Periodontoloji (Dişeti Hastalıkları) İzmir

Periodontoloji (Dişeti Hastalıkları) İzmir

Diş etleri ağız ve dişlerimizin temelini oluşturmaktadır. Bu sebeple diş etlerinde çıkabilecek herhangi bir hastalık nedeniyle hem ağız hem de diş sağlığınız riske girmektedir.

Her yaşta görülmesi mümkün olabilen diş eti hastalıkları tedavi edilmediği takdirde kanama, ağız kokusu hatta diş kayıplarına dahi yol açabilmektedir.

Bu yüzden diş eti hastalıklarının ilerlemeden önüne geçmek gerekmektedir. Bu da ancak doğru bir şekilde ve düzenli olarak gerçekleştirilen ağız bakım rutini ve gerekli kontrollerin yine düzenli olarak yapılması ile mümkündür.

Dişleri çevreleyen ve destekleyen dokularda görülen bir enfeksiyon hastalığı olan diş eti hastalığı, çocuklarda, erişkinlerde ve yaşlılarda gözlemlenebilmektedir.

Dişlerde hiçbir çürük olmadığı durumlarda dişleri çevreleyen dokularda görülmekte olan bu enfeksiyon hastalığı, tedavisi yapılmadığında dişlerde kanamaya, ağızda kokuya, sallanma ve hatta diş kaybına dahi neden olabilmektedir.

Genel olarak ağrısız bir şekilde ilerleyen diş eti hastalıklarında bu sorun çoğunlukla hastalığın ilerleyen zamanlarda fark edilmesine neden olmaktadır.

Detaylı Bilgi Alın

  Diş Eti Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilir?

  Tedavi Detayları
  Operasyon:Periodontoloji (Dişeti Hastalıkları)
  Prosedür:Enfeksiyonun neden olduğu bakeriler ve yapıların uzaklaştırılması
  Tedavi süresi:Şiddetine göre 3 Hafta-6 Ay
  Anestezi:Lokal
  Ağrı:Ağrısız
  Uygun Kişiler:Diş etleri sürekli kanıyorsa, şişmişse, diş etleri çekilmişse ve bunun sonucunda dişlerde sallanma veya yer değiştirme varsa, ağızda kötü koku veya tat olan kişilere uygulanır.
  Dikkat Edilmesi Gerekenler:Tedavi edilen bölge mekanik travmadan uzak tutulmalıdır.

  Tedavi şeklinin bulunduğu evreye ve etkilediği dokulara göre belirlendiği diş eti hastalıklarının tedavilerindeki amaç enfeksiyonun nedeni olan bakterilerin ve yapıların uzaklaştırılmasını sağlamaktır.

  Genellikle plağın uzaklaştırılması, ultrasonik cihazlar ile diş taşı temizliğinin yapıldığı bu tedavide, temizlik işleminin sonrasında diş yüzeylerinin pürüzsüzleştirilmesi ve var olan lekelerin düzeltilmesi amacıyla politür yani parlatma işlemi uygulanmaktadır.

  Enfeksiyonun ne derecede olduğuna bağlı olarak lokal anestezi uygulanmaktadır. Bu sayede diş eti ceplerinin iç yüzeyleri ve dişin kök yüzeyleri temizlenebilmektedir. Bu aşamaların sonrasında ağızda bulunan zararlı bakteriler uzaklaştırılır ve yeni bir ortam hazırlanmış olur.

  Fakat bu ortamın korunması için uzman hekim ile hastanın aralarındaki işbirliğinin çok büyük önemi olduğu unutulmamalıdır. Çünkü yapılmış olan periodontoloji tedavisi sonrası hekimin belirtmiş olduğu uygulanacak ağız ve diş bakımı rutininin düzenliliğinin sağlanması, hastalığın tekrar ortaya çıkmasını ve tedavinin tamamlanabilmesi açısından oldukça önemli etkenlerdir.

  Diş Eti Hastalıkları Nelerdir?

  Periodontal hastalıklar şeklinde adlandırılan bazı hastalık tipleri dişlerin çevresinde bulunan dokular olan diş eti, çene kemiği ve dişler ile çene kemiğini birleştirme görevi olan periodontal lifleri etkilemektedirler.

  Bu hastalık tipleri, enfeksiyonun yukarıda bahsettiğimiz çevre dokulardan hangisini etkilediğine bağlı bir şekilde adlandırılmakta ve tanımlanmaktadır. Gingivitis olarak adlandırılan ilk hastalık tipi, enfeksiyonun diş etlerini etkilediği durumdur.

  Bu hastalık tipinde diş etleri kanamaları, kızarıklık ve şişlik gözlemlenebilir. Hasta ağız kokusunun varlığını hissedebilir. Bu hastalık tipi tedavi edilmediği takdirde enfeksiyonun ilerlemesine ve periodontitisin gelişmesine neden olmaktadır.

  Periodontitis denilen ikinci hastalık tipi ise diş etinin beraberinde periodontal lifler ve çene kemiğini de etkilemekte olan bir hastalıktır. Bu hastalıkta diş ile diş eti arasında bakterilerin kolayca yerleşmekte olduğu periodontal cep şeklinde adlandırılan bir cep oluşur.

  Bu periodontal cep adındaki boşluk enfeksiyonun yerleşmesini ve hastalığın yayılması ile ilerlemesine neden olmaktadır. Hastalık ilerledikçe destek dokularda da kayıplar meydana gelir ve dişler de sallanmaya başlar.

  Sonuç olarak bu hastalığın sonunda dişlerin çekilmesi ihtimali yüksektir. Son olarak Gingival abse ve periodontal abse dediğimiz rahatsızlık ise diş eti hastalıkları arasında görülmektedir.

  Diş Eti Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

  Diş eti hastalıklarında rastlanan en önemli ve belirleyici sorun diş eti kanamalarıdır. Sağlıklı bir diş eti herhangi bir zamanda kanamayacağı için bu belirti diş eti hastalığına sahip olunduğuna işarettir.

  Diş fırçalandığı sırada ya da kendiliğinden başladığı görülen kanamalar dışında rastlanan başka belirtiler de vardır.

  Diş etinde meydana gelen şişlik, kızarıklık, mavi ve morumsu renklerde yaşanan renk değişikliği, diş eti çekilmeleri, diş eti büyümeleri, dişlerde yaşanan sallantı, kötü ve bariz bir şekilde anlaşılan ağız kokusu da en az diş eti kanamaları kadar sıklıkla gözlemlenebilen belirtiler arasındadır.

  Diş Eti Hastalığı Neden Olur?

  Başlıca nedenleri arasında ‘mikrobiyal dental plak’ olarak adlandırılan, yani temizlenmeyen gıda artıkları ve tükürük ile birlikte gelen bakterilerin birleşiminden oluşan bir tabaka olduğu bilinen diş eti hastalıklarında, bahsedilen mikrobiyal dental plak, diş çevresinde bulunan dokularda yıkım meydana getirerek periodontal hastalığı ortaya çıkarmaktadır.

  Bu başlıca nedenin beraberinde sigara kullanımının olması, diyabet, lösemi ve AIDS gibi sistemsel bazı hastalıklar, stresli yaşam, kalp ve tansiyon ilaçları, antikonvulsanlar, antidepresanlar ve oral kontraseptifler şeklinde sıralayabileceğimiz bazı ilaçların kullanımında ve beslenme alışkanlıkları da diş eti hastalıklarının oluşumunda etkili sayılabilen durumlar arasındadır.

  Diş Eti Hastalığı İle İlgili Merak Edilenler

  Hastalıkla ilgili merak edilen çok fazla konu vardır. Bunlara değinecek olursak, ilk merak edilen şey şudur; diş eti hastalıklarına ne iyi gelir?

  Yukarıda bahsetmiş olduğumuz birçok şeyden yola çıkarak tahmin etmiş olabileceğiniz gibi bu hastalıktan kurtulmanın ilk ve en doğru adımı düzenli bir ağız ve diş bakım rutinini hayatınızda doğru bir şekilde uygulamanızdır.

  Diş yüzeylerinde meydana gelen plakların uzaklaştırılması için doğru ve etkin bir diş fırçalama yöntemi oldukça önemlidir. Ara yüz uygulaması ile ise diş aralarında bulunan plakların uzaklaştırılması hedeflenmektedir.

  Ağız bakım rutini bu plakları uzaklaştırarak diş taşı oluşumunu olumlu yönde engelleyecektir. Ancak var olan diş taşlarına herhangi bir etkisi olmayacaktır. Bu diş taş temizlenmesi işlemi için ise diş hekimine başvurmanız gerekmektedir.

  Bir diğer merak edilen ise diş eti hastalıkları uzmanına ne isim verildiği ve bu hastalıklara hangi bölümün baktığıdır. Diş eti hastalıkları uzmanına ‘periodontolog’ ismi verilir. Diş eti hastalıklarıyla ilgilenen bölümün adı ise ‘periodontoloji’ şeklindedir.

  Diğer merak edilen sorulardan biri, diş eti hastalıklarının oluşmaması için ne gibi önerilerin verileceğidir. Bu hastalıkta ilk sırada yer alan etken mikrobiyal dental plaklardır.

  Mikrobiyal dental plağın oluşmasını engelleme konusunda anahtar rol oynayan etken ise düzenli diş fırçalama ve ara yüz bakımıdır.

  Bunlarla beraber 6 ayda bir düzenli şekilde yaptıracağınız diş hekimi kontrolleri ile henüz oluşmamış diş eti hastalıklarını ya da başlangıç aşamasında bulunanları  teşhis ederek tedaviye erken bir şekilde başlayıp olumlu sonuç alma ihtimallerinizi arttırabilirsiniz.

  Diş Eti Hastalıkları için Bitkisel Yöntemler

  Diş eti hastalıkları için bitkisel tedavi yöntemlerinin olup olmadığı da yine merak edilenler arasındadır. Diş eti çekilmesinde bilinen ya da bilimsel olarak onaylanan bir bitkisel tedavi henüz bulunmamaktadır.

  Diş eti çekilmesinde yardımcınız olacak iyi gelebilen doğal yöntemler hafif düzeyde olan rahatsızlıklar için gerilemede çözüm olabilir. Fakat kalıcı bir çözüm olacağı söylenemeyeceği gibi içeriğinde bulunabilecek olası bir zararlı madde yüzünden ağız içindeki yumuşak dokulara hasar verebilir.

  Bu nedenle diş etlerinizde meydana gelen renk değişiklileri, kanama, şişlik ve ya fark edilebilen ağız kokusu şikayetlerini yaşamaya başladığınızda en doğru çözüm yolu vakit kaybetmeden uzman bir diş hekimine başvurmanızdır.

  İzmir Diş Eti Hastalıkları Tedavi Süresi

  Tedavinin ne kadar süreceği de yine en sık sorulan sorular arasında yer almaktadır.

  Diş eti hastalıklarında tedavi süresi de yine diğer hastalıklarda olduğu gibi hastalığın derecesi, hastalığın anlık olarak bulunduğu duruma göre değişiklik göstermektedir. Bu sebeple en doğru cevabı size yapacağı muayenenin ardından uzman diş hekiminiz verecektir.

  Periodontoloji Tedavisinin Riskleri Nelerdir?

  • İzmir periodontoloji tedavisi, dişlerin etrafını çevreleyen yumuşak ve sert dokuların yapısını inceleyen ve dokularda meydana gelen hastalıkların teşhisi, tedavisi ve takibini yapan diş hekimliği dalıdır.
  • Diş eti ve dişi çevreleyen kemiği inceleyen bilim olarak diş hastalıkları uzmanlığı konusunda diş hekimlerinin doktora yapması ve bu tedavide uzmanlaşması esastır. Diş etleri oldukça hassas yapıları sebebi ile her kişide farklı rahatsızlıklar ortaya çıkarabilir. Düzenli olarak iltihaplanan diş etleri, belirli aralıklarla oluşan diş eti kanamaları, diş etlerinin dişin hacmini çevreleyecek şekilde çok fazla şişmesi gibi birçok sorun ortaya çıkabilir.
  • Bu şekilde diş hastalıklarında mutlaka doktorlara başvurulması gerekmektedir. Doktorlar gerekli muayeneleri yaptıktan sonra hastaya anlaşılır ve açık bir dille yapılacak tedaviyi anlatmalılardır.
  • Diş eti hastalıkları ilk olarak doktor muayenesi sonucunda ağız içerisinde çekilen röntgen ile tespit edilir. Yapılan röntgen ile diş kökleri ve diş etinin çekilme veya normal ebatlardan büyük ya da küçük olma durumu gözlemlenmelidir.
  • Hastanın ağız içinde bulunan her diş eti rahatsızlığı için ayrılan tedavi süresi değişkenlik göstermektedir. Ortalama olarak 5-6 sene gibi bir süreye yayılan kontrol süreleri ileri zamanlarda diş eti hastaları için yaklaşık olarak 2 aya kadar işlem süresini azaltabilir.
  • Diş hekimi tarafından belli aralıklarla yapılan diş taşı temizliği, diş veya diş eti sağlığı açısından herhangi bir sorun teşkil etmez.
  • Bunun yanı sıra belirli aralıklarda temizlenmeyen dişlerdeki diş taşları belirli bir süre sonra diş çevre dokularında önemli boyutlarda hastalığa  neden olabilir.

  Periodontoloji için Hangi Doktora Gidilir?

  Tr Tedaviler 5

  Periodontoloji, diş hekimleri tarafından uygulanan bir işlemdir. Bu işlem dişlerin çevresindeki dokuların sağlığını koruma, tedavi etme ve bu dokuların hastalıklarına yönelik tedavileri gerçekleştirme alanına denir. Dişlerin çevresindeki dokular, diş etleri, dişlerin tutunduğu kemik dokusu ve dişlerin altında bulunan destekleyici dokuları kapsar. İzmir periodontoloji tedavisi, bu dokuların sağlıklı bir şekilde korunması ve hastalıklarının tedavisine yönelik bir alandır.

  Periodontoloji ile ilgili tedaviler, dişlerin çevresindeki dokuların sağlıklı bir şekilde korunmasını sağlamak için gerçekleştirilir. Bu tedaviler arasında diş etlerinin temizlenmesi, diş taşlarının çıkarılması, diş etlerinde oluşan iltihapların tedavisi gibi işlemler yer alır.

  Periodontoloji İşlemi Sonrası Tavsiyeler

  Periodontoloji işlemi sonrası dikkat edilmesi gereken bazı hususlar şunlardır:

  • Tedavi sonrası ilk birkaç gün boyunca dişlerinizi hafifçe yıkamayı ve fırçalamayı sürdürün. Ancak dişlerinizi fırçalarken tedavi edilen bölgeye doğrudan basmayın ve hafif bir baskı uygulayın.
  • Tedavi sonrası ağrı ve şişlik oluşması normaldir. Bu durumlar için diş hekiminiz tarafından verilen ağrı kesici ilaçları kullanın.
  • Tedavi sonrası yiyecek ve içeceklerin sıcaklığına dikkat edin. Özellikle sıcak yiyecekler ve içecekler tüketmekten kaçının.
  • Tedavi sonrası dişlerinizi normal şekilde fırçalamaya devam edin. Bu sayede dişlerinizin temiz kalmasını ve tedavi sonrası enfeksiyon riskini azaltabilirsiniz.
  • Tedavi sonrası düzenli olarak diş hekiminize kontrollere gitmeyi unutmayın. Bu sayede dişlerinizin iyileşme sürecini izleyebilirsiniz.

  Periodontoloji İşlemleri Nelerdir?

  Periodontoloji ameliyatı, diş eti ve dişlerin sağlığını korumak için yapılan bir ameliyattır. Bu ameliyat, diş etlerinde oluşan enfeksiyonların tedavisi ve dişlerin kaybını önlemeye yöneliktir. Diş etlerinde enfeksiyon oluşmasına neden olan etkenlerin bir kısmı, dişlerin altında bulunan bakterilerdir. Bu bakteriler, diş etlerini iltihaplanmaya ve enfeksiyona sebep olabilirler.

  Periodontoloji ameliyatı, diş hekiminin muayenesinden sonra planlanır ve yapılır. Ameliyat sırasında, diş hekimi diş etlerini açarak bakterileri temizleyerek enfeksiyonu ortadan kaldırmaya çalışır. Bu sırada, diş hekimi ayrıca diş etlerini güçlendirmeye yönelik tedavi de uygulayabilir. Örneğin, diş etlerini güçlendirici ilaçları veya diş etlerini onarıcı dokuları diş etlerine uygulayabilir.

  İzmir periodontoloji tedavisi genellikle birkaç saat sürer ve anestezi altında yapılır. Bu sayede ameliyat sırasında hasta herhangi bir acı, ağrı ya da buna benzer bir rahatsızlık hissetmez. Bu ameliyatlar sırasında hastaya genelde lokal anestezi uygulanır.

  Yani hastanın sadece ameliyat edilecek bölgesi uyuşturulur ve hasta ameliyat boyunca bilinçlidir fakat bölgeyi hissetmez. Buna karşın nadiren de olsa bu işlemlerde genel anestezi de uygulanabilmektedir.

  Ancak bu, diğer diş tedavisi işlemlerinde olduğu gibi oldukça az rastlanan bir durumdur. Diş tedavilerinde tercih edilen anestezi yöntemi genelde lokal anestezidir. Lokal anestezi uygulandıktan sonra hasta için belirlenmiş olan spesifik tedavi uygulanır ve işlem sona ermiş olur. Bu tedavi son derece etkili ve kalıcı bir tedavi olması ile bilinir.

  İzmir Periodontoloji Tedavisi Fiyatları Ne Kadar?

  İzmir periodontoloji tedavisi fiyatları, diş tedavisinin hangi klinikte yapıldığına, uzmanın kim olduğuna ve uygulamanın boyutuna bağlı olarak değişir. Diş tedavilerinde, her tedavi grubu için belirlenen bir fiyat söz konusu olsa da fiyatların kişiden kişiye değişme durumu söz konusudur. Fiyatların değişken olması, hastaların tedavi gereksinimlerinin farklı olmasından kaynaklanır. Bununla birlikte örneğin; devlet hastanelerinde ödenecek ücretler çok sınırlı ve hatta çoğunlukla sıfır seviyesindedir.

  Üniversite hastanelerinde ise belli farkların ödenmesi gerekir. Bunların dışında kalan, özel hastaneler, klinikler ve muayenehanelerde fiyatlar değişkendir. Hastanın hekime başvurmanın ardından İzmir Periodontoloji Tedavisi ücretlerinin belirlemesine yönelik bir ön muayene yapılır. Ortaya çıkan sonuca bağlı olarak hastaya tabi olacağı ücretler beyan edilerek uygulamaya başlanır.

  S.S.S.

  Periodontoloji kaç seansta biter?

  Periodontoloji tedavileri genelde üç seans halinde uygulanırlar. Dişleri çevreleyen sert ve yumuşak dokuları inceleyen  bu tedavi için uygulanan seans sayısı hastadan hastaya değişim gösterebilir. Tedavi seanslarının uygulanma sıklıkları ise yine hastadan hastaya değişim gösterebilmek ile birlikte genelde 3 – 4 günde bir tekrarlayan süreçler halinde ilerlenir. Bu gibi seans ve seans aralığı planlamaları diş hekimi tarafından yapılır.

  Periodontoloji zararlı mı?

  Uzman diş hekimleri ya da deneyimli teknisyenler tarafından uygulanan periodontoloji, yani diş eti ve diş taşı temizliklerinin bilinen herhangi bir zararlı yönleri bulunmamaktadır. Diş eti ve diş taşı temizliklerinin zararlı herhangi bir yönleri bulunmamak ile birlikte tam aksine bu tedavilerin uygulanmaması ihtiyacı olan hastalar için daha ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

  Periodontoloji kimlere bakar?

  Periodontoloji dişleri çevreleyen yumuşak ve sert dokuları inceleyen bir alandır. Bu kapsamda diş eti hastalıkları yaşayan, diş eti temizliği ya da diş taşı temizliği işlemlerini yaptırmak isteyen kişilerin periodontoloji dahilinde bulunan tedavileri uygulamaları gerekir. Bu alan, diğer diş rahatsızlıkları ile benzer olarak uzman diş hekimlerinin ilgilendiği bir alandır.

  Periodontoloji tedavisinde hangi aşamalar bulunur?

  Periodontoloji tedavisi, genellikle birkaç aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada, detaylı bir diş muayenesi ve gerekirse röntgen çekimi yapılır. Bu sayede hastalığın seviyesi ve etkilediği alanlar belirlenir. İkinci aşamada, plak ve diş taşı temizliği ile enfeksiyonun temizlenmesi işlemleri gerçekleştirilir. Ultrasonik cihazlar ve manuel aletlerle yapılan bu temizlik, enfeksiyonun kaynağını ortadan kaldırmayı hedefler. Üçüncü aşamada, gerekli görüldüğü takdirde ileri tedavi yöntemleri, örneğin, ceplerin derinlemesine temizlenmesi, doku rejenerasyonu veya cerrahi müdahaleler uygulanabilir. Tedavi sonrasında, hastanın ağız hijyenini koruyabilmesi için gerekli öneriler ve düzenli kontroller planlanır.

  Periodontoloji tedavisinden sonra ne kadar süre içinde iyileşme beklenir?

  Periodontoloji tedavisinden sonra iyileşme süresi, tedavinin türüne ve hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak değişebilir. Genel olarak, temel diş taşı temizliği ve plak temizleme işlemlerinden sonra hastalar birkaç gün içinde iyileşme göstermeye başlar. Ancak daha karmaşık ve cerrahi gerektiren müdahalelerden sonra iyileşme süreci birkaç hafta sürebilir. Hastaların, iyileşme sürecini hızlandırmak ve enfeksiyon riskini azaltmak için doktorların önerilerine ve ağız hijyeni talimatlarına sıkı sıkıya uymaları gerekmektedir. Düzenli olarak yapılan kontroller, tedavi sürecinin başarısını artıran önemli bir faktördür.

  Periodontoloji tedavisi sonrası diş bakımı nasıl yapılmalıdır?

  Periodontoloji tedavisinden sonra, diş ve diş eti sağlığını korumak için düzenli ve etkili bir ağız bakımı rutinine ihtiyaç vardır. Bu, günde en az iki kez dişlerin fırçalanmasını ve diş ipi kullanılmasını içerir. Diş hekimleri ayrıca, özellikle diş araları ve diş eti çizgisine dikkat edilmesini tavsiye ederler. Antiseptik ağız gargaraları, bakteri oluşumunu önlemek ve ağız sağlığını desteklemek için önerilebilir. Tedaviden sonra ilk birkaç hafta boyunca, dişlerinize zarar vermemek için yumuşak bir diş fırçası kullanmak ve aşırı sıcak veya soğuk yiyecek ve içeceklerden kaçınmak önemlidir. Düzenli diş hekimi ziyaretleri, tedavinin uzun vadeli başarısını sağlamak ve potansiyel problemleri erkenden tespit etmek için hayati önem taşır.

  Kaynakça:

  https://tr.wikipedia.org/wiki/Periodontoloji

  Detaylı Bilgi Alın