İmplant Ağrılı Bir Tedavi Mi?

İmplant Ağrılı Bir Tedavi Mi?

İmplant ağrı yapıyor ya da implant tedavisinde çok fazla acı çekiyormuşsun” gibi sözler duyarsanız aldırmayın. Ağız ve diş sağlığı konusunda pek çok insan, yanlış bilgilerin yayılması sebebiyle gerçekten kopuk ön yargılar ediniyor. Özellikle geçmiş yıllarda fısıltı şeklinde yayılan bazı yanlış bilgiler, insanların bunları, kesin bilgiymiş gibi konuşmasına neden olmuştur.

Diş hekimliği, teknolojinin gelişmesiyle birlikte ağız ve diş sağlığı için gerekli tüm muayeneleri en acısız noktaya getirmeyi başarmıştır. Bununla ilgili çalışmalar her geçen ilerlemeye devam ederken implant tedavisi de tıpkı diğer tedaviler gibi son derece ağrısız ve acısız geçmektedir.

İmplant tedavisi, insan etine uyumluluğu çok yüksek olan titanyumdan yapılan yapay diş köklerinin eksik dişlerin yerine yerleştirilme işlemidir. Çene kemiğine yerleştirilen implant, bu konudaki benzer tedavilere nazaran uzun ömürlü, kalıcı ve estetik bir tedavi yöntemidir.

Yeterli kemik seviyesine sahip bütün hastalarda rahatlıkla uygulanabildiği gibi yeterli kemik olmadığı durumlarda da kemik çoğalatma (kret ogmentasyonu) uygulanır. Bu işlem bazen kemik ekleyerek olabileceği gibi bazen de kemiği açarak arasına implant yerleştirilmesiyle son bulur.

Yapılan işlemin ardından yerleştirilmiş kemik tozunun, hastanın kendi kemiği ile birleşmesi beklenir ve kemikleşme tomografilerle incelendikten sonra (ortalama 3-4 ay) implant yapılabilir. İmplant ağrı duyulmaması için lokal anestezi yapılarak gerçekleştirilir ve yaklaşık 20-30 dakika içerisinde tedavi tamamlanır.

Tedaviden sonra diş hekiminizin reçete edeceği antibiyotik ve ağrı kesiciler tavsiye edilir. Tam iyileşmenin ardından yaklaşık 3 ay içerisinde alınan ölçülerle bağlantılı olarak  hasta, porselen protez dişine kavuşur.

Parlar Dental Clinic Polikliniğimizde alanında uzman hekimler tarafından gerçekleştirilen implant tedavisi sonrası siz de mutlu ve sağlıklı gülümsemenizi geri kazanmış olursunuz.

Diş implant kaç günde iyileşir?

Diş implantının iyileşme süresi, genellikle implantın yerleştirildiği kişinin durumuna, kemik yapısına ve ağız sağlığına bağlı olarak değişmektedir. Ancak genel olarak, diş implantının tam olarak iyileşmesi ve üzerine dişin takılabilir hale gelmesi için ortalama 8 ila 12 hafta sürebilir. İmplant tedavisi sonrasında, implantın çene kemiğiyle uyum sağlaması ve kemikle kaynaşması gerekmektedir. Bu süreç, kemik dokusundaki iyileşme sürecini içermektedir. İyileşme sürecinde, implantın çene kemiğiyle sağlam bir bağ oluşturması için zaman gerekmektedir. Hastanın durumuna göre, iyileşme süreci biraz daha uzayabilir veya kısalabilir. İmplant tedavisi yapan diş hekiminiz, size iyileşme süreci hakkında daha detaylı bilgi verecektir ve kontrol randevularıyla ilerlemenizi takip edecektir. Bu şekilde, diş implantı başarıyla iyileşip sağlam bir şekilde yerine oturacaktır.