Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal Tedavisi Nedir?

Günümüzde ağız ve diş sağlığına dair teknolojilerin giderek gelişmesiyle iltihaplanmış dişler için farklı tedaviler daha etkin ve aktif bir biçimde kullanılmaya başlandı. İşte bu tedavilerden biri de kanal tedavisi diğer bilinen adıyla kanal dolgusu…

Diş çürüğü vakıalarında dişi çekmeden kurtarmak ve eski sağlığına kavuşturmak için kullanılan kanal tedavisi, hastaların şikâyetlerini etkili bir biçimde sona erdirmekle birlikte diş kaybının da önüne geçmek için oldukça önemli bir tedavidir.

Kanal tedavisi nedir, hangi durumlarda gereklidir?

Kanal tedavisi genel olarak iltihaplanmış bir dişi tedavi etmek ve mevcut hasarından kurtarmak için yapılır. Tedavi sırasında diş hekimi söz konusu hasar sonucu hastalanan ya da ölen pulpayı çıkarır, kalan boşluğu temizler, şekillendirir ve yeniden doldurur.

Kanal tedavisi ne kadar sürer?

Kanal tedavisi aşamalı işlemlerden oluştuğu birden fazla seans ile nihayet bulabilir. Kanal tedavisi süresi dişte iltihaba bağlı olarak 30-60 dakikalık tek bir seans arasında değişebileceği gibi bir kaç seans da sürebilir.

Kanal tedavisi aşamaları nelerdir?

  • Anestezi ve çürük temizleme işlemi

İlk önce yapılacak olan lokal anestezi ile hastanın işlem boyunca hiçbir ağrı çekmemesi sağlanır.  Daha sonra söz konusu çürük bölge temizlenir, dişin özüne ulaşılınca da yumuşak doku çıkarılır. Bölgedeki sinir ve doku artıkları temizlenir.

  • Diş kanalına şekil verme

Daha sonra dişin kök ucuna kadar ulaşılıp diş kanalına şekil verilir. Bu esnada hastanın durumuna göre gerekirse ilaç tedavisi uygulanarak iyileşme hızlandırılması sağlanabilir. Söz konusu dişin durumuna göre tedavi birkaç seans sürebilir.

  • Özel dolgu maddesi ve son aşama

Seanslar arasında diş iyileşene kadar geçici dolgu maddeleriyle dişin üzeri kapatılır. İltihabın üremesinin durduğu anlaşılır ve kök ucundan iltihap gelmesi sona ererse kanal içerisi özel dolgu maddesiyle, kök ucuna kadar doldurulur ve tedavi sona erer.

Kanal tedavisi ağrı yapar mı?

Pek çok tedavi öncesinde hastaların, “Kanal tedavisi ağrı yapar mı, kanal tedavisi acıtıyor mu?” şeklinde sorularıyla karşılaşıyoruz. Kanal tedavisi süresince ağrı yaşanmaması için az evvel bahsetttiğimiz aşamalarda da değindiğimiz gibi lokal anestezi uygulanır. Bu işlem sürecinde hasta hiçbir ağrı ya da acı hissetmez.

Kanal tedavisi bittikten sonra ağrı olur mu?

Çok hafif denilebilecek şekilde kanal tedavisi sonrası bir ağrı olabilir. Ancak bunun da önüne geçmek için hafif bir antienflamatuar ilaç kullanılabilir.

Kanal dolgusu nedir, neden yapılır?

Kanal tedavisinde dolgu işlemi, dişin ağız içinde görünen kron kısmının hasar boyutuna göre kompozit dolgu, inley, onley ya da kron ile restore edilmesidir.

Kanal tedavisi yapılmaz ise ne olur?

Kanal tedavisi yapılmazsa, diş kökünde mevcut olan enfeksiyonlar ilerleyebilir ve çeşitli komplikasyonlara yol açabilir. Enfeksiyon, çevre dokulara yayılabilir ve diş eti absesi veya apse oluşumuna neden olabilir. Bu durumda, hastada yüz ve boyunda şişlik, şiddetli ağrı, çiğneme güçlüğü gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Ayrıca, enfeksiyonun kemik dokusuna yayılması sonucu çene kemiği hasar görebilir ve dişin kaybedilmesiyle sonuçlanabilir. Kanal tedavisi ertelenirse, enfeksiyonun kontrol edilmesi ve dişin kurtarılması giderek zorlaşabilir. Bu nedenle, erken teşhis ve tedavi önemlidir.

Kanal tedavisi sonrasında diş bakımı nasıl olmalıdır?

Kanal tedavisi ile ilgili en önemli soruların başında kanal tedavisi sonrası diş bakımının nasıl yapılması gerektiği gelmektedir.

Kanal tedavisi sonrası dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibidir.

  • Anestezi etkisindeyken beslenmeyin.

Kanal tedavisi sırasında acı çekmemek için uygulanan lokal anestezinin etkisinin geçmesi zaman alır. Bu nedenle tedavi bittikten sonra anestezi etkisi tam olarak geçmeden yemek yenmemesi gerekir.

Anestezi bölgede uyuşukluğa neden olduğu için söz konusu uyuşukluk geçince yemek yenmesi tavsiye edilir.

  • Diş tam olarak iyileşene kadar diğer çeneniz ile yemek iyin

Kanal tedavisi sırasında geçici dolgu yapıldıysa kalıcı dolgu yapılana kadar yine çenenizin diğer bölümünü kullanın. Geçici dolgular sertleştiklerinde bile kolay aşınabilen, kırılabilen ve düşebilen maddelerdir. Bu maddeler kendileri kırılırken etrafındaki diş dokusu çok incelmişse dişi de kırabilmektedirler.

  • Kanal tedavisi sonrasında alkol ve sigara almamaya özen gösterin

Alkol ve gazlı içecek kullanımı operasyon sonrası yara iyileşmesini sigara gibi olumsuz yönde etkilediğinden tüketilmemesi önerilir.

  • Ağız ve diş sağlığınıza dikkat edin

Kanal tedavisi ile dişlerin ömür boyu ağızda kalması hedeflenir. Ancak eğer kanal tedavisi uygulanan dişinize dikkat etmezseniz, söz konusu diş daha sonra çekilmek zorunda kalacaktır.

Bu da implant ya da köprü gibi Dişlerinizi günde iki kez fırçalayın ve günde en az bir kez diş ipi ile temizleyin. Dişlerinize iyi bakmak gelecekte ortaya çıkabilecek sorunları önlemeye yardımcı olabilir.

Kanal tedavisinin riski var mıdır?

Düzgün ve kurallarına göre yapılan bir kanal tedavisinin başarısı ortalama olarak %90 – %95’in üzerindedir. Kanal aletinin tedavi sırasında kök içinde kırılması veya kök kanallarının tam olarak temizlenememesi (kanaldaki kireçlenmeler vb.) durumunda, tekrar kanal tedavisi denenir başarılı olunmazsa cerrahi yöntemlerle diş kurtarılmaya çalışılır.

Kanal tedavisi başarısız olursa ne olur?

Öncelikle kanal tedavisi tekrarlanan bir işlemdir. Steril bir ortamda ve doğru yapılmış kanal tedavilerinin yaklaşık olarak başarı oranı %90 – 95 arasındadır. Ancak tedavi sırasında temizlenmeyen sinir dokusu kalmış veya kök kanal dolgusunun ve üst dolgusunun yeterli yapılmaması gibi durumlarda kanal içerisine mikroorganizmaların sızması, tedavi sırasında perforasyon ya da kırıkların oluşması kök kanal tedavisi başarısız olabilir.

Kanal tedavisi yenileme işlemi nedir?

Başarısız bir kanal tedavisini yemek sırasında dişlerde ağrı, sponton ağrı, kök ucunda şişlik ve kızarıklık belirtilerinden anlayabiliriz. Kanal tedavisi sonrası başarısızlık söz konusu olursa tedavi yenilenir. Bu işlem yetersiz kalıyorsa apikal rezeksiyon işlemi uygulanarak, kök ucuna cerrahi olarak ulaşılır, enfeksiyon temizlenir ve kapatılır. Kanal tedavisi tekrarlanması ve cerrahi müdahele yetersiz kalırsa dişin çekimi söz konusu olur.