Şeffaf Diş Teli Fiyatları 2024

Seffaf Dis Teli

Şeffaf diş teli fiyatları kişinin çene ve diş yapısına bağlı olarak ihtiyaçlar oranında değişim gösterebilmektedir. Aynı zamanda, diş teli fiyatları, işlem esnasında kullanılan malzeme, diş telinin kullanım süresi, işlemi yapacak olan diş hekiminin tecrübesi gibi noktalar fiyatların belirlenmesi açısından çok etkili olmaktadır.

Ortodonti tedavisi olarak bilinen, şeffaf diş teli uygulaması, çene ve dişte, dış etkenler veya genetik olarak meydana gelen sorunların düzeltilmesine yardımcı olmaktadır.

Kişiye yapılacak olan tedavi türüne bağlı olarak şeffaf diş teli fiyatları, farklılık gösterir Tek çeneye yapılan diş teli tedavisinde bu fiyatlar doğal olarak daha düşük olabilirken, işlemin boyutu fiyatlarını elbette değiştirir.

Hastanın diş yapısında bulunan bozukluk oranı işlemin fiyatlarını belirleyen önemli unsurlardan biridir. Şeffaf ortodontik diş teli uygulamasında farklı fiyatlar ortaya çıkabilirken, bu konuda net bir fiyat için muayene yapılması zorunludur.

Ağız içerisinde yapılacak olan en doğru tedavi ve fiyat bilgisi için diş hekimlerine giderek klinik muayenesi yapılması gerekmektedir.

Dişte bulunan çarpıklık miktarının gereğinden fazla olması ya da dişlerin olması gerekenden daha eğik veya diğerlerine göre daha yukarıda olması, ağız içerisinde fazla ya da eksik dişlerin bulunması, bunların yanı sıra olması gereken yerinden daha uzak mesafede duran dişler var ise diş teli fiyatları bunlara bağlı olarak değişebilmektedir.

İzmir şeffaf diş teli fiyatlarının hesaplanmasında bazı etkili faktörler bulunmaktadır. Bunlardan ilki hastanın tedavisi esnasında kullanılacak olan braket ve diş teli malzemelerinin özellikleridir. Çünkü malzeme özelliğine bağlı olarak fiyat artışı görülebilmektedir.

Bir diğer etkili faktör tek çene ya da diş çene diş teli yapısının incelenmesidir. Her kişide bu yapı farklı olduğu için kişiden kişiye değişiklik gösterilebilmektedir. Ağız içerisinde dişlerin çarpıklık miktarının az ya da fazla olması fiyat oranında büyük etki göstermektedir.

Ağız içinde dişlerin ayrık olması durumunda ayrıklık oranına bağlı olarak fiyat değişikliği oluşmaktadır. Kişinin çenesinin ön kısma ya da geriye doğru olması da büyük bir etkendir. Ayrıca ağız içerisinde bulunan damak ve çene darlığı gibi yapısal sorunlar da önem arz etmektedir.

Diş teli uygulaması malzeme türüne bağlı olarak metal, şeffaf, porselen ya da braket olmak üzere 4 farklı tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlar içerisinde en ucuz olan metal diş teli tedavisidir.

En pahalı olan da şeffaf plaktır. Diş teli fiyatlarının hesaplamasında tek çene ve çift çene uygulaması fiyat değişikliğine de neden olmaktadır.

Ağız içerisinde bulunan dişler arasında ayrık miktarı fazla ise diş teli fiyatları tedavi süresinin uzaması ve yapılacak işlem sayısının artması nedeniyle değişmektedir.

Bazı hastalarda ayrıklık miktarı mevcut dişler ile fiziksel şekilde kapatılamayacak gibi ise, diş teli tedavisinde bir dişlik boşluk bırakılır ve tel tedavisi bittikten sonra bırakılan boş yere implant ile diş eklenebilmektedir.

İzmir şeffaf diş teli fiyatları hesaplanırken ek olarak yapılacak olan implant fiyatı ve uygulaması dahil edilmemektedir. Diş teli işleminde herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır.

Ancak kişinin yaşına uygun bir tedavi şekli uygulanabilmektedir. Şeffaf diş teli tedavileri genel olarak 4 ile 12 ay arasında bitmektedir. Ayrıca hastada müspet sonuçlar görülmektedir.

Bunun yanı sıra genel olarak şeffaf diş telleri tedavi süresini uzatıyor diye bilinmektedir. Bu durum aslında malzeme kalitesiyle alakalıdır.

İzmir şeffaf diş teli tedavisinde kullanılan malzemelerin hemen hemen hepsi ithal edilen ürünlerden oluşmaktadır. Bu nedenle, olası kur artışı diş teli fiyatlarını etkilemektedir.

Diğer Diş Teli Çeşitleri

  • Metal Diş Teli

Metal diş teli, dişler arasındaki boşlukları doldurmak için kullanılan bir ağızlık türüdür. Bu ağızlık genellikle dişlerin arasında güzel bir görünüm sağlamak ve dişlerin doğal pozisyonlarını koruma amacıyla kullanılır. Diş teli, dişlerin düzgün bir şekilde taranmasını ve yıkanmasını da kolaylaştırır. Metal diş teli, genellikle paslanmaz çelikten yapılır ve ağız içinde görünür olabilir.

  • Porselen Diş Teli Çeşitleri
  1. Tam porselen diş teli: Tam porselen diş teli, dişlerin tamamını kaplar ve beyaz renktedir. Bu tip diş teli, dişlerinizin doğal görünümünü korur ve daha az göze çarpar.
  2. Porselen ve metal karışımı diş teli: Bu tip diş teli, porselen ve metal karışımından yapılır. Porselen kısmı dişlerin önlerini kaplarken, metal kısmı arka kısımları kaplar. Bu tip diş teli, dişlerin doğal görünümünü az ölçüde etkiler ancak daha fazla göze çarpar.
  • Braket Diş Teli

Braket diş teli, açılır ve kapanır diş telidir. Bu tür diş teli, dişlerin doğru bir şekilde pozisyonlandırılmasını sağlamak için kullanılır. Braket diş telinin açılır ve kapanır olması, dişlerin hareket ettirilebilmesine ve dişlerin doğru pozisyonlarına yönlendirilebilmesine olanak verir. Bu tür diş tellerinin uygulanması, çocuklar ve genç yetişkinlerde en sık kullanılan ortodontik tedavilerden biri olarak bilinir.

Şeffaf Diş Teli Ücreti Kredi Kartı İle Ödenebilir mi?

İzmir şeffaf diş teli ücretinin kredi kartı ile ödenip ödenmeyeceği bu uygulayan hastane, klinik ya da hekim ile ilgili olarak değişkenlik gösterebilir. Bu uygulayan hastanelerden, kliniklerden ya da hekimlerden bazıları kredi kartı ile ödeme seçeneğini kabul ederken bazıları ise bu seçeneği kabul etmemektedir.

Ancak, her hastane, klinik ve her hekim için geçerli olmamak ile birlikte çoğu hastane, klinik ve hekim kredi kartı ile ödeme seçeneğini diğer ödeme seçenekleri ile birlikte hastaya sunar. Günümüzde artık hemen her işletme, hemen her kurum kredi kartı ile ödemeyi kabul etmektedir. Bu nedenle şeffaf diş teli işleminin, kesin olmamakla birlikte muhtemelen kredi kartı ile ödenebileceği söylenebilir.

Özel Hastanelerde Şeffaf Diş Teli Sigorta Karşılıyor Mu?

diş tedavisini sgk ya da özel sigorta kapsar mı

İzmir şeffaf diş teli işlemi için sigortanın bu işlemin ücretlerini ödeyip ödemeyeceği konusunda kesin bir hüküm ile konuşmak pek de doğru olmayacaktır. Bu durum, hastadan hastaya, hastaneden hastaneye değişim gösterebilen bir durumdur. Bir hastanın sahip olduğunu sigortanın şeffaf diş teli işleminin ücretlerini ödeyebilmesi için hastanın sigorta modelinin buna uygun olması gerekir.

Eğer uygunluk sağlanır ise sigorta bu masrafları karşılayacaktır. Ancak bu noktada hastanenin ya da kliniğin, yani işlemi yapacak olan ilgilinin de bu sigorta ile anlaşmalı olması gerekir. Eğer sigorta hastane ya da klinik ile anlaşmalı değil ise hasta işlem ücretlerini tamamen kendisi ödeyecektir. Buna karşın eğer hastane, hastanın sigortası ile anlaşmalı bir kurum ise ve hastanın sigorta modeli bu işlemin masraflarını karşılıyor ise hastanın işlem ücretleri sigorta kurumu tarafından ödenecektir.

Özel Hastanelerde Şeffaf Diş Teli Ne Kadar?

İzmir şeffaf diş teli işlemleri için, her hasta için geçerli olan, kesin bir fiyattan bahsetmek pek de mümkün olmayacaktır. Bunun nedeni ise bu fiyatların hastadan hastaya değişim gösterebilme özelliğine sahip olan bazı faktörlere göre değişebilmeleridir. Bu alanda bazı ortalama, ya da tahmini rakamlar olsa da bu rakamların spesifik hastalar için herhangi bir belirleyiciliği yoktur.

Şeffaf diş teli işlemleri son derece detaylı işlemlerdir ve kişiye özel olarak uygulanırlar. Bu yapıları, yani kişiye özel olarak uygulanıyor olmaları onları her kişi için farklı işlemler yapar. Farklı işlemlerden farklı ücretler alınması da son derece normal bir durumdur.

Şeffaf Diş Teli Devlet Hastanesinde Yapılır Mı?

Günümüzde şeffaf diş teli genelde özel hastanelerde, özel ya da şahsi kliniklerde uygulanan işlemlerdir. Buna karşın çoğu devlet hastanesi bu yapmamak ile birlikte yapabilen bazı devlet hastaneleri de bulunmaktadır. Bu nedenle bu konuda kesin bir cevap vermek mümkün olmayacaktır. Bazı devlet hastaneleri bu yaparken bazıları ise yapmamaktadır.