Estetik Dolgu Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Estetik Dolgu Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kişilerin sağlıksız yiyeceklerle beslenmesi, genetik faktörü gibi bazı etmenler diş sağlığını olumlu ya da olumsuz etkilemektedir. Dişlerde bazı sebeplere bağlı hasar oluşabilir. Oluşan bu hasarı gidermek için dolgu yöntemi kullanılır.

Estetik diş dolgusu dişin yapısını ve oluşan çürükleri   tedavi etmek amacıyla için kullanılır. Çürümüş, kırılmış, hasar görmüş dişlere uygulanan bu estetik dolgu normal dişin kendi yapısı gibi sertliğe sahip olur ve görünüş olarak diş ile bütünleşir. Bu nedenle estetik dolgu ile diş bütünleşir.

 • Estetik dolgu sonrası uyuşukluk geçene hiçbir şey yenilmemeli ve içilmemelidir.

Estetik diş dolgusu yapıldıktan sonra doktorun belirttiği süre bitmeden kişi yemek yemeye ve içmeye başlamamalıdır. Bu süre genellikle 2 saattir.  Kişi iki saatin sonunda yeme içme işlevine devam edebilir.2 saat sonra diş fırçalanabilir.

Eğer belirtilen süre bitmeden kişi yemek yemeye ve içmeye başlarsa uyuşukluk hala devam ettiği için ağız içinde hasara neden olabilir. Uyuşukluğun geçip geçmediğini dudağınıza dokunarak anlayabilirsiniz.

 • Estetik dolgu sonrası ısırma işlemi gerçekleştirilirken estetik dolgu yapılan dişlere dikkat edilmelidir.

Estetik dolgu ön bölgede bulunan dişlere uygulandıysa bu bölge kullanılarak ısırma işlemi yapılmamalıdır. Estetik dolgu sonrası birkaç gün dişte renk değişimine neden olabilecek yenilip içilmemelidir.

Sigara, kahve, asitli içecekler, kahve ve çay gibi yiyecekler örnek olarak verilebilir. Estetik dolgu sonrası hastanın gıda tüketimi yapabilmesi için ağızdaki uyuşukluğun geçmesi beklenmelidir. Su ve sıvı yiyecekler tüketilebilir. Hasta dolgu sonrasında sert ve dişleri zorlayacak yiyeceklerden uzak durmalıdır.

 • Estetik dolgu sonrası hastada ağrı yaşanabilir. 

Hastada ağrı hissedilmesine neden olabilecek bazı sebepler vardır. Örneğin hastaya yapılan dolgunun olması gerekenden yüksek yapılması, derin çürüğe sahip dişe yapılan dolgu, diş ile sinirlerin birbirine yakın olduğu dolgu, iğne yapılan yerin ağrıması, yapılan dolgunun ağızda bulunan dişlere yapışmaması için tedavide kullanılan bazı aparatlar estetik dolgu sonrası ağrıya neden olabilir.

Bu ağrılar için hasta doktorun verdiği ağrı kesicileri kullanmalıdır. Ağrı geçmezse ve şiddetlenirse hasta mutlaka doktoruna başvurmalıdır.

 • Estetik Dolgu sonrasında diliniz ile dişteki keskin ve pürüzlü yapıya sahip kenarları kontrol edin.

Dolgu yapılan yerlerin kenarlarında keskin, pürüzlü kenar var ise doktorunuz ile görüşün. Çünkü bu çıkıntılar konuşun. Dolgu kenarlarındaki çıkıntılar ve oluşan pürüzlü yüzey bakterilerin daha çok tutulmasına neden olur. Bu durumda diş çürümesine yol açar.

 • Estetik dolgu sonrasında hasta ağız hijyenine dikkat etmelidir. 

Estetik dolgudan sonra hastanın dişlerini koruması için yapması gereken ilk şey ağız hijyenine dikkat etmektir. Dikkatli ve özenli bir şekilde günde en az 2 kere olmak üzere dişlerini macun kullanarak fırçalamalı ve diş ipi kullanmalıdır.

Bunun yanında dişleri için yılda bir kez profesyonel olarak temizletmesi önerilenler arasındadır. Dolgu sonrası hasta ağız hijyenine dikkat etmezse yapılan dolguda kırılmalar meydana gelebilir. Dişte renk değişikliği gözlemlenebilir.

 • Estetik dolgu sonrası dişler diş macunu ile temizlenmelidir, diş araları ise diş ipi kullanarak temizlenmelidir.

Kullanılan sert kıllı diş fırçası ve aşındırıcı madde içeren diş macununun kullanılmaması gerekmektedir, çünkü estetik dolgu ile doldurulmuş dişin yüzey kısmının cilası hızlı şekilde aşınırsa cila ortadan kalkar. Doldurulmuş bu dişlerin yılda 2 kez yüzeyinin cilalanması önerilmektedir.

 • Dolgu sonrası diş hassasiyeti yaşanabilir.

Estetik dolgu yapıldıktan sonra diş hassasiyeti yaşanması genellikle rastlanan bir durumdur. Uygulanan işlem sonrası diş, basınç, , hava ve sıcaklığa daha duyarlı duruma gelir. Yaşanan bu hassasiyet ortalama birkaç hafta içinde genellikle kendiliğinden düzelir.

Yaşanan diş hassasiyeti yaklaşık 2 ile 4 hafta içinde azalma yönünde değişiklik göstermezse bir diş hekiminize danışmanız gerekmektedir.

 • Estetik dolgu sonrası hastada dolgu alerjileri görülebilir.

Bazı hastaların gümüş, bakır, altın gibi maddeler kullanılarak yapılan dolgulara karşı bazı alerjik tepkiler verebilir. Bu çok nadir görülen bir durumdur.

Hastada görülen alerjik belirtiler deride döküntü ve kaşıntı olarak hastada kendini gösterir. Dolgu işlemi sonrası hasta bunlara benzer belirtiler yaşıyorsa hastanın mutlaka hekimine başvurması gerekir.

 • Dolgu sonrası düşme ve kırılmalar yaşanabilir.

Gıcırdatma, diş sıkma veya diş çiğneme nedeniyle dişlere oluşan basınç yapılan diş dolgusunda aşınma, çatlama ve kırılmaya neden olabilmektedir.

Kişi bunu çoğu zaman farkına varmaz ancak muayene sırasında diş hekimi dolguda oluşan zayıflıkları fark eder. Diş minesiyle dolgunun arası zarar görürse bu araya yiyecek artıkları ve ağızda oluşan bakteriler yapılan dolgunun altında birikir. Bu da kişide enfeksiyon oluşma riskini artırır.

 • Estetik dolgu sonrası düzenli doktor kontrolüne gidilmelidir.

Kişi estetik dolgu sonrası 6 ayda bir diş hekimine başvurmalı ve muayene olmalıdır. Diş hekimi bu muayene sırasında yapılan dolgunun zarar görüp görmediğinin kontrolünü sağlar. Zarar gördüğünü düşündüğü durumlarda için röntgen çekerek durumu değerlendirebilir.

 • Dolgun sonrası nadirde olsa şişlik görülebilir. 

Dolgu işlemi  yapıldıktan sonra hastanın yanak ve çenesinde şişlik oluşumu gözleniyorsa ve bu şişlik hastada ağrıya neden oluyorsa mutlaka hekime gözükmelidir.