Ortodonti Tedavisi İzmir

Ortodonti Tedavisi İzmir

Çene, diş ve yüz şekli bozukluklarının teşhis edilmesi,  tedavisi ve önlenmesi ile ilgilenen bilim dalı olan Ortodonti, küçük çocuklar için çene gelişiminde yardımcı olduğu gibi aynı zamanda da yetişkinlerde var olan çarpıklık, kapanış düzensizliklerinin, bunun yanında da çene ve yüz bozukluklarının giderilmesini sağlamaktadır.

Ortodontik tedaviler ile estetik açıdan da daha etkileyici bir görünüme sahip olmanız mümkünken bununla beraber daha sağlıklı bir ağız yapısına ve uzun süre sizinle kalacak dişlere sahip olmanız sağlanmaktadır.

Ortodonti doğuştan ve sonradan oluşan çene ve yüz bozukluklarının tedavilerinde tek başına çalışabildiği gibi tıp ve diş hekimliğinin çeşitli alanlardaki branşlarıyla da ortak çalışmalar yapabilmektedir.

5 yıllık diş hekimliği eğitiminin ardından en az 4 yıl ortodonti uzmanlığını tamamlayarak ‘ortodontist’ unvanı almış uzman hekimler tarafından ortodontik tedaviler yapılmaktadır.

Ortodontik bozukluklar ve tedavileri üzerine uzmanlık eğitimi diş hekimlerine denilen Ortodontistler, 5 yıllık diş hekimliği eğitimlerinden sonra 4 yıllık ortodonti uzmanlık ve yahut doktora programlarına da kabul edilip, bu eğitimlerinin de sonucunda uzmanlık için bir tez hazırlayıp ve gerekli sınavları da geçebildikleri takdirde ortodonti uzmanı olabilmektedirler.

Bu uzmanlık uzun sürecek bir eğitim ve pratik tecrübe gerektirmektedir.

Detaylı Bilgi Alın

  Ortodonti Tedavisi Nedir?

  Tedavi Detayları
  Operasyon:Ortodonti Tedavisi
  Prosedür:Diş telleri vasıtasıyla uygulanan kuvvetlerle dişler istenilen yerlere doğru hareket ettirilir.
  Tedavi süresi:6-24 Ay
  Anestezi:Uygulanmaz
  Ağrı:Hafif
  Uygun Kişiler:Dişlerinde çarpıklık, yamukluk, eğrilik olan herkese uygulanabilir.
  Dikkat Edilmesi Gerekenler:Asitli, yapışkan ve sert yiyecek-içeceklerden uzak durulmalı.

  Ortodonti dediğimiz çene, diş ve yüzde bulunan problemlerin giderilmesini sağlayan tedavi, dişlerin üzerine veya çene kemiğine uygulanan sabit ya da takıp çıkarılabilen çeşitli aparatların yardımıyla gerçekleşmektedir.

  Bu aparatları seçerken ise hastanın isteğine göre belirlenmemekte, tedavinin gerektirdiği şekilde bir seçim yapılmaktadır. Birkaç ortodontik tedaviden bahsedecek olursak ise ilk olarak hareketli aygıtlar ile başlayabiliriz.

  Hareketli aygıtlar, çoğunlukla 7 ve 12 yaş arasındaki karışık dişlenme döneminde kullanılan ve çene gelişiminde yardımcı olan aygıt çeşitleridir. Daimi dişlerin sürmesine de rehberlik ederler. Daha sonra ise sabit ortodontik aygıtlar gelmektedir.

  Sabit ortodontik aygıtlar, üçe ayrılır. Metal braketler, şeffaf braketler ve lingual braketler.

  • Metal braketler dediğimiz aygıtlar, en sık kullanılan aygıtlar arasındadır. Dişlerin üzerine tek tek yapışmakta olan bu braketler, aralarından geçmekte olan ortodontik teller sayesinde dişleri hareket ettirmektedir.
  • Şeffaf braketler, metal braketler ile aynı prensipte çalışmaktadırlar. Tamamen şeffaf malzemeden üretilebildikleri gibi diş renginde de olabilirler. Metal braketler ile aralarındaki en önemli ve belirgin fark daha az gözükmeleridir. Bununla beraber daha fazla bakım yapılması ve daha çok dikkat gerektirmesi nedeniyle de genellikle erişkinlerde kullanılan bir yöntemdir.
  • Lingual braketler, sabit metal braketlerdir. Dişlerin iç yüzeyine yapışmaktadırlar. En önemli özellikleri ise dışarıdan hiçbir şekilde görülmemesidir. Tedaviyle ilgili teknik farklılıklarından dolayı ön taraftan takılan braketlere kıyasla tedavi süreleri genellikle daha uzundur.

  Tel ile uygulanan ortodontik tedaviler olduğu gibi tel takılmadan yapılan tedaviler de vardır. Bu tedavilerde bir seri olmak üzere şeffaf plaklar kullanılır. Diş çarpıklıkları böylece düzeltilmesi şeklinde uygulanır.

  İlk olarak bilgisayar ortamı üzerinden kademe kademe düzeltilmesi yapılan dişler, dışarıdan belli olmayan bu şeffaf plaklar ile düzeltilmektedir. Bu şeffaf plaklar sadece yemek yerken ve dış fırçalarken çıkarılmaktadır.

  Onun haricinde sürekli olarak takılması gerekir. Bu tedavi şekli sadece diş çarpıklıkları nedeniyle ortodontik tedaviyi isteyen hastalar üzerinde uygulanır. Bununla beraber de çene ve yüz sisteminde mevcut olan bozukluklar için telsiz şeffaf plak tedavisi uygun görülmemektedir.

  İzmir Ortodonti Tedavisi Kimlere Uygulanır?

  Tr Tedaviler 4

  İzmir ortodonti tedavisi için diş hekimlerine ve gerekli uzmanlara başvuran hastaların ilk kaygıları genellikle diş çarpıklıkları nedeninden dolayı ortaya çıkan estetik görüntüleridir. Estetik görüntü açısından problem oluşturan çarpıklıklar bununla beraber de aslında pek çok soruna neden olmaktadır.

  Kapanış bozuklukları olarak bilinen Malokluzyon sorunu sadece estetik açıdan değil aynı zamanda hastanın yeme ve içmede, konuşmada sıkıntılar yaşamasına bunlar sebebiyle de hayat kalitesinin düşmesine neden olmaktadır.

  Çarpık diş sorunu yaşandığında genellikle ağız ve diş hijyenini korumak da zorlaştığı için daha kolay bir şekilde çürük oluşur. Yine bunun gibi plak birikimi ara yüzlerde arttığında, diş eti çekilmeleriyle beraber diş eti hastalıkları da ortaya çıkar.

  Dişlerde bulunan çapraşıklık nedeniyle alt ve üst dişler olması gereken şekilde kapanmaz, bu yüzden de kuvvetler çene kemiklerine dolayısıyla da ekleme normal bir şekilde iletilmez. Bu da eklem problemlerinin, yani ağız açıp kapamada klik sesinin ortaya çıkmasına neden olur.

  Üst çenelerinde ileride olma durumu olan veya üst dişlerde olması gerekenden daha ileride olma durumu olan çocuk, genç ve yetişkinlerde, düşme, top çarpması gibi travmaların ön dişleri daha fazla etkilediği ve bunun da ön dişlerde sıklıkla kayıplara yol açılabildiği gözlemlenmektedir.

  Üst ön dişlerde ve alt dişlerde olması gereken açıklıktan daha fazlasının olması durumu kişilerde bazı seslerin telaffuzunda zorluklara neden olur. Bu da konuşma bozukluklarına sebebiyet verir.

  Çeneler ile dişler arasında mevcut olan uyum sorunu sonucu bazen yer bulamayan dişler gömülü kalabilirler.

  Bu durumlarda gömülü kalan dişler komşu dişlerin köklerini eritebilir veya gömülü olan dişlerin etrafında kistler meydana gelebilir. Bu da patolojik sonuçlara yol açan bir sorundur.

  Çocuklarda Ortodonti Tedavisi

  İzmir Ortodonti tedavileri bir şekil aşı gibi değerlendirmek mümkündür. Çocuklar için bu durum daha fazla böyledir. Çünkü küçük yaşlarda yapılan ortodontik kontroller ve tedaviler, o zamanda diş ve çene yapısını olması gereken şekilde ayarlar ve çocuklar ileriki hayatlarında diş ve çene hastalıkları geçirme risklerini azaltır.

  Güzel bir gülümsemeye sahip olmak ve düzenli dişlerinizin olması kişinin kendine olan özgüvenini arttıracağı gibi psikolojik açıdan rahatlattığı için sosyal yaşamını da düzene sokar.

  Bireyin toplumdaki yaşamının kolaylaşmasında güzel bir gülümsemenin önemi oldukça fazladır.

  Süt dişleri çıkan çocuklar bu gelişimi 6 aylık ila iki buçuk yaş aralığında tamamlarlar. Daimi olan dişler ise 6 ila 7 yaş aralığında sürülür ve 12 yaşındayken de bu gelişim tamamlanır.

  Ortodontik müdahaleler işte bu aralıkta, yani daimi dişlerin sürülmeye başlandığı zamanda yapılmalıdır ki, erken teşhis ve tedavi için durdurulabilir adımlar atılabilsin. Çene bozuklukları için 7 ila 8 yaş aralığında erken müdahaleyi gerektiren durumlar yaşanabilir.

  Genç ve Yetişkinlerde Ortodonti Tedavisi

  Sadece dişlerdeki düzen bozukluğu nedeniyle tedaviye başvurulan kişilerde, kişinin daimi dişlerinin gelişimini tamamlaması beklenir. Genç ve yetişkin hastalarda ise durum daha farklıdır.

  Dişler her zaman hareket ettirilebileceği için tedaviyi uygulamak için fiziki bir engel yoktur. Ancak yaşına artmasına bağlı olarak tedavi süresinin uzaması ve kişinin tedaviye olan tahammülünün azalacağını göz önünde bulundurmak daha sağlıklı olacaktır.

  Ortodonti tedavisi kaç yıl sürer?

  Ortodonti tedavisi genellikle diş ve çene yapısına, tedavi ihtiyacına ve tedavi planına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ortalama olarak, ortodonti tedavisinin süresi 1 ila 3 yıl arasında değişebilir. Ancak, bazı durumlarda tedavi süresi daha uzun olabilir. Tedavi süresi, kişinin genel sağlık durumu, dişlerdeki veya çene kemiklerindeki bozukluğun şiddeti, tedaviye verilen yanıt, hasta uyumu ve kullanılan tedavi yöntemine bağlı olarak değişir. Tedavi sonrası, bazı hastalarda retainer adı verilen destekleyici aparatların 6 ay veya daha uzun süre boyunca kullanılması gerekebilir. Ortodontist, tedavi süresince düzenli muayeneler yaparak tedaviyi takip eder ve gerektiğinde tedavi planında düzenlemeler yapar.

  İzmir Ortodonti Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Ortodonti işlemlerinin süreleri kişiden kişiye ve uygulanacak tedavinin şekline göre değişmektedir.

  Dişlerle ilgili olan bozuklukların tedavisi diğer tedavilere göre daha kısa sürerken çene ve diğer bozuklukların tedavi süreçleri ortalama 6 ila 24 ay arasında değişmektedir.

  Bu süreçlerin uzaması veya kısalması bireye de bağlıdır. Tedavini süresi boyunca ağız ve diş sağlığı korumak için gerekli bakımı uygular, doktorun yememesi ve içmemesi gerektiği şeklinde uyardığı besinlerden uzak durursa, tedavi beklenilen süre içerisinde tamamlanır.

  Ortodonti Tedavisinin Riskleri Nelerdir?

  • Ortodonti tedavisi, dişlerin çeneler üzerindeki konumlarının düzeltilebilmesi için dişlerin üzerine braket adı verilen parçaların yapıştırılması ve diş tellerin kullanılmasıyla gerçekleştirilen tedavi yöntemidir.
  • İzmir Ortodonti tedavisi dişlerinize zarar veren bir tedavi değildir. Ancak tıbbi uygulamaların çoğunda olduğu gibi bazı riskler barındırabilmektedir. Ortodonti tedavisinin riskleri, çoğunlukla ağız bakımına  özen gösterilmediğinde ortaya çıkmaktadır.
  • Hastalara ortodonti tedavisi sonrasında braket taktıkları süre boyunca diş etlerinde az miktarda kızarıklık ve şişme görülebilmektedir. Braketler çıkarıldıktan sonra ise bu problem ortadan kalkmaktadır. Ancak dişlerini ve braketlerini düzenli fırçalamayan hastalarda diş eti yüksek miktarda şişer ve dişlerde kalıcı hasar meydana gelmektedir.
  • Braketlerin yapıştırılmasından sonra kontrollerin yapıldığı seanslardan sonraki 3 ila 5 gün arasında dişlerde hafif derecede ağrı görülebilmektedir.
  • İşleme bağlı olarak diş köklerinde ufak değişiklikler meydana gelmektedir. Bu durum nadiren de olsa köklerdeki değişiklikler daha ciddi boyutlarda olabilir. Bu risk oluşumunda doktorlar hastayı bilgilendirmektedir.
  • Nadir olsa da ortodontik tedavi riskleri arasında diş köklerinin erimesi de yer almaktadır. Ağız bakımının yanlış yapılması ve diş eti hastalıklarının oluşması durumunda kök erimesi meydana gelebilir.
  • Ortodontik tedavinin riskleri arasında tedavi sırasında ve sonrasında çene eklemi rahatsızlıkları görülmektedir. Diş ve çene gelişimi devam ederken yapılan yanlış yöntemler çenenin yanlış gelişmesine neden olabilir.
  • Diş telleri kullanılmaya başladıktan sonra hastanın bilinçli hareket etmemesi, tedavi boyunca aparatların kırılması ve doktor kontrollerinin takip edilmemesinden dolayı tedavi süresi uzayabilir.

  Ortodonti Tedavisi için Hangi Doktora Gidilir?

  İzmir ortodonti tedavisi için bir ortodontiste gidilmelidir. Bu tedavi dişlerin ve çene yapısının düzgün bir şekilde gelişmesini sağlamak için kullanılan bir tedavi türüdür. Ortodontistler bu tedaviyi vermek için özel bir diş hekimliği alanında uzmanlaşmışlardır.

  Ortodontik tedavi genellikle çocuklar ve genç yetişkinler için uygulanır, ancak bazı durumlarda yetişkinler de bu tedaviden faydalanabilir. Bu tedavi, dişleri ve çenenin sağlıklı bir şekilde gelişmesini destekleyerek dişleri çürümeye karşı korur ve ağız içindeki dişler arasındaki boşlukları düzeltir. Bu sayede dişler daha sağlıklı ve estetik bir görünüm kazanır.

  Ortodonti Tedavisi İşlemi Sonrası Tavsiyeler

  Ortodonti ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken bazı maddeler şunlardır:

  • Ameliyat sonrası ağrı kesici ilaçları düzenli olarak alın.
  • Ağız içi temizliğini ihmal etmeyin. Ağız içindeki dişeti köpüğünü ve diş fırçasını düzenli olarak kullanarak ağız içini temiz tutun.
  • Yumuşak ve püre gıdalar tüketmeye özen gösterin.
  • Özel bir diş ipi kullanarak ağız içindeki dişleri fırçalayın.
  • Ağız içinde oluşabilecek iltihapları önlemek için ağız içi gargaraları düzenli olarak yapın.
  • Doktorunuzun tavsiyeleri doğrultusunda düzenli olarak kontrollere gitmeyi ihmal etmeyin.

  Bu maddeleri takip ederek ortodonti ameliyatı sonrası ağız içinizin sağlıklı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olabilirsiniz. Eğer ağız içinde rahatsızlık veya ağrı hissederseniz, doktorunuza danışarak gerekli önlemleri almalısınız.

  Ortodonti Tedavisi İşlemleri Nelerdir?

  Ortodontik tedavi, dişlerin ve çene yapısının düzgün bir şekilde gelişmesini sağlamak için kullanılan bir tedavi türüdür. Ortodontik tedavi, genellikle çocuklar ve genç yetişkinler için uygulanır, ancak bazı durumlarda yetişkinler de bu tedaviden faydalanabilir. Ortodontik tedavi genellikle aşağıdaki adımları içerir:

  • Öncelikle ortodonti doktorunuz, ağız içindeki dişlerin ve çene yapısının durumunu değerlendirir ve gerekli olan tedavi türünü belirler.
  • Doktorunuz, dişleriniz için özel olarak üretilmiş bir diş teli veya diş rahatsızlığınızı düzeltmek için gerekli olan diğer cihazları tasarır. Bu cihazlar, dişlerinizi doğru bir şekilde yerleştirmeyi ve çenenizin doğal yapısını düzgün bir şekilde geliştirmeyi sağlar.
  • Doktorunuz, tasarladığı cihazları size uygulamaya başlar. Bu cihazlar, dişlerinizi ve çenenizi doğru bir şekilde yerleştirmeye yardımcı olur.
  • Tedaviye başlamak için size özel bir diş teli veya diş ipi takılır. Bu aparat, dişlerinizi istenilen pozisyona getirerek onları düzgün bir şekilde geliştirir.
  • Tedavi süresince düzenli olarak ortodontistinize giderek dişlerinizin gelişimini izler ve gerekirse aparatın ayarlarını değiştirir.
  • Tedavi tamamlandığında ortodontistiniz size özel bir diş ipi veya diş fırçası verir. Bu araçları kullanarak dişlerinizin korunmasına yardımcı olur ve onların düzgün bir yapıda iyileşmesine, gelişmesine yardımcı olabilirsiniz.

  Tüm bu adımlar, ve tedavi sonrası işlemleri doğru bir şekilde uygulanır ise hastanın iyileşme süreci hızlı bir şekilde tamamlanacak ve hasta son derece sağlıklı ve dayanıklı dişlere sahip olacaktır.

  İzmir Ortodonti Tedavisi Fiyatları Ne Kadar?

  İzmir ortodonti tedavisi, hastadan hastaya ciddi anlamda değişebilen ve gereksinimlerin büyük ölçüde farklı olduğu tedavi süreçleridir. Buna bağlı olarak İzmir Ortodonti Tedavisi fiyatları da her hasta için farklı olabilir.

  Bununla birlikte ortodonti tedavisi ücretleri, uygulamaların gerçekleşeceği kliniğin neresi olduğuna bağlı olarak da değişir. Hekimlerin deneyimleri ve uzmanlıklarına bağlı olarak farklı seviyelerin ortaya çıkması olağandır. Ayrıca klinikler herhangi bir sebebe bağlı olmaksızın kendi fiyatlarını belirleyebilme özgürlüğüne de sahiptir.

  Meslek kuruluşları sağlık hizmetlerinde alt limitleri belirler ve üst fiyatlar konusunda herhangi bir sınırlama koymaz. SGK kapsamında devlet hastaneleri ve üniversite hastanelerinde belli farklarla verilen bu işlemler, özel muayenehanelerde özel sigortalar kapsamında karşılanabilir. Fiyatlar hakkında kesin bilgi edinmek için sağlık kuruluşlarına başvurmak, en doğru yöntemdir.

  S.S.S.

  Ortodonti Tedavisinde Yaş Sınırı Var mıdır?

  Ortodonti tedavisi, her yaştan bireye uygulanabilir bir tedavi yöntemidir. Genellikle çocukluk ve ergenlik döneminde tercih edilse de, yetişkinlerde de diş ve çene düzensizliklerinin düzeltilmesi için başvurulabilir. Yaşın tedavi üzerindeki etkisi, bireyin diş ve çene sağlığına, tedaviye vereceği yanıta ve dişlerin hareket kabiliyetine bağlıdır. Yetişkinlerde tedavi süreci biraz daha uzun olabilir, ancak sağlıklı dişler ve düzgün bir çene yapısı için bu tedavi yönteminden faydalanmak mümkündür.

  Ortodontik Tedavi Sonrasında Dişler Eski Haline Döner mi?

  Ortodontik tedavinin tamamlanmasının ardından, dişlerin eski pozisyonlarına dönme riski bulunmaktadır. Bu nedenle tedavi sonrası dönemde, ortodontistler tarafından genellikle retainer adı verilen ve dişlerin yeni yerlerinde sabit kalmasını sağlayan destekleyici araçlar önerilir. Bu destekleyici araçlar, hem gece hem de gündüz kullanılabilir ve kullanım süresi, kişinin durumuna göre ortodontist tarafından belirlenir. Retainer’ın düzenli kullanımı, tedavinin kalıcılığını sağlamak için oldukça önemlidir.

  Ortodonti Tedavisinde Hangi Aşamalar Bulunmaktadır?

  Ortodonti tedavisine başlamadan önce detaylı bir diş ve çene muayenesi yapılır. Bu muayenede, röntgenler, fotoğraflar ve diş kalıpları alınarak bireyin ağız yapısı detaylı olarak incelenir. Bu değerlendirme sonucunda ortodontist, tedavinin türünü ve sürecini planlar. Tedavi genellikle braketlerin takılması ve ardından belirli periyotlarla gerçekleştirilen ayarlamalar ile devam eder. Tedavi süresi boyunca düzenli kontroller, dişlerin istenilen pozisyona doğru sağlıklı bir şekilde hareket etmesini sağlar. Tedavi sonrasında ise retainer kullanımı ile dişlerin yeni pozisyonlarının korunması hedeflenir.

  Detaylı Bilgi Alın