Kaplama Kron Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaplama Kron Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dişin besinlerle temas eden yüzeyinde kaybedilen görüntü ve işlevin düzeltilebilmesi için uygulanan tedavi yöntemlerinden biri kaplama krondur. Kaplama kron ısırma basıncına dayanıklı olması yönüyle orijinal dişe en yakın sonucu verir. Kaplama kron sonrasında iyileşme süreci ortalama birkaç gün kadar sürmektedir. Bu sürede yapılan uygulamadan kaynaklı tahriş ve iltihaptan vücut kurtulacaktır. Hastalar bu uygulamadan sonra bir süre hassasiyet ya da ağrı hissedebilir.

Uygulama sonrası dikkat edilmesi gerekenler maddeler halinde aşağıda belirtilmiştir.

  • Anesteziden Kaynaklı uyuşma olacağından işlem sonrası yemek yenilmememedir.

Kaplama kron işleminde lokal anestezi şekli kullanıldıysa, uygulama sonrası bu birkaç saat ağızda uyuşmaya neden olabilir. Bu süreçte hastalar ısı ya da ağrıyı hissetmediklerinden dolayı bir şey için yiyip içmemelidir. Çünkü bu ağız içi hasarına neden olabilir.

Bunun yanı sıra uygulama yapıldıktan sonraki dönemde kısa bir süre özellikle alt çene kısmında biraz morarma ve iltihaplanma problemi yaşanabilir. Yaşanan bu durum birkaç gün geçtikten sonra herhangi bir tedaviye gerek duyulmadan kendiliğinden geçecektir.

  • Ağrı ve hassasiyet için diş hekiminin verdiği ağrı kesici ve jel kullanılmalıdır.

Hastalar kron kaplama uygulamasından sonra kaplama işlemi yapılan kısımda biraz ağrı ya da hafif düzeyde rahatsız hissederek olumsuz durumlar yaşayabilirler. Bu genel bir durumdur.

Takılan kaplamalar diş etlerinde hassasiyet oluşumuna neden olur. Bu gibi durumları ve bunun yanında yaşanan ağrının azalması ve hastanın kaplama sonrası süreçte daha rahat hissetmesi için diş hekimi tarafından verilen ağrı kesici ve jeller önerilir.

Hassasiyet ya da oluşan ağrı birkaç haftadan daha uzun sürerse ya da ağrı şiddeti yüksek ise diş hekiminize başvurmanız gerekmektedir. Hasta yaşanan diş hassasiyeti için hassasiyet macunu kullanabilir.

  • Gıda tercihlerine dikkat edilmelidir.

Kalıcı kaplama işlemi yapılıp anestezilerin uyuşturma etkisi geçtiği zaman hasta yeme içme işlemini günlük hayatındaki gibi normal devam ettirebilir.

Hastalar kaplama prosedürü gereği 24 saat içerisinde yapışkan gıdalardan kaçınmalı, sert gıda tüketmemeli ve sakız gibi yiyeceklerden uzak durmalıdır. Zamanla bu yiyeceklerde yavaş yavaş tüketilmeye başlanabilir.

  • Ağız bakımına dikkat edilmelidir.

Ağız içinin sağlıklı olabilmesi için ağız bakımının düzenli olarak yapılması gereklidir. Kaplama işlemi yapıldıktan sonraki süreçte ise özellikle dayanak dişlerin çürümeye karşı çok hassas olduğu unutulmamalıdır.

Bu sebeple her gün dişler en az iki defa olmak kaydıyla yemeklerden sonra fırçalanmalıdır. Kullanılan diş macunun florür içeren diş macunu olması gereklidir. Kalıcı kaplamalarda diş ipi her gün kullanılmalı ve kullanırken dikkatli olunmalıdır.

  • Geçici kaplamaların bakımı yapılmalıdır.

Eğer hastaya geçici kaplama yapıldıysa daha dikkatli olmalıdır. Bu kaplamalar kalıcı kaplamalara kıyasla daha kırılgan bir yapıya sahiptir. Bu kırılmaların yaşanmaması için daha özenli davranılmalıdır ve bu kaplamalarda diş ipi kullanılmamalıdır.

Düzensiz olan kaplama diş eti tahrişine neden olabilir. Kaplama kron tedavisi yapışkan kullanılarak yapıldığı için ilk yapıldığı zaman hasta ağıza yapışkan tadı geliyormuş gibi hissedebilir. Diş fırçalanması zamanla bu sorunu da ortadan kaldıracaktır.

  • Kaplama sonrası hastada kanama görülebilir. 

Kaplama işlemi yapıldıktan sonra ilk günler diş eti kanaması görülmesi normaldir. Kaplama sonrasında  yapıştırma artıkları temizlenirken diş etinde meydana deformeler oluşmaktadır. Buda kanmaya neden olmaktadır.

Yapılan işlemin üzerinden uzun süre geçtiyse ve hastada diş etinde kanamalar devam ediyorsa bu normal olmayan bir durumdur. Bunun nedeni ise diş taşı, kaplamanın altında kalan yemek artıklar ve protez baskısı olabilir.

Bu durum yaşanıyorsa doktorla görüşmekte fayda vardır. Kaplamaların altında kalan yemek artığını temizlemek için kaplamları temizleme amaçlı modifiye edilmiş diş ipi Ağız kokusu oluşmaması ve diş etinin pembe renk görüntüye sahip olması için kullanımı gereklidir.

  • Kaplama dişin oturması için biraz sabırlı olunmalıdır.

Yapılan kaplama dişe hastanın alışması en fazla 5-10 gün sürmektedir. Yani hasta ortalama iki haftanın sonunda yeni dişlerine alılmaktadır.

  • Kaplama kron sonrası alkol ve sigara tüketimi dişleri az da olsa etkilemektedir.

Sigara ve alkol kullanımının insanların ağız ve genel sağlığı üzerinde olumsuz etkisi olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Diş çürüğü oluşumunu ve diş eti rahatsızlıklarını arttırmasının yanı dişte renk değişikliklerine neden olmaktadır. Kaplama sonrası diş için gereken bakım neyse uygulanmaya devam edilmelidir. Sigara içeriğindeki katran dişte leke oluşmasına neden olmaktadır. Renksiz nikotin hava ile temasa maruz kaldığında sarımsı bir renk almaktadır.

Bu da dişlerde sarımsı leke oluşuna neden olur. Alkol de sigara gibi sarartıcı etkisini dişler üzerinde gösterir. Yani kaplama kron sonrası alkol ve sigara tüketimi yapılan yeni dişlerin kullanım süresinin azalmasına neden olabilmektedir.

  • 6 ayda 1 düzenli doktor kontrolüne gidilmelidir.

Kontrollerin düzenli olarak yapılması ağız sağlığını korumak ve ağızda herhangi bir sorun oluşursa erken tespit edilebilmesi için önemlidir. Bu nedenle düzenli diş muayenesi ve diş temizliği gereklidir. Bu nedenle düzenli olarak diş kontrolüne gidilmeli ve bu kontroller aksatılmamalıdır. Bu kontroller hastanın kaplamalarının uzun ömürlü olabilmesi açısından önemlidir.