Sararan dişleri beyazlatmak için ne yapılmalı?

sararan disleri beyazlatmak icin ne yapilmali1

Çeşitli doğal ilaçlar vardır; en etkili olanlar:

 • Kabartma tozu: Ölçülü kullanılacak bir çaredir. Aşırı kullanım diş minesine zarar verebilir ve leke oluşumuna, diş çürümesine, diş etlerinin çekilmesine ve iltihaplanmasına, dişlerde aşırı hassasiyete ve bazen minber iltihabına neden olabilir. Genellikle diş macunlarının bileşiminde kullanılır.
 • Otlar: En faydalısı şüphesiz adaçayıdır. Dişlerinize taze bir adaçayı yaprağı sürmek, dişlerinizin sararmasını önler. Genellikle diş macunlarının bileşiminde kullanılır.
 • Limon suyu: Aynı nedenle gargaralarda kullanıldığında hem beyazlatma hem de ağız kokusunu gidermek için faydalı olabilir.
 • Limon veya portakal kabuğu: Doğrudan dişlerin üzerine sürülürse dişin beyazlamasını sağlayabilir.
 • Hidrojen peroksit veya hidrojen peroksit: Ara sıra %3’lük solüsyon kullanılabilir. İki çay kaşığı bir çay kaşığı kabartma tozu ile karıştırarak kendi diş macununuzu yapabilirsiniz.

Not: Bu tavsiyeleri lütfen doktorunuza danışmadan yapmayınız. Dişlerinize hassassa zarar verme ihtimaliniz vardır.

Farmakolojik tedaviler

Bazı tıbbi tedaviler dişleri pürüzsüzleştirmek ve beyazlatmak için farmakolojik bileşime sahip macunlar ve jeller kullanmasına rağmen, dişleri beyazlatabilen hiçbir ilaç yoktur. Fakat önleyebilmek adına birkaç şey yapabilirsiniz.

 • Dişlerin sararmasına neden olan yiyecek ve içeceklerin tüketimini ölçülü yapın. Yine de tüketmek isterseniz, aldıktan sonra dişlerinizi fırçalamanız önerilir. Sürtünme ve gıda asitleri arasındaki ilişkinin diş minesinin bütünlüğünü tehlikeye atmasını önlemek için yemek bittikten sonra yaklaşık 30 dakika beklenmesi tavsiye edilir.
 • Sigarayı bırakın.
 • Genel olarak, iyi bir ağız hijyeni olmalıdır. Tükürük çok asidik ve bakteri florası oldukça aktif ise, yemek aralarında bile gargara yapmak (alkolsüz olanları tercih edin) veya ksilitollü sakız çiğnemek faydalı olabilir.
 • Güvenilir diş hekiminiz tarafından sistematik olarak (yılda bir veya iki kez) profesyonel bir temizlik yapın.

Tıbbi tedaviler

 • %35-38 hidrojen peroksit veya kabartma tozu ile profesyonel ağartma.
 • Profesyonel lazer diş beyazlatma.
 • Karbamid peroksit (başka bir beyazlatıcı madde) içeren özelleştirilmiş yumuşak silikon plakların uygulanması.

Dişçide Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Optimum ve aynı zamanda güvenli bir sonuç elde etmek için en iyi çözüm, profesyonel bir diş beyazlatma programına güvenmektir. En yaygın teknik, hidrojen peroksit kullanan tekniktir.

Nasıl gerçekleşir?

Ağız boşluğunun sağlığını kontrol etmek için önce bir hijyen seansı yapmak gerekir: ancak bu şekilde diş hekimi herhangi bir kontrendikasyon (çürük, aşırı diş hassasiyeti, diş eti iltihabı) olmadığını doğrulayabilir. Beyazlatma seansı sırasında diş hekimi diş etlerini koruyacak ve 15 dakika etki edecek hidrojen peroksit içeren jeli hastanın dişlerine uygulayacaktır. Jel daha sonra aspire edilecek ve her biri 15 dakikalık 2 döngü daha uygulanacaktır. Sonunda, diş hekiminiz kalan jeli çıkaracaktır.

Diş Beyazlatma Ne Kadar Kalıcı?

Elde edilen etki, hasta hijyene dikkat ederse, düzenli diş temizliği yaptırırsa ve dişleri lekeleyebilecek maddelerden mümkün olduğunca uzak durursa 2-3 yıl kadar sürebilir. Bu iyi kuralları uygulamayanlar, yaklaşık 1 yıl boyunca etkilerinden yararlanabilirler.

Diş Beyazlatma ve Temizleme Arasındaki Fark

Diş temizliği ve diş beyazlatma, farklı amaçlara yönelik, bazen karıştırılan, doğru diş hekimi randevusu alma konusunda şüpheler yaratan uygulamalardır. Birincisi iyi bir ağız sağlığının korunmasını hedefliyorsa, ikincisi tamamen estetik amaçlarla gerçekleştirilir.

Diş taşı temizliği, diş hijyeni veya tartar ablasyonu olarak da bilinen temizlik, dişleri ve diş etlerini çürük, diş eti iltihabı ve periodontitis gibi en yaygın diş hastalıklarından korumak için gereklidir. Bu nedenle, seans sırasında dişler çekilse bile, gülümsemenin güzelliği üzerinde belirgin olumlu etkileri olan, esas olarak iyileştirici bir tedavidir.

Öte yandan diş beyazlatma tekniği veya beyazlatma, yalnızca estetik bir işleve sahiptir ve diş minesinin rengini bir veya daha fazla tonda açmayı amaçlar. Dişlere beyazlık ve parlaklık kazandırmaya hizmet eder, dergi ve reklamlarda sıkça görülen dişlere benzer şekilde beyaz ve parlak dişler verebilir.

Diş Beyazlatma Devlet Karşılıyor mu?

Devlet hastanelerinde doktor hastaya muayene ettikten sonra hastanın diş beyazlatma için uygun olup olmadığına karar verir. Eğer hasta uygunsa diş beyazlatma işlemi uygulanır.