Kanal Tedavisi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kanal Tedavisi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kanal tedavisi bir dişin enfeksiyona veya ağrıya sebep olan özünün ilk olarak dişten temizlenmesi daha sonrasında ise o boşluğun kanal dolgusuyla doldurulması işlemine verilen addır. Dişler her zaman sağlıklı durumda olmayabilirler.

Bu durumlarda en önemli olan nokta gerekli zamanlarda önlemleri almaktır. Dişi kaybetmemek adına kanal tedavisi büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden kanal tedavisi sonrasında yapılması gerekenleri şöyle sıralayabiliriz.

  • Tedavi sonrasında en az üç saat boyunca bir şey tüketilmemesi gerekir. 

Kanal tedavisinin uygulanabilmesi için ilk önce kişinin acı hissetmemesi için iğne uygulaması yapılır. Bu yüzden kişi bu uyuşukluk geçene kadar yedikleriyle dişlerine verdiği zararın farkında olmayabilir.

Bu yüzden bir süre yemek yememek dişler açısından oldukça önemlidir. Ayrıca o bölgeye daha yeni kanal tedavisi uygulandığından yenilen yiyecekler kanal tedavisini olumsuz yönde etkileyebilir.

  • Diş problemlerine gerekli erken tedavinin yapılabilmesi için yılda en az iki defa rutin diş muayenesi yaptırılması gereklidir. 

Diş tedavisindeki en önemli nokta dişlerdeki hasarın erken tespitini sağlamaktır. Bu yüzden rutin kontroller oldukça önemlidir. Dolgu ve kanal tedavilerine geç kalındığı durumlarda kişi dişini tamamen kaybedebilmektedir. Bu yüzden sürekli kontrollerin önemi oldukça büyüktür.

  • Kanal tedavi ilk uygulamada bitmezse, tedavi bitene kadar işlemin uygulanacağı bölge kullanılmamalıdır.

Tedavi tamamlanmadan o bölgenin kullanılması tedaviyi olumsuz yönde etkilemektedir. Bu yüzden kişilerin mümkün oldukça tedavi yapılan bölgeyi tedavi tamamlanmadan kullanmaması gerekir.

Ayrıca bu bölgenin kullanılması tedavinin başa sarmasına da neden olabilir. Ayrıca yeni diş problemlerini meydana getirebilir.

  • Hastalara diş temizliği konusunda hijyen dersleri verilmelidir.

Dişleri temizlemek kadar doğru temizlemekte oldukça önemlidir. Diş temizliğine ne kadar dikkat edilirse kişinin dişlerinde problem ortaya çıkması o oranda azalmaktadır. O yüzden temizliğin bilinçli olarak yapılması oldukça önemlidir.

  • Tedavi sonrasında görülen hafif ağrılar için doktorun önerdiği ağrı kesici ilaç kullanılmalıdır.

Yapılan kanal tedavisi sonrası dişlerde ağrı meydana gelebilmektedir. Eğer ağrı hafifse doktorun önerdiği ağrı kesici kullanılabilir. Ağrı kesici kullanırken aşırıya kaçmamak önemlidir.

Ancak çok şiddetli ağrı varsa mutlaka diş hekimine tekrar başvurulması gerekmektedir. Bazı durumlarda sinirlerin tamamen yakılmaması ve bundan kaynaklı ağrıların ortaya çıkması mümkündür. Bu durumda tekrar kanal tedavisi yapılması gerekmektedir.

  • Kanal tedavisi sonrası şişlik gözükürse doktora başvurulması gerekir.

Kanal tedavili diş şiştiyse hemen bir diş hekimine gitmek önemlidir. Bunun nedeni kanal tedavisi sırasında şişlik oluşmasına neden olan bir durum olmamasından kaynaklıdır.

Kanal tedavisi yapılan dişlerde şişlik kronik enfeksiyon olan dişlerde kanal tedavisine ve enfeksiyon kaynağının kök dışına itilmesi durumlarında meydana gelebilir. Bu durumların çözümü için doktora gitmek şarttır.

  • Kanal tedavisi sonrası hassasiyet oluşabilmektedir. Bu yüzden aşırı sıcak ve aşırı soğuk yiyeceklerden kaçınmak gerekir.

Kanal tedavili dişlerde bir süre üzerine basınca hassasiyet olabilmekte ve bu durum da yemek yerken kişiyi zor bir durumda bırakabilmektedir.  Kanal tedavisi sonrası hassasiyetin sebebi, yüksek bir dolgu, iyi yapılmamış bir tedavi ya da geçici bir sızlamadan kaynaklı olabilir.

Kanal tedavisi sonrası antibiyotik kullanımına dikkat etmek gerekir.

Diş hekimliğinde antibiyotik kullanım alanı oldukça dar kapsamlı olduğundan gerekmedikçe antibiyotik kullanılmaması gerekir. Antibiyotikler ağrıyı bir süre geçirse de kesin tedavi için doktor kontrolü şarttır.

Kontrol edilmezse ağrı daha ileri boyutlara ulaşabilmektedir. Antibiyotik kullanımı ateş, titreme, apse gibi belirtilerle karşılaşıldığında kontrollü olarak verilebilir.

  • Tedavi sonrasında diş temizliği önemlidir.

Tedaviden hemen sonra diş temizliği hasta için zorlu olsa da fırçalama ve diş ipi kullanımına özen göstermek gerekir. Yemek yenildikten sonra dişler her zaman fırçalanmalıdır.

Dişlerin düzenli fırçalanmaması sonucu dişlerde kalan artıklar ağızda diş problemlerine neden olabilir. Tedavi sonrasında diş temizliği yemek yedikçe yapılmalıdır. Fırçalama işlemi ortalama 2-3 dakika olmaktadır.

Ayrıca hasta antiseptik ağız gargaraları kullanması dişlerine faydalıdır. Tedavinin başarılı olmasında, ağız bakımına dikkat etmek oldukça önemlidir. Hasta ağız temizliğine dikkat etmesi tedavinin en önemli noktasıdır.

  • Kanal tedavisi sonrası sigara içmekten uzak durun.

Kanal tedavisi sonrası en önemli konu olan sigara tüketimidir. Kanal tedavisi sonrası belli bir süre sigara içmekten uzak durulması gerekir. Sigara içmek kanal tedavisi uygulanan bölgedeki yarayı olumsuz yönde etkilediğinden dolayı tam olarak iyileşmeden kişinin sigara tüketiminden uzak durması gerekmektedir. Bu yüzden kişinin en azından iltihapların iyileştiği zamana kadar sigara gibi dişe zarar veren alışkanlıklardan uzak durması oldukça önemlidir.

  • Kanal tedavisi yapılan dişin kırılganlığı artabilmektedir.

Dişinizin kronundaki madde kaybına bağlı olarak sert kuvvetlerle yapılan baskı dişinizi kırılabilir. Bu dönemde diş hassas bir yapıya sahiptir. Kişinin sert cisimler yemekten ve sert hareketlerden uzak durması gerekir. Dişin aldığı herhangi bir dişin kırılmasına veya dişin tamamen kaybedilmesine neden olmaktadır. Bu sürecin daha sağlıklı geçirilmesi adına sabırlı ve dikkatli olmak büyük önem taşır.