İmplant Diş Fiyatları 2024

İmplant Diş Fiyatları 2023

İmplant diş fiyatları araştırması yaparken implant tedavisi ile ilgili detaylı bilgi sahibi olunması oldukça önemlidir. Teknoloji dünyasındaki gelişmeler ile paralel olarak tıp dünyasında da gün geçtikçe önemli gelişmeler yaşanmaktadır.

İmplant tedavisi, diş sağlığında yaşanan sorunlara çözüm getiren tedavilerden yalnızca birisidir. Dişler, çeşitli nedenlerle yapısal olarak kişiye sorunlar çıkarabilecek bazı problemlere maruz kalabilmektedir. Bu diş sağlığı sorunları basit tedavilerle çözülebileceği gibi bazı durumlarda daha karmaşık ve uzun süreli tedavi yollarına da başvurulması gerekebilmektedir.

İşte diş problemlerinin sonucu olan diş kaybının tedavi edilmesi için de implant tedavisi yaygın kullanılan güvenilir yollardan biridir. İmplant tedavisi uygulanırken birçok farklı konuya dikkat edilmeli ve implant tedavisi süreci çok sistematik bir şekilde ilerletilmelidir.

İmplant tedavisi, diş sağlığının ihmal edilmesi ve dişin geri dönülemez şekilde yapısının bozulduğu durumlarda kaybedilen dişin yerine protez bir diş yerleştirilmesi ile bu sorunu çözmeyi hedefleyen diş tedavi çeşididir. Kaybedilen dişin yerine çene kemiğine takılan bir titanyum vida ve bu titanyum vidaya oturtulan protez dişin oluşturduğu bir tedavidir.

İmplant tedavisi fiyatları öncelikle bu yerleştirilen titanyum vida ve bu titanyum vidanın üstüne konulan protez dişin yapılma şekilleri ve kullanılan malzemelerin türü ve kalitesine göre değişkenlik göstermektedir. İmplant diş fiyatları araştırması yapılırken dikkate alınması gereken konuların başında bu iki tedavi bileşeni gelmektedir. İmplant tedavisi, kişinin diş sağlığına zarar vermeyen ve komşu dişlere herhangi bir müdahale gerektirmeyen bir diş tedavi uygulamasıdır.

Diş tedavileri genellikle her yaş grubuna ve diş yapısına hitap edebilirken implant tedavisinde durum bu şekilde değildir. İmplant tedavisinin uygulanabilmesi için tedavinin uygulanacağı kişinin kemik gelişimini tamamlamış olmasına dikkat edilmektedir. Bu sebeple implant tedavisi 18 yaşının üzerindeki bireylere uygulanabilir bir tedavi yöntemidir. Tedaviden önce bu alanda uzman bir doktor tarafından kontroller sağlanır ve implant tedavisinin uygulanmasına karar verilir. Bu aşamada hastanın da fikir ve beklentileri alınarak kullanılacak malzeme ve tedavi aşamaları belirlenmektedir. Bu belirlemelerin ardından implant diş fiyatları konusunda daha net bir çıkarım yapabilmek mümkün olacaktır.

İmplant diş tedavisi, tedavi esnasında kullanılan lokal anestezi nedeniyle acısız ve ağrısız bir tedavi yöntemidir. İmplant tedavisini etkileyen konulardan biri de implant uygulanacak bölgenin diş yapısında hangi bölgede olduğudur. İmplant diş fiyatları konusu etkileyen nedenlerden biri de budur.

İmplant diş fiyatları nasıl belirlenir?

İmplant diş fiyatları, implant diş tedavisinin çok aşamalı bir tedavi olması ve bu aşamaların uzunluğuna göre çeşitli faktörlerin devreye girdiği bir tedavi çeşididir. İmplant tedavisinde öncelikle hastaya tedavinin konforlu ve acısız geçebilmesi adına lokal anestezi uygulanmaktadır.

Bu lokal anestezi işleminden sonra dişlerdeki çözülmesi gereken problemleri daha net saptayabilmek için dişlerin detaylı ölçüsü alınmaktadır. Burada ölçü alınırken çene kemiğinin ve kaybedilen dış dışında sağlam olarak bulunan dişlerin ölçüsü alınır.

Bu ölçüler takılacak titanyum vida ve implant için protez dişin yapımında önemli detaylar olacaktır. İmplant, bir veya birden fazla diş kaybı yaşamış kişilere uygulanan bir protez diş tedavisidir. Bu noktada burada kullanılan protez dişlerin de yapısı ve kullanılan malzeme oldukça önemli olacaktır. İmplant fiyatları öncelikli olarak bu etkenlere bağlı olduğundan fiyatları diğer tedavilere göre biraz yüksek kalabilmektedir.

İmplant diş fiyatları konusunu etkileyen etkenlerden biri de implant tedavisinin doğal dişa oldukça yakın sonuçlar veriyor olmasıdır.

İmplant tedavisinde kullanılan bazı maddeler ve uygulanma yöntemleri ile doğal diş ile neredeyse aynı olacak şekilde yapısal durum ve renk uyumu elde edilebilmektedir. İmplant diş fiyatları her ne kadar insanlara yüksek gibi geliyor olsa da tedavi tamamlandıktan sonra kavuşulan rahatlık kaçınılmazdır.

Doğru şekillerde uygulanan kaliteli bir implant tedavisi sonucunda kişi, uzun yıllar kendisine hizmet edecek bir protez diş elde edecektir. Bu tarz uzun süreli sonuçlar elde edilen tedavilerin fiyatları diğer tedavi yöntemlerine göre yüksek olabilmektedir.

Diş eksikliği kişinin yaşam kalitesini oldukça olumsuz etkileyebileceği gibi diş estetiği açısından da olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Bu sebeple kişinin özgüvenini de oldukça etkilemektedir.

İmplant tedavisinin uygulanması konusunda tedavinin alındığı doktorun tecrübe düzeyi de dikkate alınmalıdır. Aşamalı olarak uygulanan bu tedavide kullanılan protez dişler de dış laboratuvarlarda hazırlandığı için maliyet bu konudan da etkilenmektedir.

Günümüzde protez diş hazırlanması için kullanılan malzemelerin bir kısmı yurt dışı kaynaklıdır. İthal olarak alınan bu malzemeler ithalat maliyetleri nedeniyle implant tedavisinin fiyatlarını etkileyen bir etken olarak ortaya çıkmaktadır.

Tüm bunlar göz önüne alındığında implant tedavisi her ne kadar pahalı bir tedavi olsa da uzun vadede kişiye oldukça olumlu etkileri olacağından bu ücret kişiye fazlasıyla dönecektir.

İmplant tedavisi yaptırmak isteyen kişilerin mutlaka uzman bir doktora ve bu alanda deneyimli bir kliniğe başvurarak destek almaları gerekmektedir. Diş kaybının sonuçlarını tedavi eden implant tedavisi oldukça yararlı bir tedavidir.

İmplant Diş Ücreti Kredi Kartı ile Ödenir mi?

İzmir implant diş tedavisi işlemi için belirlenmiş olan ücretlerin kredi kartı ile ödenip ödenemeyeceği duruma göre değişim gösterebilir. Bu işlemler diş hekimlerinin uyguladığı işlemlerdir ve bu alanda her diş hekimi, her hastane ya da her klinik için genel bir şekilde konuşmak pek de doğru olmayacaktır.

Genelde işlemin kredi kartı ile ödenip ödenemeyeceği işlemi uygulayan hastane, hekim ya da klinik ile ilgili bir durumdur. Ancak günümüzde neredeyse hemen her kurum ve işletme ödeme seçeneği olarak kredi kartını da alıcılarına sunmaktadır.

Üstelik bu hiç yeni bir uygulama da değildir. Kredi kartı ile ödeme seçeneği hem ülkemizde hem tüm dünyada uzun süredir kullanılan ve gün geçtikçe daha fazla tercih edilen bir ödeme seçeneği olarak bilinir. Dolayısıyla, her hastane, her klinik ya da her doktor için geçerli olmamak ile birlikte, bu alanda hizmet veren hastane, klinik ve hekimlerin önemli bir çoğunluğunun ödeme seçenekleri arasında kredi kartını da hastalara sundukları söylenebilir.

Özel Hastanelerde İmplant Diş Ameliyatını Sigorta Karşılıyor mu?

diş tedavisini sgk ya da özel sigorta kapsar mı

İzmir implant diş tedavisi işlemini sigortanın kapsayıp kapsamadığı duruma göre bir hayli değişim gösterebilir. Bu işlemi sigortanın karşılaması için kişinin sigorta modelinin bu ödemeye uygun olması gerekir. Bir yandan da hastanenin, kliniğin ya da hekimin, yani hastaya işlemi uygulayacak olan ilgilinin hastanın sahip olduğu sigorta ile anlaşmalı olması gerekmektedir.

Hastane, sigorta kurumu ile anlaşmalı değil ise hasta tüm masraflarını kendi karşılamak zorunda kalır. Buna karşın eğer hastanın sigorta modeli bu işlemin ücretlerini de kapsıyor, ve hasta bu işlemi sigortası ile anlaşmalı bir hastanede yaptırıyor ise hastanın sigortası bu işlemin ücretini ödeyecektir.

Özel Hastanelerde İmplant Diş Ameliyatı Fiyatı Ne Kadar?

İmplant diş tedavisi işleminin fiyatının belirlenebilmesi için işlem detaylarının kesinleşmiş olması gerekmektedir. Bunun için, yani işlem detaylarının kesinleşebilmesi için ise hasta işlem öncesi bir takım kontrol ve muayenelerden geçmesi gerekir. Bu kontrol ve muayenelerde hastanın şikayetleri ya da talepleri alınır, bu talepler ve şikayetler üzerine önce genel bir muayene sonra özel kontroller yapılmaktadır.

Yapılan muayene ve kontroller sonucu hastanın işlem için uygun olup olmadığına bakılmaktadır. Eğer uygun ise muayeneler ve kontrollerden alınan sonuçlar üzerine hekim ile hasta beraber bir tedavi planlaması yaparlar. Bu noktada hekim tedavi detaylarını hastaya bildirmektedir.

Tüm bu işlemlerden sonra ilgili hekim, hastane ya da klinik, işlem için hastadan alınacak ücreti hastaya bildirecektir. Tüm bunlara ek olarak implant diş tedavisi işlemlerinde de, diğer çoğu tıbbi işlemde olduğu gibi işlemi gerçekleştirecek olan hekim ya da işlemin yapılacağı hastane veya klinik, implant diş tedavisi işlemi için belirlenecek olan fiyat üzerinde epey etkili bir role sahip olabilirler.

İmplant Diş Ameliyatı Devlet Hastanesinde Yapılır mı?

İmplant diş tedavilerini devlet hastanelerinin yapıp yapmadığı hakkında kesin bir cevap vermek mümkün değildir. Ancak günümüzde bu işlemi gerçekleştiren devlet hastanelerinin, gerçekleştirmeyenlere göre bir hayli daha az oldukları söylenebilir.