir problem yaşanıyorsa bunun önüne geçilebilmesi açısından hasta için kontrole gitmek gereklidir. Bu kontrole en az 6 ayda bir gidilmelidir. Hekim hastaya kontrol için bir aralık verdiyse o süre içinde gidilmelidir.

  • Diş fırçasının doğru seçilmesi gereklidir.

Doğru diş fırçası kullanılması diş ve diş etinin sağlıklı olması açısından, ağız bakımı ve hijyen açısından oldukça önemlidir. Sert kıllı diş fırçaları diş etine ve dişe zarar vermektedir. Ayrıca doğru diş fırçalama tekniklerini seçmek oldukça önemlidir.

Dişin yüzey kısmının çizilmesine de sebep olabilir. Bu yüzden kullanılacak fırçanın orta sert kıllı diş fırçası olması gerekmektedir. Ameliyat sonrasında diş ve diş etleri oldukça hassas olacağından daha da yumuşak fırça kullanımı da tercih edilebilir.

  • Ağız İçi Hijyene dikkat edilmelidir.

Ameliyat sonrası hastanın dikkat etmesi gereken en önemli konulardan biri hijyendir. Ağız içi hijyen ile rahatsızlıkların bir miktar önüne geçilebilmektedir.

Ameliyat sonrasında komplikasyon ve enfeksiyon oluşmasını engellemek ve herhangi bir sorun yaşanmasının önüne geçmek açısından da ağız içi hijyenine dikkat etmek oldukça önemlidir.

Hasta rutin ağız bakımı uygulamasını yapmaya devam etmeli, bu konuda hekimin bir tavsiyesi varsa bu tavsiyeye de uyulmalıdır.

  • Diş eti estetiğinden sonra beslenme şekline dikkat edilmelidir.

Ameliyattan sonra ağız fazlasıyla hassaslaşır. Bu nedenle aşırı soğuk veya sıcak besin tüketimi ortalama üç hafta yasaktır. Hastanın tüketeceği besinler ilk olarak sıvı halde olmalı, sonra püre halinde olmalı ve ortalama üç hafta sonunda katı halde olmalıdır.

Bu hem dikişleri korumak için hem de kök sağlığını korumak için önemlidir. Beslenme konusunda en doğru bilgiyi ameliyatı gerçekleştiren doktor hastaya verir. Beslenmenin yanında protein içeriği yüksek besinler tüketilerek iyileşme süresi kısaltılabilir.

  • Diş eti estetiğinden sonra sigara kullanımına dikkat edilmelidir.

Diş eti ameliyatından sonra ağzın iyileşme süresi ortalama üç haftayı bulabilmektedir. Bu sürede iyileşmeyi yavaşlatmamak için hasta kesinlikle sigara kullanmamalıdır. Üç haftalık süre bittikten sonra ise diş sağlığının korunabilmesi için sigara kullanımı tavsiye edilmemektedir.

  • Ameliyat sonrası ağrı için ağrı kesici kullanımına dikkat edilmelidir.

Ameliyat sürecinde diş ve diş etlerine yapılan uygulamalar ve zorlanmalar anestezi etkisinin geçmesi ile hastada ağrı hissedilmeye başlanır.

Diş ve diş eti tedavisi ameliyatları sonrası ağrılı geçmektedir. Bu ağrılar için hekim ağrı kesiciler vermektedir. Ağrı kesici verilmektedir. Ağrılar normal olmayan boyuta ulaştıysa hekime acil bir şekilde başvurulmalıdır.

  • Konuşmada zorluk yaşanabildiğinden bir süre az konuşulmalıdır.

Ameliyattan sonra hastanın ilk birkaç saat hastanın konuşmaması tavsiye edilir. Bu süre geçtikten sonra hastanın konuşmaya başlamasında bir sakınca yoktur. Ancak ağrı ve yara nedeniyle kendini zorlamamalıdır. Kendisini konuşmak için zorlarsa yaralar açılabilir. Bu da hastanın iyileşme sürecinin uzamasına neden olur.