Periodontoloji Tedavisi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Periodontoloji Tedavisi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Periodontoloji, diş eti gibi dişleri çevreleyen ve destekleyen dokularda meydana gelen hastalıkların teşhis, takip ve tedavisi ile ilgilenen ve diş eti bölgesinde ortaya çıkan rahatsızlıkların çözümü ile ilgilenen bölüme verilen isimdir.

Diş eti, diş kökleri ve alveol adı verilen kemikler dişlerimizin etrafını sararak dişlerin sağlam bir zeminde bulunmasına yardımcı olmaktadır. Periodontoloji tedavisi sonrası dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıralayabiliriz.

  • Periodontoloji tedavisini yapılırken hastalara hijyen eğitimi verilmeli.

Hijyen eğitimi sayesinde tedavi sonrasında hastalıkların tekrar etmesi riski azaltılmış olur. Diş etlerinde çekilme, diş kökü iltihabı ve diş eti kanaması gibi hastalıklar ile karşılaşılmaması tedavinin seyri açısından oldukça önemlidir.

Hijyen diş tedavilerinde öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken noktadır. En ufak bir rahatsızlık dişlerde büyük bir problem meydana getirebilir. Ayrıca tedavinin seyrini de olumsuz etkiler.

  • Tedavi edilen bölge mekanik travmadan uzak tutulmalıdır.

Ağız ve dişler, sindirim sisteminin önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Bu yüzden dişlerin sağlıklı olması büyük bir önem taşır. İnsanlar dişleri ile ilgili bir problem ile karşılaştığında çok geçmeden doktora başvurması gerekir.

Dişlerin tedavisi kadar tedavi sonrasında da dişlerin çarpma, kırılma gibi travmalardan uzak tutulması gerekmektedir. Bu yüzden tedavi süresinde ve sonrasında yediklerinize dikkat etmeli ve sert besinlerden uzak durmanız gerekmektedir.

  • İşlem sonrası uyuşukluk geçene kadar yaklaşık 2 saat hiçbir şey yenilip içilmemelidir.

Tedavi sonrası yapılan iğneden kaynaklı oluşan uyuşukluk hissi geçene kadar hiçbir şey yenilmemelidir. Bunun nedeni o bölgenin daha sağlam bir şekilde kendine gelmemesinden kaynaklıdır.

Ayrıca tedavi sonrasında ilk 24 saat içerisinde sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durulması tedavi yapılan bölge için büyük önem taşımaktadır. Yenilen yiyecekleri çiğneme operasyon yapılmayan bölge ile yapılmalıdır. Ameliyat gününde ve ameliyatı takip eden günlerde yaklaşık bir ay sigara içilmemelidir.

Ameliyat yapılan bölgede dikişlere bakmak için dudak ve yanak sürekli oynatılmamalı ve gülmek, esnemek, aşırı konuşmak gibi çeneyi zorlayacak hareketlerden uzak durulmalıdır.

Çenenin aşırı hareket etmesi kişinin tedavisini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu yüzden kişinin olabildiğince hareketten kaçınması sürecin sağlıklı geçirilmesine büyük katkı sağlamaktadır.

Ayrıca dudağın zorunlu durumlar dışında oynatılması çenede bozukluklar ortaya çıkarabileceğinden bu süreçte dikkat oldukça önemlidir.

  • 6 ayda bir kontrol için diş hekimine gidilmesi gerekmektedir.

Dişler sürekli değişebilen bir yapıya sahiptir. Süreç içinde ortaya çıkan bir problem bile tüm ağız yapısını etkileyebilmektedir. Bu durumlarla karşılaşmamak adına sürekli diş kontrollerinin sağlanması gerekmektedir.

Dişler ne kadar sık kontrol edilirse oluşabilecek problemler de o kadar erken fark edilip çözüme kavuşturulabilir.

  • Operasyon bölgesinde şişlik oluşmaması için ilk gün dışarıdan buz uygulaması yapılması gerekmektedir.

Dişlere uygulanan tedavi işlemleri sonrasında diş ve çevresinde şişme görülebilmektedir. Şişlik ilk 48 saatte dayanılmaz boyutlara ulaşsa da sonraki süreçte tahminen 7-10 gün içinde geçer.

Bu süreçte diş çevresine dışardan uygulanan buz kişinin şişliğin getirdiği ağrıları daha az hissetmesine ve aşırı şişliğin oluşmasını önlemeye katkı sağlar.

  • Operasyon sonrası iyileşme için doktorunuzun yazılan reçeteye uygun hareket edilmelidir. 

Ameliyat sonrası ağrınız olursa hangi ağrı kesicileri alacağınız doktorunuz tarafında size verilmektedir. Bu durumda aspirin veya benzeri salisilik asit türevi ilaçlar kullanmak dişlere çok büyük zararlar verebilir.

Doktorun yazdığı reçeteye uygun hareket etmek kişinin iyileşme sürecini daha rahat geçirmesine katkı sağlamaktadır. Ayrıca reçete dışında ilaç kullanmamak da süreç için önemlidir.

  • Operasyon sonrası ilk gün ürperti ve halsizlik hissi oluşabilir. 

Oluşan bu halsizlik hissi doğal bir durum olduğundan kişinin telaşlanmaması gerekir. Bu durum normaldir olduğundan endişelenmemek gerekir. Kişinin bu süreci rahat geçirmesi için ilk birkaç gün dinlenmesi sağlığını daha kolay toparlamasına katkı sağlar.

Ayrıca bu süreçte beslenme oldukça önemlidir. Kişi ağzındaki tedavi işleminden sonra yemek yemeyi azaltabilir. Bu durumun kişinin sağlığını olumsuz etkilememesi için kişinin beslenmesini aksatmaması gerekmektedir.

  • Kişi günlük aktivitelerine geri dönebilir ancak ağır ve dişine zarar verecek egzersizlerden kaçınmalıdır.

Kişinin boks, dövüş sanatları ve benzeri sporlarla uğraşması sonucu yüze gelen darbeler dişlere zarar verebilmektedir.

Bu yüzden kişinin dişleri tam iyileşmeden ağır sporlarla uğraşmaması gerekmektedir. Alınan darbeler tedavi sürecinin başa dönmesine sebebiyet verebilmektedir. Kişi bu süreçte ne kadar dikkatli olursa kısa sürede iyileşmesi sağlanabilir.

  • Tedavi sonrasında diş temizliği önemlidir.

Tedaviden hemen sonra diş temizliği hasta için zorlu olsa da fırçalama ve diş ipi kullanımına devam edilmesi gerekmektedir. Ayrıca hasta antiseptik ağız gargaraları da kullanılabilir.

İlk günlerde hafif kanamalar görülse de bu kanamalar gün geçtikçe azalmaya başlar. Tedavinin başarılı olmasında, ağız bakımına dikkat etmek büyük önem taşımaktadır. Hasta ağız temizliğine ne kadar çok dikkat ederse tedavinin başarı oranı da o ölçüde artmaktadır.