Diş İpi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Diş İpi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Diş ipi, diş fırçasının ulaşamadığı ve dişlerimizin görünmeyen bölgelerinde biriken yiyecek parçalarını temizlemekte oldukça faydalı bir araçtır. Bu nedenle dişlerin arasında sıkışıp kalmış yiyecek parçalarını yok etmek için diş fırçaladıktan sonra diş ipi kullanmak ağız ve diş sağlığı açısından son derece önemlidir.

Plak, dişlerin ve ağız mukozasının hemen üzerinde yemek yenildikten yaklaşık 2 saat sonra oluşan kremsi film tabakasıdır.

Yapılan istatistiklere göre plağın ağızdan uzaklaştırılmasında diş fırçalamanın etkisi %66, plağın ağızdan uzaklaştırılmasında diş ipinin rolü ise %34 olmuştur. Bu nedenle uzmanları günde 1 defa diş ipi kullanımı zaruri görmektedirler.

Diş ipi nasıl olmalı?

Diş ipi önceleri pamuk iplikten yapılırdı. Bugün ise diş ipinin yapımında daha dayanıklı olduğu için naylon, teflon ve polietilen kullanılıyor. Naylon diş ipleri hala popüler olmasına rağmen, birçok insan dişler arasında kolaylıkla kaydığı için teflon ve polietileni tercih etmeye başladı.

Diş ipi nasıl kullanılır?

  • Yaklaşık olarak kırk santimetrelik bir diş ipi alarak, ipliğin büyük bir bölümünü orta parmaklarınızın çevresine sarın ve diş ipini kullanmak için dört veya beş santimetrelik ipi açıkta bırakın.
  • Diş ipini, baş parmak ve işaret parmakları arasında gerili tutarak, dişleriniz arasında nazikçe yukarı ve aşağı doğru hareket ettirin.
  • İpliği tüm diş yüzeylerinde hafifçe gezdirin ve ipin diş eti çizgisini geçtiğine emin olun. Bu işlemi yaparken diş ipini zorlamamaya dikkat edin, aksi takdirde hassas dişeti dokusu kesilmesi veya doku ezilmesi gibi durumlarla karşılaşılabilir.
  • Bu konuda bir diğer önemli konu ise dişten dişe geçerken diş ipinin temiz bölümlerinin kullanılmasına dikkat edilmesidir.
  • Diş ipini etkili bir şekilde kullanmak için ileri geri hareketini uygulayın.

Kürdanlı diş ipi nedir?

Diş ipinin daha hijyenik ve pratik olması için tasarlanmış diş iplerinden biri olan kürdanlı diş ipi, son yıllarda daha fazla tercih edilir oldu.

Kürdanlı diş ipi kullanarak diş temizliğinizi zorlanmadan gerçekleştirebilirsiniz. Tek kullanımlık olan kürdanlı diş iplerini eczanelerden ve kozmetik ürünler satan mağazalardan temin edebilirsiniz.

Günde kaç defa diş ipi kullanılmalı?

Diş ipi kullanımı, etkili bir ağız hijyeninin önemli bir parçasıdır. Günlük diş temizliği rutini içerisinde diş fırçalamanın yanı sıra diş ipi kullanımı da yer almaktadır. Diş hekimlerinin önerisine göre, dişler günde üç kez fırçalanmalı ve her fırçalama sonrasında diş ipi kullanılmalıdır. Sabah kalktığınızda, öğle yemeğinin ardından ve akşam yatmadan önce dişlerinizi temizlemeniz, diş plağı ve bakteri oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Diş ipi, dişlerin arasındaki zor ulaşılabilen bölgeleri temizler, yemek artıklarını uzaklaştırır ve diş eti sağlığını korur. Mumlu diş ipleri tercih ederek, diş eti kanaması veya diş minesine zarar riskini azaltabilirsiniz. Unutmayın, düzenli diş ipi kullanımı sağlıklı bir ağız ve dişler için önemlidir.