Masseter Botoksu İzmir

Masseter Botoksu İzmir

Masseter botoksu halk arasında çene botoksu olarak da bilinen ve tedavi amaçlı uygulanan bir botoks biçimidir. Bu botoks tedavisi, yani masseter botoksu genelde bazı çene rahatsızlıkları için uygulanır. Masseter botoksu tedavisinin en yaygın uygulandığı rahatsızlık masseter hipertrofisi ya da bir diğer yaygın ismi ile masseter büyümesi hastalığıdır.

Masseter hipertrofisi, ya da halk arasında kullanılan ismi ile masseter büyümesi çene bölgesinin yan taraflarında bulunan masseter kasının büyümesi ve şişmesi ile tanımlanabilir. Çene kenarlarında bulunan masseter kasları insan bedeninde bulunan en güçlü çiğneme kasları olarak bilinirler. Dolayısı ile bu kaslarda yaşanan büyüme ya da şişme gibi rahatsızlıklar hastada ciddi problemlere yol açabilir.

Masseter hiperfobisi ya da buna benzer çene rahatsızlıklarının ortaya çıkmasında en büyük etken genelde kişinin çeşitli sebepler ile dişleri sıkması ya da gıcırdatmasıdır. Sürekli sert gıdalar tüketmek, fazla sakız çiğnemek ve buna benzer aktiviteler ile çene kaslarına gereğinden fazla yüklenmenin de zamanla masseter büyümesi gibi rahatsızlıklara yol açabildiği bilinmektedir.

Detaylı Bilgi Alın

  Masseter Botoksu Nasıl Yapılır?

  Tedavi Detayları
  Operasyon:Masseter Botoksu
  Prosedür:Diş sıkma ve gıcırdatma tedavisinde başvurulan bir uygulamadır
  Tedavi süresi:10 Dakika
  Anestezi:Lokal Anestezik Krem
  Ağrı:Ağrısız
  Uygun Kişiler:Çenesindeki genişlik, kas kütlesinden kaynaklanmakta olan kişiler için uygundur.
  Dikkat Edilmesi Gerekenler:Uygulamadan sonra birkaç saat yüz yıkanmamalı, banyo yapılmamalı ve en az 24 saat boyunca enjeksiyon bölgesine masaj uygulanmamalıdır.

  Masseter botoksu uygulamasında çene kenarlarında bulunan masseter kaslarının yer aldığı bölgenin inceltilmesi hedeflenir. Genelde masseter büyümesi gibi rahatsızlıklar için uygulanan bu tedavi çene bölgesine uygulanan bir estetik işlemdir.

  Bu işlemde, yani masseter botoksu, bir diğer adı ile çene botoksu işleminde botoks sıvısı bir enjeksiyon iğnesi yardımı ile doğrudan hastanın masseter kasının yer aldığı bölgeye enjekte edilir. Enjeksiyon öncesi hastanın enjeksiyon uygulanacak olan bölgesi uyuşturulur. Bu uyuşturma işlemi genelde anestezik bir krem yardımı ile gerçekleştirilir.

  Hasta işlem süresinde herhangi bir acı, yanma, batma ya da ağrı hissetmez. Masseter botoksu tedavisi genelde işlem sonrasında da acı ya da ağrıya sebep olmayan, kolayca iyileşebilen bir yöntem olarak bilinir. Yani hastanın tedavinin hemen sonrasında işine ya da günlük hayatına dönebilmesi son derece mümkündür.

  İzmir masseter botoksu işlemi süresi hastadan hastaya değişim gösterebilmek ile birlikte, genelde kısa sürede uygulanan bir işlem olarak bilinir. Hastanın tedavisi, yani masseter botoksu işlemi genelde ortalama 10 dakika içinde tamamlanacaktır. Hasta işlemden hemen sonra günlük işlerine dönebilir. Genelde hastalara masseter botoksu işlemi sonrası en azından ilk birkaç saat boyunca sert gıdalar tüketmemeleri tavsiye edilir.

  Masseter botoksu uygulamasının etkilerini tam anlamı ile gösterme süresi ise yine hastadan hastaya belli bir oranda değişim gösterebilir. Ancak bu sürenin, yani masseter botoksu tedavisinin etki süresinin ortalama 3 ya da 4 hafta içerisinde son evrelerine ulaşacağı söylenilebilir.

  Ortalama 3 ya da 4 haftanın sonunda masseter botoksu uygulanmış olan hastanın çenesi artık tam olarak şeklini alacak ve son formuna ulaşmış olacaktır. Hasta genelde masseter botoksu tedavisinin etkilerini bir hafta içinde görmeye başlar. Bu süreç içerisinde bölgeye fazla dokunmamak gerekir.

  İzmir masseter botoksu tedavisi, diğer botoks çeşitleri ile benzer bir yapıdadır. Yani tedavinin etkileri kalıcı değildir. Masseter kası botoksu, hastadan hastaya belli bir oranda değişim gösterebilmek ile birlikte ortama 3 ay ile 6 ay arası bir süre boyunca etkili olacaktır. Sonrasında hastanın tedaviyi yeniletmesi, yani yeniden masseter botoksu işlemi yaptırması gerekir.

  Masseter botoksu tedavilerinin daha kalıcı bir yapıya sahip olmasını isteyen hastalar genelde bu tedaviyi 2 ay ile 4 ay arası değişebilen bir süre içerisinde tekrar uygulatırlar. Bu durumun masseter botoksu tedavisinin kalıcılık süresini kayda değer oranda artırdığı bilinir.

  Masseter Botoksu İçin Hangi Doktora Gidilir?

  Masseter Botoksu Icin Hangi Doktora Gidilir

  Genelde masseter hipertrofisi gibi çene rahatsızlıkları için uygulanan bir tedavi biçimi olan masseter botoksu estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahi bölümüne bağlı olan hekimlerce sağlıklı ve güvenli bir biçimde uygulanabilir. Yani masseter botoksu tedavisi için gidilmesi, başvurulması gereken doktor bir estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahi hekimi olacaktır.

  Masseter botoksu tedavisi, özellikle son zamanlarda çok sık uygulanan ve etkilerini çok hızlı gösteren bir tedavi olarak bilinir. Masseter büyümesi gibi birçok çene rahatsızlığı için uygulanan bu tedavi, yani masseter botoksu, tedavi amaçlı uygulanan botokslar arasında en etkili kabul edilenler içerisinde ilk sıralarda yer alır.

  İzmir masseter botoksu tedavisi gerek tedavi sürecinin çok kısa sürmesi, gerek acı, ağrı, batma ya da yanma gibi hislerin yaşanmaması, gerek iyileşme ve etki süresinin hızlı olması ile son yılların en sık uygulanan çene tedavilerinden biridir. Tedavilerin ise çok büyük bir kısmından olumlu yanıt alındığı bilinir.

  İzmir Masseter Botoksu Fiyatları Ne Kadardır?

  Çene kenarlarında bulunan masseter kasları üzerinde yaşanan bir takım rahatsızlıklar için uygulanan bir tedavi biçimi olan masseter botoksu uygulaması için genel bir fiyat vermek pek de mümkün olmayacaktır.

  İzmir masseter botoksu tedavisi genelde estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahi hekimlerinde uygulanır ve bu özel hastaneler ya da kliniklerde uygulanabilen bir tedavidir. Özel hastane ya da şahsi klinikler için genel anlamda geçerli olacak bir fiyat verilmesi mümkün değildir.

  Hastaya uygulanacak olan masseter botoksu uygulamasının türü ya da hastanın spesifik rahatsızlığı gibi faktörler masseter botoksu uygulamasının fiyatını belirleyen ana faktörler arasında ilk sırada yer alırlar. Buna karşın tedavinin uygulanacağı klinik ya da hastane de masseter botoksu tedavisinin fiyatı üzerinde en az hastanın mevcut sağlık durumu ve tedavinin diğer detayları kadar etkili olacaktır.

  İzmir Masseter botoksu tedavisi bir botoks yöntemidir. Dolayısı ile botoks uygulamalarının genel fiyatlarını öğrenmek masseter botoksu tedavisinin fiyatı üzerinde bazı tahminler yapılabilmesini mümkün kılacaktır. Çok kısa bir süre içerisinde uygulanabilen ve etkilerini hızlı bir şekilde göstermeleri ile bilinen botoks tedavileri genelde cerrahi tedavilere nispeten çok daha uygun fiyatlı tedavi yöntemleridir.

  S.S.S.

  Masseter Botoksu Kimlere Önerilmez?

  Masseter botoksu, genelde çene bölgesinde estetik veya fonksiyonel düzeltilme amacıyla tercih edilen bir yöntemdir. Ancak her tedavi yönteminde olduğu gibi, bazı durumlarda bu işlem önerilmeyebilir. Öncelikle, botoks içeriğine karşı alerjisi olan bireyler bu tedaviden kaçınmalıdır. Ayrıca, enfeksiyon riskini artırabilecek cilt sorunları olanlar, hamile veya emziren kadınlar, ve çene bölgesinde aktif iltihaplanma veya ciddi dental sorunları olan kişiler için masseter botoksu uygun olmayabilir. İmmün sistemini baskılayan ilaçlar kullananlar veya bazı kronik hastalıkları olan bireylerin de doktor kontrolünde tedaviye karar verilmesi gerekir.

  Masseter Botoksu Sonrası Bakım Nasıl Olmalıdır?

  Masseter botoksu işlemi sonrasında, hızlı ve etkili bir iyileşme süreci için bireylerin bazı bakım kurallarına uyması önemlidir. İlk 24 saat boyunca tedavi edilen bölgeye aşırı baskı uygulamaktan ve masaj yapmaktan kaçınmak gerekir. Ayrıca, işlem sonrası birkaç saat süresince yüzü yıkamamak ve ağır fiziksel aktivitelerden kaçınmak önerilir. İyileşme sürecini desteklemek adına, alkol tüketiminden kaçınmak ve yüksek tuzlu gıdalardan uzak durmak da iyileşmeyi olumlu yönde etkileyebilir. İşlem sonrası dönemde doktorun önerdiği ek bakım talimatlarına da uyulmalıdır.

  Masseter Botoksu Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir?

  Masseter botoksu tedavisi genellikle güvenli ve etkili bir işlem olarak kabul edilse de, her tıbbi müdahalede olduğu gibi bazı yan etkiler meydana gelebilir. En yaygın yan etkiler arasında tedavi edilen bölgede hafif morarma, şişlik veya kızarıklık bulunur. Bu yan etkiler genellikle geçici olup birkaç gün içinde kendiliğinden kaybolur. Nadiren, kaslarda zayıflık, konuşma veya yeme güçlüğü gibi durumlar görülebilir. Ayrıca, botoksun etki alanının dışına yayılması sonucu yüz ifadesinde istenmeyen değişiklikler meydana gelebilir. Herhangi bir yan etki kalıcı olursa veya beklenmedik reaksiyonlar gelişirse, derhal doktora başvurmak önemlidir.

  Kaynakça:

  https://www.cerrahi.com.tr/masseter-botoksu-cene-botoksu-nedir-neden-ve-nasil-yapilir/99/897/

  https://tr.wikipedia.org/wiki/Masseter_kası

  Detaylı Bilgi Alın