Ortodonti Tedavisi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ortodonti Tedavisi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ortodonti tedavisi diş ve çenenin birbirine uyumsuz büyüklükte olması sonucu dişlerde çapraşık veya aralıklı olarak dizilme gözlenir. Bu tür bozuklukların düzeltilmesi için ve dişlerin gereken dizilime gelebilmesi için hastaya uygulanan tedavi yöntemine ortodonti tedavi denir.

Bu tedavi yöntemi diş teli tedavisi olarak da bilinebilmektedir. Ortodonti tedavisi hastada estetik bir görüntü oluşması dışında diş etinde yaşanan hastalıkların önüne geçilmesi ve yaşanan bu problemlerin düzeltilmesi için yapılır.

  • Yiyecek ve içecek tercihlerinde seçici davranılmalıdır.

Tedavi sonrasında diş minesine ve yapılan tedaviye zarar verecek asitli içecekler tüketilmemelidir. Sakız ya da şeker gibi şekerli ve dişe zarar verecek yiyecekler tüketilmemelidir.

Çiğnenmesi zor ya da çekirdeği olan yiyeceklerde tüketilmemesi gereken yiyecekler arasındadır. Erik gibi çekirdeği olan yiyecekler ısırılarak yenilmemeli önce çekirdekten ayrıldıktan sonra yenilmelidir.

Fındık, fıstık, badem gibi kuruyemişlerden de tedavi süresinde tüketilmemelidir. Yiyeceklerin ısırılarak değil de koparılıp küçük parçalar şeklinde tüketilmesi dişleri yormaz ve sürecinin iyi gitmesine yardımcı olur.

  • Dişlerin düzenli fırçalanmasına dikkat edilmelidir.

Yemek yenildikten sonra dişler mutlaka fırçalanmalıdır. Dişlerin düzenli fırçalanmaması sonucu dişlerde kalan artıklar ağızda bakteri oluşmasına neden olur. Gereken temizliğin sağlanmamış olması diş etlerinde kanamaya sebep olur.

Tedavi öncesinde günde ortalama iki kez fırçalama yapılan dişler, ortodonti tedavisi sonrasında yemek yenildikçe fırçalama işlemi yapılmalıdır. Bu fırçalama işlemi ortalama 2-3 dakika sürmelidir. Kullanılan diş fırçası 3 ay süreyle yenilenmelidir.

Dişler yavaş ve yuvarlak hareketlerle dişin diş etiyle birleştiği kısımlar başta olmak üzere tüm dişler teker teker dikkatli ve özenli bir şekilde fırçalanmalıdır. Günlük kullanılan standart fırçayla ulaşılamayan diş araları 0,7 mm’lik ara yüz fırçayla gün içinde bir kez temizlenmelidir.

  • Diş teli için doğru fırça seçilmelidir.

Doktorun önerdiği bir diş fırçası varsa mutlaka kullanılmalıdır. Doktor herhangi bir diş fırçası önerisi yapmadıysa hasta eczaneye danışabilir ve diş telleri olan hastalar için özel üretilen orta sertliğe sahip diş fırçası alınıp kullanılabilir.

  • Ortodonti tedavisi için verilen aparatların aksatılmamalıdır.

Tedavi sürecinde belirlenecek yönteme göre hastaya diş teli uygulaması yapılabilir ya da başka bir yöntem kullanılabilir. Hastaya doktor birçok seçenek sunabilir. Bunun nedeni belirlenen tedavi hastanın çene yapısı, diş ve ağız yapısının gerekliliklerine göre değişiklik göstermesidir.

Tedavide kontrol aralığı da kullanılan tedaviye göre değişmektedir.  Tel ve braket dışında doktor hastaya başka bir aparat kullanılmasını söylerse bu düzenli kullanılmalıdır. Düzenli kullanımı sağlanmadığında tedavi sürecinin sonuç verme süresi uzar ve güçleşir.

  • Tedavi sonrasında sabırlı olmalı ve düzenli olarak gerekenleri yapmalısınız.

Ortodonti tedavi sürecinde hastanın titiz ve düzenli uygulama yapması önemlidir. Her doktor kontrolünde diş etine yeni bir tedavi uygulama yapılabilecek olması sebebiyle kontrol aksatılmamalıdır.

Ortodonti tedavisinde hasta,  doktorun yapmasını istediği şeyleri dikkate almalı, tedavi süresi ve sonrasında uymalıdır. Tedavide yapılması gerekenler ihmal edilirse tedavinin aksamasına, tedavi sonrasında istenmeyen sonuçların görülmesine neden olabilmektedir.

Tedavinin istenilen sonucu vermesi, ortodonti uzmanının tecrübesine ve bu sürede hastanın tutumuna bağlıdır. Eğer tedavi edilen birey bir çocuk ise ailesinin bilinçli davranması ve tedavi için üstüne düşen görevleri yapmaları önemlidir.

  • Tedavide hastaya şeffaf plak kullanması söylendiyse plak kullanımına ve temizliğine dikkat etmelidir.

Tedavi sonrası hastaya verilen şeffaf plak ortodonti uzmanı tarafından aksi söylenene kadar her gece yatmadan önce takılarak yatılmalıdır. Bu plakların temizliği günde 1 defa yapılabilir.

Temizliğini soğuk su ve sıvı sabun ile kullanılmamış olan bir diş fırçası ile yapabilirsiniz. Şeffaf plağa diş macunu kesinlikle sürülmemelidir. Kullanılan şeffaf plaklar kırılgan bir yapıya sahip olduğu için takarken veya çıkarırken yavaş olunmalıdır.

Plaklar yerleştirirken oturduğuna emin olmak için parmaklar ile kontrol edilmelidir ve emin olmadan plak dişle ile temas ettirilmemelidir. Şeffaf plaklar takılıyken yemek yenilmemelidir ve sıcak içecekler tüketilmemelidir. Tedavi sonrası oluşan ağrıda aspirin harici kullanılmalıdır.

Telin dişlere kuvvet uygulaması sonucu dişlerde ağrı ve yaşanabilir. Ortodonti tedavisine başlanıldıktan sonra birinci hafta ve 4-6 haftada arası yapılan kontrollerden sonra bu ağrılar oluşabilir. Bu ağrılar zamanla geçecektir. Bu süreçte aspirin harici ağrı kesiciler kullanılmamalıdır. Eğer ağrı uzun sürüyorsa ve geçmiyorsa uzman hekime başvurulmalıdır.

  • Tedavi sonrasında sigara ve alkol kullanılmamalıdır.

Sigara ağız ve diş sağlığı için zararlıdır. Sigara diş ve dişetinde renklenmeye neden olur. Sigara kullanımı sonrası dişeti problemleri görülür. Tat duyusunda kayıplar ve bağışıklığı azaltması yüzünden ağızda iltihap oluşumuna neden olur.

Sigara kullanımı yasak değildir ama kullanılmaması önerilmektedir. Alkol ise kullanılmadan önce doktora danışılmalıdır. Asit içerdiği için kullanılmaması gerekmektedir. Tüketildikten sonra dişerin bekletilmeden fırçalanması gerekmektedir.

Fırçalanmadığında ise asit dişlere zarar verir. Hastanın diş teli çıkarıldığında ise dişte kalıcı lekelenmeler görülür. Bu da tedavi sonrasında hastanın görmek istemediği bir durumdur. Bu nedenle sigara ve alkol kullanımı önerilmez.