Estetik Dolgular İzmir

Estetik Dolgular İzmir

Günümüzde kusursuz bir gülüş sahibi olmak için en fazla ilgiyi gören malzemelerden biri de estetik dolgulardır. Artık sadece dişlerde oluşan çürüklerden dolayı değil, iyi bir gülüşe sahip olmak amacıyla diş doktoru ziyaretleri yapılmaktadır.

Diş hekimliği alanında yeni yöntemlerin ve malzemelerin kullanılmasıyla birlikte, estetik dolgular hem ön dişlerde, hem arka dişlerde etkisini göstermeye başlamıştır.

Geçmişte çürük dişlerde kullanılan siyah amalgam dolgular estetik görünüme yardımcı olmadığından günümüzde tercih edilmeyen uygulamalar arasına girmiştir.

İzmir estetik dolgular, hazırlanmış kavitelere tabaka tabaka yerleştirilir ve her tabaka özel bir ışık ile sertleştirilir. Bu işlem bitince Estetik dolgular dişe göre şekillendirilir ve düzeltilir. Bütün bu işlemler amalgam dolgu işleminden daha uzun sürer.

Hem ön dişlerde, hem de arka dişlerde günümüzde estetik dolgu uygulamaları rahatlıkla yapılabilmektedir.

Diş çürüklerinin tedavisi için bugüne kadar kullanılmış olan amalgam dolguların estetik beklentileri karşılamaması yüzünden, günümüzde porselen dolgu ve kompozit dolgu tercih edilmektedir.

Kompozit dolgular dişler gibi beyaz olduğundan ve ışınla sertleştirildiğinden ışınlı dolgu olarak da isimlendirilebilir.

Detaylı Bilgi Alın

  Ön dişlerde yapılan estetik dolgu uygulamaları nelerdir?

  Tedavi Detayları
  Operasyon:Estetik Dolgular
  Prosedür:Kompozit dolgu halojen ışıkla sertleştirilir ve dişe kimyasal olarak bağlanır.
  Tedavi süresi:30 dakika
  Anestezi:Lokal
  Ağrı:Hafif
  Uygun Kişiler:Enfeksiyonu olmayan kişilere
  Dikkat Edilmesi Gerekenler:Sert besinlerden uzak durulmalı

  Ön dişlerde kullanılan estetik dolgular oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. İyi bir gülüş elde edebilmek için dişlerin şekli, dişlerin büyüklüğü, diş etlerinin rengi ile diş ve diş eti arasındaki ilişki son derece önemlidir.

  Estetik işlemler sırasında kullanılan malzemelerin de bunda katkısı vardır. Ağzın her bölgesinde uygulanabilen estetik dolgular sayesinde başarılı sonuçlar alınabiliyor.

  Kişilerde tek seanslık uygulama sayesinde gülüş hattında bulunan bütün dişlere estetik dolgular uygulanıp, arzu edilen estetik görüntü sadece 1-2 saat içinde elde edilebiliyor.

  Ön dişlerde estetik bir görüntü elde etmek için, önce diş dokularının ve onları taklit eden materyallerin değerlendirilmesi gerekir.

  Dişte dentin dokusu dişe verdiği sarı renkle, rengi belirlerken, şeffaf yapısıyla mine dokusu dentin dokusunun üzerini kaplamaktadır. Dişlerde uç kısmının renklenmesi, şeffaf görünümde olması mine dokusundan dolayı olur.

  Yapılan estetik dolguların görsel olarak başarılı olmasındaki etken diş dokularının aynısını taklit edebilen, hastadaki diş rengine uygun olan estetik dolgu ile sağlanmaktadır.

  Dişlerde estetik dolgular sadece oluşan çürüklerde değil, dişlerin diğer sorunlarında kullanılmaktadır.

  Ön dişlerde oluşan renk sorunlarında, renkli dokunun biraz aşındırılıp, dişlere uygun bir renk elde edilebilir. Diastemalar (dişler arasındaki boşluklar) da estetik dolgular ile kapatılabilir.

  İnlay-Onlay Dolgular:

  Porselen ve kompozit inlay-onlay dolgular hem estetik hem de dayanıklı olması nedeniyle kompozit veya amalgam dolgulara (porselen kronlara) göre dişte daha az madde kaybı gerektirdiği için tercih edilmektedir. İşlemde sadece çürük yeri temizlenip dişin ölçüsü alınır.

  Laboratuarda hazırlanan porselen inley dolgular daha sonra dişlere özel yapıştırıcılarla (adhesive sistemler) yapıştırılmaktadır.

  Özellikle büyük madde kaybı olan dişlere öncelikle kanal tedavisi uygulayıp gerekirse diş etinde basit cerrahi düzeltmeler (gingivoplasti-diş eti manikürü) yapıp üzerine inley (laboratuvarda hazırlanan porselen ya da kompozit dolgu) yapılır. Bu sayede dişin ya da dolgunun kırılma riski oldukça düşük olur.

  Porselen dolgular:

  Doku dostu dolgulardır, biyolojik uyumları en yüksek olan malzemelerdendir. İleri teknoloji ile üretilirler Porselen dolgu yönteminde ağızdaki sağlıklı diş dokusuna zarar verilmez.

  Normal dolguda açılan diş kavitesi üzerinde yapılan birkaç değişiklik ile diş porselen dolguya hazır hale getirilmektedir. Ayrıca bu porselenler dişin sertliğine en yakın ve dişeti ile en uyumlu malzemelerdir.

  Sertliği dişin mine dokusuna çok yakın olduğu için diğer porselenler gibi dişleri aşındırmaz , kompozit dolgular gibi de aşınmaz. Özellikle büyük madde kayıplarında, kompozit dolgu veya kuron (kaplama) yerine tercih edilmelidir.

  Estetik dolgular ne zaman uygulanmaktadır?

  Tr Tedaviler 3

  1. Kırık ve çürük dişlerin onarılması için
  2. Dişlerde olan kalıcı renk bozukluklarını tedavi etmek için
  3. Dişlerin arasındaki boşlukları kapatmak için
  4. Dişlerde boyu uzatmak için
  5. Dişlerde şekil değişikliği yapıp, kişinin gülüş tasarımını yapabilmek için estetik dolgu uygulanır.

  Estetik Dolguların avantaj ve dezavantajları nelerdir?

  Bu dolguların en büyük avantajları estetik olmalarıdır. Ayrıca bu dolgular dişlere iyice bağlandığı için diş dokularını destekler, kırılmaları ve sıcaklık geçmesini engeller.

  Kompozitler, yalnızca çürükleri restore etmek için değil, dişlerin rengini ve biçimini değiştirerek kozmetik etkileri için de kullanılabilmektedirler.

  En önemli dezavantajı işlem sonrası duyarlılıkların olmasıdır. Dolguların renkleri, kahve, çay gibi boyayıcı yiyeceklerle de hafifçe değişebilmektedir.

  İzmir Estetik Dolgu İşleminin Riskleri Nelerdir?

  • İzmir Estetik Dolgu işlemi, yaşlanma belirtilerinin ortadan kaldırılması amacıyla gerçekleştirilen dolgu maddesi enjeksiyonu uygulamaları arasında yer almaktadır.
  • Bu işlemi yaptırmak için mutlaka bir estetik doktoru ile görüşülmesi gerekmektedir. Doktor gerekli muayeneden sonra hastaya uygulama şeklini ve sonrasında hastayı bekleyen olasılıkları anlaşılır bir dille anlatmalıdır.
  • Yağlı deriye sahip olan hastalarda, diğer hastalara oranla mimik çizgileri daha derin ve belirgindir. Derileri ise daha kalındır. Bu yüzden çizginin düzeltilmesi için daha fazla dolgu yüklemesi yapıldığımda dolgu kalıp gibi dağılmayabilir. Bunun sonucunda kişinin görseli değişmektedir. Hastanın bunu dağıtmak amacıyla oynaması da işlem yapılan bölgede enfeksiyona neden olmaktadır.
  • Yapılan işlemde, dolgu maddesinin doku içinde kütlelere yol açması, yer değiştirerek şekil bozukluklarına neden olması ya da beklenen miktarından daha fazla ödeme neden olması sık rastlanan riskler arasındadır.
  • Estetik dolgu işlemi sonrasında işlem yapılan bölgede şişlik oluşma ihtimali yüksektir. İşlemden hemen sonra oluşan şişlik işlemin süresine ve damarsal yapıların etkilenmesine bağlı olarak gelmektedir ve birkaç gün içinde geçmektedir.
  • İşlem yerinde oluşan şişliğin yanı sıra kızarıklık ve ateşte oluşabilmektedir. Ateş ve kızarıklık eklenmesi bir enfeksiyon belirtisidir ve mutlaka doktorunuz ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.
  • Dolgu enjeksiyonlarını yapan doktorun bilgisinin üst düzey olması şarttır. Bu uygulama esnasında çok dikkatli olunmalıdır. Dolgular genellikle sert maddeler oldukları için damarların yakınlarına veya içine yapıldıklarında dolaşım sorunları beraberinde getirebilirler.

  Estetik Dolgular için Hangi Doktora Gidilir?

  Estetik dolgular diş hekimleri ya da diş estetiği uzmanları tarafından uygulanır. Estetik diş dolguları, dişlerinizin görünümünü ve işlevini düzeltmeyi amaçlayan bir tedavi türüdür. Estetik diş dolguları, dişlerinizin çürümüş, kırılmış veya çekilmiş olması gibi durumlarda kullanılabilir. Bu tip dolgular, dişlerinizin doğal görünümünü korur ve aynı zamanda dişlerinizin sağlıklı bir şekilde çalışmasını da sağlar.

  Diş hekimleri, estetik diş dolgularını yaparken dişlerinizin rengini, şeklini ve büyüklüğünü de dikkate alırlar. Böylece dişlerinizin estetiğini ve işlevini düzgün hale getirebilirler. Eğer estetik diş dolgusu yapılması gerektiğini düşünüyorsanız, bir diş hekimine giderek bu konuda danışabilirsiniz.

  Estetik Dolgular İşlemi Sonrası Tavsiyeler

  Estetik diş dolguları son dönemlerde oldukça sık uygulanan işlemlerdir. Bu işlemlerden sonra işlemi uygulatan hastaların dikkat etmeleri gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalar arasında en önemli olanları şu şekilde sıralanabilir;

  • Estetik diş dolgusu işleminden sonra bir süre çok sıcak ya da çok soğuk yiyecek ve içecekler tüketilmemelidir.
  • Diş hekiminizin size verdiği tüm talimatları dikkatli bir şekilde izleyin.
  • Dolgu sonrasında dişlerinizi yumuşak ve kolay sindirilebilen yiyeceklerle besleyin.
  • Dolgu sonrasında dişlerinizi fırçalarken daha dikkatli olun ve diş ipi kullanın.
  • Eğer dolgu sonrasına ilişkin daha detaylı bilgi almak isterseniz, diş hekiminize danışın.

  Estetik Dolgu İşlemleri Nelerdir?

  Estetik diş dolgusu, dişlerinizin görünümünü ve işlevini düzeltmeyi amaçlayan bir tedavi türüdür. Bu tedavi, dişlerinizin çürümüş, kırılmış veya çekilmiş olması gibi durumlarda kullanılabilir. Estetik diş dolgusu, dişlerinizin doğal görünümünü korur ve aynı zamanda dişlerinizin sağlıklı bir şekilde çalışmasını da sağlar.

  Estetik diş dolgusu yapılırken, diş hekiminiz ilk olarak dişlerinizi inceler ve dolgu yapılması gereken bölgeleri belirler. Daha sonra, bu bölgelere temizlik yapılır ve anestezi verilir. Bu sayede dişlerinizin ağrısız bir şekilde tedavi edilebilir.

  Dolgu yapılacak olan bölge, diş hekiminiz tarafından açılır ve çürük veya hasar görmüş olan bölüm temizlenir. Bu bölüm, daha sonra dolgu maddesiyle doldurulur. Dolgu maddesi, dişlerinizin rengine uygun olarak seçilir ve dişlerinizin görünümünü koruyan bir şekilde uygulanır.

  Dolgu maddesi, diş hekiminiz tarafından düzgün bir şekilde uygulanmalıdır. Bu, oldukça karmaşık ve uzmanlık gerektiren bir işlemdir. Bu nedenle klinik ortamlarda ve uzman kişilerce yapılması gereken bir uygulamadır.

  Dolgu uygulandıktan sonra hasta bir süre yabancılık yaşayabilir. Bu dolgular başta, özellikle ilk birkaç gün kişiye hafif rahatsızlıklar verebilirler. Bu durum kişiden kişiye değişebilmek ile birlikte rahatsızlık veren dolgular bile bir süre sonra hastanın ağız yapısına oturacak ve varlıklarını unutturacaklardır.

  Estetik dolgu işlemleri son yıllarda oldukça yaygın bir şekilde uygulanan işlemlerdir. Genelde bu işlemlerden iyi sonuçlar alındığı ve uygulatanların estetik dolgulardan memnun oldukları söylenebilir.

  İzmir Estetik Dolgu Fiyatları Ne Kadar?

  Diş tedavilerinin en yaygın gerçekleştirileni, diş dolgusudur. Bu bağlamda yeni nesil tedavi bileşenlerinden olan İzmir Estetik Dolgu fiyatları yaygın biçimde sorulur. Diş dolgusu fiyatları dolgu materyalinin ne olduğuna bağlı olarak değiştiği gibi estetik uygulamalar söz konusu olduğunda da doğal olarak değişir.

  İzmir Estetik Dolgu ücretleri, materyal bakımından hemen her klinikte aşağı yukarı aynı olmakla birlikte, hekimin ve kliniğin neresi olduğuna bağlı olarak değişen fiyatlardan söz edilebilir.

  İzmir estetik diş dolgusu fiyatları hakkında kesin bilgilere erişebilmek için muayene gereklidir. Bir baz fiyattan söz edilebiliyor olsa da hastanın gereksinimlerini tam olarak bilmeden verilecek fiyatlar yanıltıcı olabilir. Hekim yapacağı muayenenin ardından hasta için uygun olan tedaviyi belirleyebilir ve bunun için kesin bir fiyat beyan edebilir.

  S.S.S.

  Estetik diş dolgu işlemi ne kadar kalıcı?

  Estetik diş dolgularının kalıcılık süreleri dolgu maddesine göre değişim gösterebilir. Bu alanda uygulanan kompozit diş dolguları 5 yıl ile 7 yıl arası bir süre boyunca varlığını sürdürebilmektedir. Buna karşın gümüş diş dolguları 10 yıl ile 15 yıl arası bir süre boyunca dayanabilirler. Altın diş dolguları ise en dayanıklı ve uzun ömürlü dolgular olmak ile birlikte yaklaşık 30 yıl boyunca varlıklarını sürdürebilirler.

  Estetik diş dolguları kimlere uygulanmaz?

  Estetik diş dolguları aktif enfeksiyona sahip olan hastalara uygulanmaz. Bunun yanında koleidal ve hipertrofik skar, yani bir diğer ismi ile kötü yara iyileşmesi hikayesi olan hastalara da estetik dolgu işlemi uygulanamamaktadır. Gebelikte ve emzirme döneminde olan bireylere de bu dönem sona erene kadar estetik dolgu işlemi yapılamaz. Polymyositis gibi otoimmun hastalıklarına sahip olan hastalar da estetik dolgu işleminden faydalanamayan grubun içindedirler.

  Estetik diş dolguları zararlı mı?

  Günümüzde estetik diş dolgularının bilinen herhangi bir zararları bulunmamaktadır. Kişinin spesifik diş yapısı ile birebir uyumlu olan ve buna göre uygulanan bir dolgu hastanın ağız ve diş sağlığı ya da genel sağlığı için herhangi bir tehlike oluşturmayacaktır. Ancak yanlış uygulanan dolgular ya da hastaya alerjisinin olduğu bir madde ile dolgu yapılması gibi durumlarda dolgu hasta için zararlı olabilmektedir. Ancak bu dolgu tedavisinin kendisi ile ilgili bir durum değildir.

  Estetik dolgu çürür mü?

  Estetik dolgu yapılan diş eğer bakımı ve temizliği aksatılır ise pek tabi aynen normal bir diş gibi çürüyebilir. Bu aşamada estetik dolgu işlemi uygulayan hastaların ağız ve diş bakım ve temizliklerine dikkat etmeleri gerekir. Dişlerini düzenli olarak fırçalayan, ağız gargarası ve diş ipi gibi temizlik araçlarını kullanan hastalarda sararma ya da çürümelere çok az rastlanır.

  Estetik Diş Dolgularında Hangi Materyaller Kullanılmaktadır?

  Estetik diş dolgularında genellikle iki ana malzeme kullanılmaktadır: kompozit ve porselen. Kompozit dolgular, diş renginde olup, ışıkla sertleştirilen bir reçine karışımından oluşmaktadır. Bu dolgular, özellikle ön dişlerde tercih edilir çünkü doğal diş görünümüne çok yakın sonuçlar verirler. Porselen dolgular ise, renk uyumu ve aşınma direnci açısından üstün kalitede olup, özellikle arka dişlerdeki büyük onarımlar için uygundur. Her iki materyal de estetik görünümü ön planda tutarak dişlerin doğal yapısını taklit eder.

  Estetik Diş Dolguları Sonrası Diş Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

  Estetik diş dolguları sonrası, dolguların uzun ömürlü olmasını sağlamak için düzenli diş bakımı çok önemlidir. Günde iki kez diş fırçalama ve diş ipi kullanımı önerilir. Ayrıca, asitli içecekler ve şekerli yiyecekler gibi diş erozyonuna yol açabilecek gıdalardan kaçınmak gerekir. Diş hekimi ziyaretleri de dolguların durumunu kontrol etmek ve olası bir sorunun erken teşhisi için önemlidir. Altı ayda bir yapılacak rutin kontroller, dolguların ve çevreleyen diş dokularının sağlığını korumaya yardımcı olur.

  Estetik Diş Dolgusu Yaptıran Hastalar Nelere Dikkat Etmelidir?

  Estetik diş dolgusu yaptıran hastaların, dolguların adaptasyon sürecinde ve sonrasında dikkat etmeleri gereken birkaç önemli nokta bulunmaktadır. İlk olarak, işlem sonrası ilk 24-48 saat içinde ağır fiziksel aktivitelerden kaçınmak ve çok sıcak ya da soğuk gıdaları tüketmemek önerilir. Ayrıca, dolgu yaptırılan bölgeye ilk birkaç gün yüksek basınç uygulamamak ve sert yiyeceklerden uzak durmak önemlidir. Dolguların yerleşiminden sonra, hastaların ağız hijyenine ekstra özen göstermeleri ve düzenli diş hekimi kontrollerini aksatmamaları gerekir.

  Kaynakça:

  https://tr.wikipedia.org/wiki/Diş_dolgusu

  https://en.wikipedia.org/wiki/Dental_restoration

  Detaylı Bilgi Alın