Diş Protez Fiyatları 2024

Dis Protez Fiyatlari 2023

Diş protezi kırılan ya da çekilen dişlerin yerine kullanılan bir uygulamadır. Protez dişler kişiden kişiye değişkenlik gösterebilmektedir. Bunun en önemli nedeni kişinin ağız yapısına bağlı olarak yapılmasıdır.

Kişinin kişisel ihtiyaçları doğrultusunda üretilen diş protezinin kişinin ağzına tam uyum sağlaması oldukça önemlidir. Hastanın dişlerinin doğal görünmesi ve kolay kullanım özelliğine sahip olması önemlidir.

Diş protezi, kaybedilen bir ya da birden fazla diş yerine kullanılabileceği gibi tüm dişlerin yerine de kullanılabilmektedir. Lakin diş protezi işlemi esnasında hastanın ağzında bulunan sağlam durumdaki mevcut dişlerin korunması en önemli husustur.

İzmir diş protezi, kişinin kemik rengine bağlı olarak değişik tonlarda olabilmektedir. Bu nedenle kişiye en uygun tonlarda yapılır. Böylece kişinin protez diş rengi, doğal diş renkleri ile aynı bir görünüme sahip olur.

Diş protezi işleminde temel amaç kişinin kaybettiği çiğneme fonksiyonunu geri kazandırmaktır. Kişinin çiğneme işlevinin geri kazanılmasıyla beraber yaşam kalitesi de artmaktadır.

Tüm bunların haricinde kırılmış, rengi değişmiş ya da şekil bozukluğu meydana gelmiş olan dişlerin hasta üzerinde oluşturduğu psikolojik etkiler de bu işlem sayesinde ortadan kaldırılmış olur.

Protez diş fiyatları günümüzde düzenli olarak yükselmektedir. Bunun nedeni protez diş imalatı esnasında kullanılan malzemelerin büyük bir kısmı yurtdışında üretilmektedir.

Ayrıca direkt yurtdışında üretilen ve ülkemize ithal edilen protezler de bulunmaktadır. Bu nedenle, döviz kurunda meydana gelen değişimler bu fiyatları da doğrudan etkilemektedir.

Diş tedavisi esnasında en son tercih edilmesi gereken aşama Protez diş uygulamasıdır. Protez dişler genel olarak diş çürümesi, dişin kırılması ya da dişte bulunan dolgunun yetersiz kalması gibi diş kayıplarına sebebiyet veren durumlarda uygulanmaktadır.

İzmir diş protezleri iki çeşitte bulunmaktadır. Bunlardan biri sabit diş protezleri, diğeri de hareketli diş protezleridir.

Ağız içine yapıştırılarak işlem yapılan sabit diş protezleri, kişinin kendi isteğiyle çıkarılması mümkün değildir. Genel olarak diş kaybı az olan kişilere bu işlem uygulanmaktadır.

Uygulanan sabit diş protezi işlemi, kişinin mevcutta bulunan dişleri kullanılarak üretilir. Mevcut olan dişin kesilerek küçültülmesiyle başlayan uygulamanın ardından kişinin var olan dişinin üzeri kaplanır ve ardından üzerine protez diş monte edilmektedir.

Birbirinden farklı materyallerden üretilen sabit protezlerin hazırlanıp yerine takılması yaklaşık olarak 10 gün sürmektedir.  Bu süre zaafında kişinin minimum 4 ila 5 kez diş hekimine gitmesi gerekmektedir.

Ağız içerisinde bulunan eksik dişlerin yerini alabilen diş hekimliğine göre tanımı aparey olarak bilinen hareketli diş protezleri, hastanın kendisi tarafından takılarak çıkartılabilmektedir.

Ağız içerisinde doğal dişlerin var olduğu ancak sabit protez uygulaması için yeterli desteğin yapılamadığı durumlarda uygulanmaktadır. Bu uygulama esnasında var olan dişlerden ve diş dokularından destek alınmaktadır.

Protez Diş Çeşitleri

  • Sabit Diş Protezi

Sabit diş protezi, dişlerinizin yerine takılan ve dişlerinizi tamamlayan bir protezdir. Bu protezler genellikle dişlerinizin çok az veya hiç olmadığı durumlarda kullanılır. Sabit diş protezleri diş etlerinizin üzerine yapıştırılır ve vücudunuz tarafından kemik olarak kabul edilir. Bu yüzden protezinizi yıkamak ve ağız bakımı yapmak gibi normal dişlerinizle aynı şekilde yapmanız gerekir.

Sabit diş protezleri genellikle diş etlerinizin üzerine yapıştırılır ve diş etleriniz arasında köprüler oluşturur. Bu köprüler, protezi diş etlerinizin üzerine yapıştırmak için kullanılan metal parçalardır. Sabit diş protezleri, çene kemiklerinizin az olduğu durumlarda bile kullanılabilir ancak bu durumda çene kemiklerinizin daha fazla destek vermesi için kemik greftleri kullanılabilir.

  • Hareketli Diş Protezi

Hareketli diş protezi, dişlerin yerine geçen ve çeşitli nedenlerle kaybolan dişlerin yerine takılan protezlerdir. Bunlar, diş etlerine yapıştırılır veya dişlerin yerine takılır ve çeşitli hareketleri yapabilirler. Hareketli diş protezleri, çeşitli nedenlerle dişlerin kaybına neden olan kişilerin dişlerini yeniden kazanmalarına yardımcı olabilirler.

Hareketli diş protezleri, çeşitli şekillerde yapılır ve çeşitli malzemelerden yapılabilirler. Bunlar, metal, porselen veya titanyum, zikronyum gibi malzemelerden yapılabilirler. Hareketli diş protezleri, çeşitli ölçülerde yapılabilir ve dişlerin yerine takılabilirler. Bunlar, tam diş protezleri, yarım diş protezleri veya parçalı diş protezleri gibi çeşitleri olabilir. Özellikle son yıllarda bu tür protezlerin kullanımları yaygınlaşmıştır. Bunun sebebi gerçekten çok kullanışlı ve pratik bir yapıda olmalarıdır.

İzmir diş protez fiyatları neye göre değişir?

İzmir protez diş fiyatlarında değişen faktörler vardır. Yapılacak olan protez dişlerin kaç tane olacağı, implant destekli protez mi yapılacağı bunun yanı sıra tedavi esnasında ortaya çıkabilecek ek tedavilere ihtiyaç duyulup duyulmadığı fiyatlarda değişkenlik göstermektedir.

Devlet hastanelerinde implant tedavisini karşılanması için bazı şartlar bulunmaktadır. Normal şartlarda kemik içi implantlar SGK tarafından ödenmemektedir.

Ancak; hastanın ağız içerisinde dudak damak yarığı, doğumsal rahatsızlıklara bağlı, diş ve dokusu ile ilgili kemik doku rahatsızlıklarının olduğu durumlarda SGK tarafından karşılanabilmektedir.

Protez Diş Tedavi Ücreti Kredi Kartı İle Ödenebilir mi?

İzmir protez diş için belirlenen ücretin kredi kartı ile ödenip ödenmeyeceği konusunda kesin bir ifade ile konuşmak doğru olmayacaktır. Buna karşın günümüzde çoğu hastane, klinik ve özel diş hekimi, birçok işletme ve kurum gibi kredi kartı ile ödeme seçeneğini hastalarına ödeme seçenekleri arasında sunmaktadır. Ancak bu durum işlemi yapacak olan ilgili kurumun seçimine göre değişim gösterebilir.

Özel Hastanelerde Protez Diş Tedavisini Sigorta Karşılıyor Mu?

diş tedavisini sgk ya da özel sigorta kapsar mı

Özel hastanelerde protez diş sigortanın ödeyip ödemeyeceği konusunda kesin bir hükümden söz etmek pek de mümkün olmayacaktır. Bu konuda belirleyici olan, hastadan hastaya değişebilen bir takım faktörler bulunur. Bu faktörlerden protez diş işleminin hastanın sahip olduğu sigortanın kapsamı içerisinde olup olmadığıdır.

Eğer hastanın sigortası protez diş kapsıyor ise bu ücret sigorta tarafından karşılanabilir. Ancak bu ücretin sigorta tarafından karşılanabilmesi için hastanın bu işlemin sigortası ile anlaşmalı olan bir klinik, hastane ya da diş hekimi tarafından gerçekleştirilmesi gerekir.

Özel Hastanelerde Protez Diş Tedavi Fiyatı Ne Kadar?

İzmir protez diş işleminin fiyatları için kesin rakamlardan söz etmek pek de mümkün değildir. Burada, hastanın işlem için ödeyeceği ücreti belirleyen faktörler hastadan hastaya değişim gösterebilen faktörlerdir.

Örneğin hastanın spesifik sağlık sorunu ya da talep ettiği işlem ile uyumu, bu işlemin hangi teknik ile uygulanacağı ve buna benzer işlem detayları fiyat belirleme konusunda bir hayli etkili olan faktörlerdir. Buna karşın son derece karmaşık ancak bir o kadar da etkili olabilen protez diş işlemi için belirlenecek olan fiyat üzerinde işlemi yapacak olan hekim de oldukça belirleyici olabilir.

Hekimler, özellikle de özel klinikler, özel hastaneler ya da şahsi klinikleri üzerinden çalışan hekimler bu alanda kendileri için özel fiyatlar belirleyebilirler. Bu alanda yapılan işlemler için kesin bir fiyat almak istiyorsanız profesyonel bir hekim ile iletişime geçmeli, gerekli kontrol ve muayeneleri olmalı ve tedavi planlaması yapmalısınız. Tüm bu işlemlerden sonra protez diş işlemi için belirlenen fiyat ortaya çıkacaktır.

Protez Diş Tedavisi Devlet Hastanesinde Yapılır Mı?

İzmir protez diş işlemi genelde devlet hastanelerinde uygulanamayan bir işlemdir. Bu işlemi yaptıranlar genelde özel hastaneleri ya da özel klinikleri tercih ederler. Ancak buna karşın özellikle son yıllarda protez diş işlemini bazı devlet hastaneleri de uygulamaya başlamıştır. Bunların sayıları oldukça az olsa da önümüzdeki yıllarda artmaları beklenmektedir.

Fakat günümüz itibari ile bu işlemi yapan devlet hastanesi sayısı neredeyse yok denilebilecek kadar azdır. Bu nedenle protez diş işlemi yaptırmak isteyen hastalara genelde özel bir kliniğe ya da bir özel hastaneye gitmeleri, işlemlerini buralarda yaptırmaları tavsiye edilir.