Diş Beyazlatma İzmir

Diş Beyazlatma İzmir

Dişlerin daha beyaz hale getirilmesi için yapılan bu uygulama ‘diş beyazlatma’ işlemi şeklinde adlandırılabildiği gibi ‘blenching’ ve ‘diş ağartmak’ da denilebilmektedir.

Dişlerinizin genetik olarak beyaz olmaması gibi bir ihtimal mümkündür ancak beslenme şekli ve diş bakımınızdaki yanlışlıklar gibi sonradan ortaya çıkan durumlar dolayısıyla da dişleriniz ne kadar fırçalasanız da mevcut olan renginden daha fazla beyazlaşmamış olabilir.

Beyaz olmayan dişlere sahip hastalarda en öncelikli şikayet gülümsemedir. Eğer gülümsemenizden beyaz olmayan dişler yüzünden rahatsızlık duyuyor ve estetik açıdan kaygılanıyorsanız yaptırmanız gereken işlem diş beyazlatma işlemidir.

Herhangi bir sağlık sorunu etkilemediği ve engellemediği sürece başvuracağınız diş hekimi size en uygun diş beyazlatma yöntemini önerecektir.

Diş beyazlatma işlemi öncelikli olarak sağlıklı dişler üzerinde tamamı için uygulanabilmektir. Bununla beraber kanal tedavisi bulunan dişler üzerinde de uygulanmaktadır.

Diş hekiminin yapılacak uygulamanın niteliğine karar verdiği gibi, muayene esnasında da hastanın dişlerinin bu işleme ihtiyaç duyup duymadığı, dişlerin bu uygulama için uygun olup olmadığı ve işlem sonrasında hastanın dişlerinin renginde ne kadar bir beyazlatma sağlanacağı hakkında bilgilendirme de yapmaktadır.

Diş kliniğinde uygulanabilen diş beyazlatma işlemlerinin yanı sıra evde uygulanabilen beyazlatma işlemleri de mevcuttur.

Sararmaya neden olan etkene karar verildikten sonra diş hekimi hangi tedavi şeklinin uygulanacağına hastanın da  isteklerinizi göz önünde bulundurarak karar vermektedir.

İzmir diş beyazlatma işlemi yaklaşık olarak 15-20 dakika sürebildiği gibi tedavi sonrasında da hastanın kozmetik açıdan daha uygun ve beyaz dişlere sahip olmasını sağlamaktadır.

Bu işlem dişin renginin değişmesine sebep olan etkenleri ve yıllar boyu dişte meydana gelen lekeleri düzeltmektedir ve hastanın dişlerinin işlem sonunda temiz ve süt gibi beyaz bir görünüme kavuşturmaktadır.

Detaylı Bilgi Alın

  Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

  Tedavi Detayları
  Operasyon:Diş Beyazlatma
  Prosedür:Dişlere hidrojen peroksit içeren özel bir beyazlatma jeli sürülür.
  Tedavi süresi:30-60 dakika
  Anestezi:Uygulanmaz
  Ağrı:Ağrısız
  Uygun Kişiler:Sağlıklı dişlere sahip olan herkese
  Dikkat Edilmesi Gerekenler:Renkli yiyecekler ve aşırı soğuk sıcak yiyeceklerden 3-4 gün uzak durulmalı

  Diş beyazlatma işleminde kullanılan üç ayrı uygulama bulunmaktadır. Bariyer, ajan ve ışık uygulamaları ile adlandırılan işlemler sonucunda tedavi tamamlanmaktadır. Bu uygulamalara başlanmadan önce dişlerin temizlenmesi ve yapılacak işlemlerin temiz dişler üzerinde uygulanması gerekmektedir.

  Bu sayede daha iyi bir sonuç alınabilir. Bariyer uygulaması, diş etlerinin korunması amacıyla işlemin uygulanacağı bölgeye yapılan ilk işlemdir. Dişlerde beyazlatma işleminde kullanılan kimyasal ajanın oksitleyici özelliğinden dolayı bariyer uygulanır.

  Ajan uygulaması, diş yüzeyine yapılan yeterli miktardaki ajan uygulamasıdır. Kimyasal ajanın hazırlığından sonra uygulanır.

  Son olarak uygulanan ışık uygulaması ise, koruyucu gözlük yardımıyla hastanın güvenliği sağlandıktan sonra istenilen renge ulaşması için özel ışık cihazları ile dişlere ışık uygulanması işlemidir.

  Hassas bir işlem olduğu için doğru koşullar içerisinde, uzman bir hekimin ve ekibi tarafından uygulanması büyük önem taşımaktadır. Bu koşullar sağlanarak uygulandığında dişlere zarar veren bir işlem değildir.

  Bu işlemi yaptırmak isteyen kişilerin en korktuğu durumlardan biri, tedavi uygulanırken ağrı yaşanıp yaşanmayacağı konusudur.

  İzmir diş beyazlatma işlemi uygulandığı esnada dişlerde ağrı hissiyatı gözlemlenen ve beklenen bir durum değildir. Tedavinin sonrasındaki 24 saat içerisinde ise ağrı kesiciler ile geçmesi mümkün hassasiyetler olması görülebilir olmasına karşı nadir bir durumdur.

  Diş Beyazlatma Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Diş beyazlatma işlemi sonrasındaki ilk haftaya dikkat edilmesi hastalara tavsiye edilmektedir. İlk hafta içerisinde aşırı soğuk veya aşırı sıcak yiyecekler ve içeceklerden uzak durulması gerekmektedir.

  Kritik eşik olarak tanımlanabilen ilk 3 hafta içerisinde ise renklendirici gıdalardan uzak durulabildiği kadar durulması gerekmektedir. İşlem sonrasında bu tür gıdalara maruziyet dişlerin tekrar renklenmesine neden olabilmektedir.

  Uzak durmak diş beyazlatma işleminin etkisinin uzun süre boyunca devam etmesini sağlayacaktır.

  Beyazlatma amacı ile üretilen, diş fırçalama işleminin yanında kullanılan ürünlerin aşırı kullanımı dişlere kalıcı zararlar verebilir. Diş sağlığını korumak dişlerinizin beyazlığını korumanın yanı sıra uyguladığınız tedavinin de daha uzun süre kalıcılığını sağlar.

  Bu sebeple ağız ve diş sağlığının düzenli bakımı önemli bir rol oynar. Yiyecek ve içecekler yolu ile renklenmeye neden olan durumlar, günde iki kez diş etlerine baskı uygulamadan dişlerin her bölgesini fırçalama ile kısmen giderilebilmektedir.

  Klinik ve Ev Tipi Diş Beyazlatma

  Diş hekiminizle profesyonel bir şekilde uygulanan diş beyazlatma uygulamaları olduğu gibi evde kişinin kendi kendine uygulayabileceği diş beyazlatma yöntemleri de vardır.

  Bunların herhangi bir diş kliniğinde, profesyonel hekim ve ekibine yaptıracağınız işlem gibi uzun süreli ve kalıcı olduğunu söylemek pek mümkün değildir. Ancak kısa süreli de olsa kişinin diş beyazlatma ihtiyacını gidermesi mümkündür.

  Piyasa içerisinde diş beyazlatma amacı ile satılan stripler, macunlar ve beyazlatıcı kalemler evde uygulamaya müsait işlemlerdir.

  Bu işlemleri evde uygulamadan önce hastanın diş hekimine başvurup dişlerinin sağlıklı olup olmadığı konusunda bilgi alması ve bu işlemlerin diş hekimi kontrolünde uygulanan diş beyazlatma tedavisi kadar güvenli olmadığı için başka sorunlara yol açabileceğini göz önünde bulundurması tavsiye edilmektedir.

  Diş hekiminin önerisi olmadan uygulanan diş beyazlatma yöntemlerinin dişlerinizde belli başlı başka sorunlara yol açacağını söylemiştik. Sosyal medya uygulamalarında diş beyazlatma işlemleri adı altında önerilen birden fazla bitkisel yöntem bulunmaktadır.

  Bu yöntemlerle beraber herhangi bir bitkisel yöntemin diş beyazlatma üzerinde iyi ve kalıcı bir etkisi olduğu gözlemlenmemektedir.

  Bu sebeple hem kişinin diş beyazlatma isteğine bir katkısı olmadığı gibi hem de dişlerinizde görünürde rastlanmayan sorunları ortaya çıkarabilir. Diş hekiminizin tavsiyesi olmadan bu tür ürünleri kullanmamanız sağlığınız için daha güvenli olacaktır.

  Yine piyasada hazır olarak satılan ürünlerin, yukarıda birkaç tanesinden bahsedilmişti, diş beyazlatma isteği ile kişinin aşırı uygulaması sonucunda hastanın dişlerinde başka işlemleri gerektirecek sorunlar ortaya çıkarması mümkündür.

  Kontrolsüz kullanımlar ile dişlere aşınma, rezorpsiyon gibi geri dönüşümü mümkün olmayan zararlar verebilir.

  Eğer diş beyazlatma tedavisine ihtiyacınız varsa yahut estetik açıdan bu işlemi yaptırmak istiyorsanız ilk önerilen mutlaka diş hekiminize başvurmanız ve onun sizi yönlendirdiği şekilde bir yol izlemenizdir.

  Piyasa içerisinde diş beyazlatma işlemi özelinde etkisi görülen ve doğru uygulamalar ile kısa süreli de olsa kişinin isteğini karşılayan ürünler olduğu gibi, diş beyazlatma vaadi ile ortaya atılan ve herhangi bir etkisi olduğu kanıtlanmayan birçok ürün dolaşmaktadır.

  Bu ürünler konusunda özellikle dikkatli olmanız ve kullanmamanız sağlığınız açısından daha güvenli olacaktır.

  Sağlık bakanlığı tarafından onayı olmayan ve piyasada diş beyazlatma vaadi ile satılan bu ürünler kişinin dişlerinde tedavisi uzun ve zorlu sürecek olan işlemlere sebep olmakta ve bu da hastanın hem psikolojik açıdan hem de fiziki açıdan zarar görmesini sağlamaktadır.

  İzmir diş beyazlatma işlemlerinde kullanılmakta olan materyallerin nitelikleri, renklenmenin ne derecede olduğu ve tipi diş beyazlatma işleminin fiyatını belirleyen en etkili etkenlerdir.

  Diş Beyazlatma Riskleri Nelerdir?

  • İzmir diş beyazlatma uygulaması, peroksid içerikli jeller kullanılarak diş minesinde oluşan renklenmeleri düzenlemek için yapılan işlemdir.
  • Bu işlemin teknik ve uygulama alanlarına göre farklılık gösteren diş beyazlatma yöntemleri bulunmaktadır. Örnek olarak: Ev tipi diş beyazlatma, klinik ortamda beyazlatma, kombine diş beyazlatma ve tek diş beyazlatma işlemleri yapılabilmektedir.
  • Hekim tarafından beyazlatma uygulamasına başlanmadan önce, detaylı diş taşı temizliği yapılır. Hastanın dişetleri hekim tarafından koruyucu bir tabakayla kapatılır. Dişlerin üzerine beyazlatma sağlayacak olan jel sürülür. Yaklaşık 20 dakika beyaz ışık verilir ve beyazlatma işlemi tamamlanmış olur.
  • Diş beyazlama uygulaması, doktor kontrolü ile yapıldığı zaman, diş eti ve bununla beraber diş minesine herhangi bir zarar vermeden olumlu sonuç görülmektedir. Dişlerin beyazlatılması için farklı ilaçlar da kullanılabilmektedir lakin bunların nasıl ve ne kadar süre kullanılacağına mutlaka diş hekimi karar vermelidir.
  • Diş beyazlatma işleminde herhangi bir yan etki bulunmamaktadır. Ancak bu uygulamadan sonra dişlerde geçici bir hassasiyet oluşabilmektedir.  Sıcak ve soğuk yiyecek ve içeceklere karşı oluşan bu durum genelde 24 saat içerisinde kendiliğinden düzelmektedir.
  • İşlem sonrasında hekim tarafından hastaya sonraki dönemde dikkat edilmesi gereken hususlar anlaşılabilir ve açık bir dille anlatılması gerekmektedir.
  • Çay, kahve, sigara, kırmızı şarap, vişne suyu gibi diş renklendirebilecek gıdalardan uzak durulması gerekmektedir. Genel ağız bakımına dikkat edilmesi de dişlerin eski rengine tekrardan dönmesini önleyecektir.
  • Diş beyazlatma işlemi genel olarak 6 ay ile 2 yıl arasında kalıcıdır. Bu süre kişinin diş yapısına göre de değişiklik gösterebilmektedir.

  Diş Beyazlatma İşlemi için Hangi Doktora Gidilir?

  Diş beyazlatma işlemi, dişlerinizin rengini daha açık ve parlak hale getirme işlemidir. Bu işlem, dişlerinizin doğal rengine göre değişebilir ve genellikle diş hekimleri tarafından yapılır.

  İzmir diş beyazlatma işlemi, dişlerinizin üzerinde oluşan siyah, kahverengi veya sarı lekeleri azaltarak dişlerinizin daha parlak ve açık bir görünümünü sağlar. Bu işlem, dişlerinizin doğal rengini tamamen değiştirmez, ancak lekelerin azaltılması ile dişlerinizin daha parlak ve açık bir görünümünü elde edebilirsiniz. Son dönemlerde daha sık uygulanan diş beyazlatma işlemlerinden genelde olumlu yanıtlar alındığı bilinir.

  Diş Beyazlatma İşlemi Sonrası Tavsiyeler

  • Birkaç gün boyunca sadece yumuşak yiyecekler ve içecekler tüketin. Sert ve tatlı yiyecekleri ve içecekleri (örneğin, elma ve çikolata gibi) tüketmeyin.
  • Birkaç gün boyunca dişlerinizi fırçalamak yerine, dişlerinizi iyice yıkayın. Bu, dişlerinize zarar vermeyecek ve aynı zamanda bakterileri de temizleyecektir.
  • Diş beyazlatma işlemi sonrasında, ağzınızı bol suyla yıkayarak ağzınızdaki bakterileri temizleyin.
  • Birkaç gün boyunca diş beyazlatıcı maddelerden uzak durun. Bu maddeler dişlerinizin daha hassas hale geldiği için, dişlerinizi zarara sokabilir.
  • Diş beyazlatma işlemi sonrasında, ağzınızda hassasiyet veya ağrı hissetmeniz normaldir. Bu durum birkaç gün içinde geçecektir. Ancak, eğer ağrı ve hassasiyet devam ederse, doktorunuza danışın.

  Diş Beyazlatma İşlemleri Nelerdir?

  İzmir diş beyazlatma tedavisi, dişlerinizdeki lekelerin ve renk değişikliklerinin giderilmesini amaçlar. Bu tedavi, diş hekimleri tarafından yapılabilir ve genellikle aşağıdaki adımları içerir:

  • Öncelikle, diş hekiminiz dişlerinizin durumunu ve lekelerin sebebini inceler ve size en uygun tedavi seçeneğini belirler.
  • Daha sonra, dişlerinizin üzerine bir koruyucu jel uygulanır ve bu jel sayesinde dişlerinizin dokusu hasar görmez.
  • Tedavinin en önemli adımı olan beyazlatma işlemi, dişlerinize uygulanacak olan beyazlatıcı jel ile yapılır. Bu jel, dişlerinizin üzerine uygulanır ve belirli bir süre boyunca etkisini gösterir. Beyazlatıcı jel, dişlerinizdeki lekeleri açarak, dişlerinizi daha beyaz ve parlak hale getirir.
  • Beyazlatma işleminin ardından, diş hekiminiz dişlerinizin durumunu tekrar kontrol eder ve gerekirse tekrar bir beyazlatma işlemi yapılması gerektiğini belirler.
  • Tedavi sonrasında, diş hekiminiz size diş beyazlatma sonrası bakım konusunda tavsiyelerde bulunur ve dişlerinizi daha beyaz ve parlak tutmanız için size bazı önerilerde bulunur.

  Bu tedaviler, yani diş beyazlatma tedavileri özellikle son yıllarda oldukça yaygın ve sık olarak uygulanan tedaviler olarak bilinirler. Diş beyazlatma tedavileri sonrası alınan sonuçlar kişiden kişiye değişiklik gösterebilmek ile birlikte genelde bu tedaviyi uygulayanların tedavi hakkında olumlu yorumlar yaptıkları söylenebilir. Bu tedavi ile dişlerdeki sararma, kararma ya da buna benzer renk deformasyonları önemli ölçüde yok edilebilir. Böylece dişler beyaz ve doğal bir görünüme kavuşabilir.

  İzmir Diş Beyazlatma Fiyatları Ne Kadar?

  İzmir diş beyazlatma fiyatları, uygulanacak yönteme göre farklı seviyelerde ortaya çıkabilir. Kimyasal diş beyazlatma, evde veya ofiste diş beyazlatma gibi uygulamaların farklı fiyatları söz konusudur. Bu nedenle diş beyazlatma ücretleri listesi gibi bir listenin, herkes için geçerli olmasını beklemek doğru değildir.

  İzmir diş beyazlatma fiyatları; kullanılan ürünün türü, markası ve üretildiği ülkeye göre belli bir standarda tabidir. Ancak her diş hekimi veya klinik uygulama fiyatlarını farklı seviyelerde sunabilir. Bununla birlikte, diş beyazlatıcı tedavinin yanı sıra, ek tedavilerin de gerekli olma durumundan ötürü, size uyun tedavinin geliştirilmesi sürecinde ortaya çıkan fiyatlar farklı olabilir. Diş klinikleri ve estetik diş hekimliği hizmeti veren diş hekimleri, sizin için geçerli olacak fiyat bilgisini size sunacaktır.

  S.S.S

  Diş beyazlatma işlemi ne kadar kalıcı?

  Diş beyazlatma işlemlerinin kalıcılık süreleri kişilerin ağız ve diş bakımlarına ne kadar özen gösterdiklerine göre değişim gösterebilir. Ancak tahmini kalıcılık süresinin 6 ay ile 3 yıl arasında değişim gösterdiği söylenilebilir. Diş beyazlatma tedavisi uygulayan hastalar sonraki dönemde dişlerde renk kaybı yapacak yiyecek içeceklerden ve sigara kullanımından mümkün olabildiğinde uzak durmalıdırlar.

  Diş beyazlatma kimlere uygulanmaz?

  Diş beyazlatma işlemleri 16 yaşından küçük bireylere uygulanabilen işlemler değillerdir. 16 yaşını henüz aşmamış hastalarda diş sinirleri ve pulpa odası olabilecek en geniş boyutlarındadırlar. Diş beyazlatma gibi tedaviler pulpa üzerinde irrite edici ve zarar verici bir etkiye sahip olabilir. Bu nedenle 16 yaşını henüz aşmamış olan hastalara diş beyazlatma tedavisi ve buna benzer tedavilerin uygulanması sakıncalıdır.

  Diş beyazlatma sonradan sararır mı?

  Diş beyazlatma uygulaması sonrası hastaların bir takım yiyecek içeceklerden ve sigara kullanımından uzak durmaları gerekir, aksi takdirde dişlerde tekrar sararmalar meydana gelebilir. Özellikle çay, kahve kullanımı ve aşırı şeker tüketimi normal dişlerde olduğu gibi beyazlatma işlemi uygulanmış dişlerde de sararmalara neden olabilmektedirler. Hastalar bu gibi yiyecek, içeceklerden ve sigara kullanımından ne kadar uzak kalabilirlerse tedavi o kadar kalıcı olacaktır.

  Diş beyazlatma dişlere zarar verir mi?

  Diş beyazlatma işlemlerinin dişler üzerinde herhangi bir yapısal değişiklik ya da hasara neden olmadıkları bilinmektedir. Bu tedavinin uygulandığı hastalarda doğrudan tedavi kaynaklı herhangi bir sağlık problemine rastlanmamıştır. Dolayısı ile diş beyazlatma tedavilerinin hem ağız ve diş sağlığı hem de genel sağlık için son derece güvenli bir işlem olduğu rahatlıkla söylenebilir.

  Diş beyazlatma işlemi ne kadar sürer?

  Diş beyazlatma işleminin süresi, uygulanacak olan yönteme ve hastanın dişlerinin mevcut durumuna göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak, klinik ortamında yapılan profesyonel diş beyazlatma işlemleri tek seanslık uygulamalar olup, ortalama olarak 30 ila 60 dakika sürebilir. Evde uygulanabilen diş beyazlatma kitleri ise, belirli bir süre boyunca düzenli olarak kullanıldığında sonuç verir. Klinikte yapılan işlemler hızlı sonuçlar sunarken, ev tipi ürünlerin etkisinin görülmesi daha uzun sürebilir.

  Diş beyazlatma işlemi sonrası neler yenmemeli veya içilmemeli?

  Diş beyazlatma işlemi sonrasında, dişlerin beyazlığının korunması için bazı yiyecek ve içeceklerden belirli bir süre kaçınmak gerekir. Özellikle kahve, çay, kırmızı şarap ve kolalı içecekler gibi renklendirici özelliği yüksek olan gıdalar ilk hafta boyunca tüketilmemelidir. Ayrıca, tütün ürünleri de dişlerin tekrar sararmasına neden olabileceği için uzak durulmalıdır. Bu dönemde dişlerinizi mümkün olduğunca renklendirici etkisi olmayan yiyecek ve içeceklerle beslenmek, beyazlatma işleminin etkinliğini uzun süre korumanıza yardımcı olacaktır.

  Diş beyazlatma işleminden sonra dişlerde hassasiyet olur mu?

  Diş beyazlatma işlemleri sonrasında bazı hastalarda geçici hassasiyet oluşabilmektedir. Bu durum, kullanılan beyazlatma maddelerinin diş minesine etkisiyle ilişkilidir ve genellikle kısa süreli bir yan etkidir. Hassasiyetin şiddeti kişiden kişiye değişebilir ve birkaç gün içinde azalır. Dişlerde hassasiyet oluşması durumunda, hassasiyeti azaltıcı diş macunları kullanılabilir ve çok soğuk ya da çok sıcak gıdalardan kaçınmak faydalı olacaktır. Hassasiyet uzun süre devam ederse, diş hekiminize danışmanız önemlidir.

  Kaynakça:

  https://en.wikipedia.org/wiki/Cosmetic_dentistry#Whitening

  https://tr.wikipedia.org/wiki/Estetik_diş_hekimliği

  Detaylı Bilgi Alın