Porselen Kaplama İzmir

Porselen Kaplama İzmir

Diş kaplama işlemleri arasında bulunan İzmir Porselen Kaplama, dişlerin estetik görüntüsünü iyileştirmeyi ve aynı zamanda sağlığını korumayı hedefler. Düzenli temizliği yapılmayan dişlerde çürüme, aşınma ve sararma gibi durumlar yaşanır.

Bunun sonucunda hasta diş görüntüsünün verdiği rahatsızlık, sızlama ve ağrı gibi pek çok şikayetle hekime başvurur. Porselen kaplama bu rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan işlemlerden biridir.

Diş kaplama işlemleri kompozit materyallerle veya porselen ile uygulanır, uygulama sonrasında işlem kalıcıdır. Bu işlemlerin de kendi içlerinde çeşitleri vardır.

Kompozit Kaplamalar, doğrudan kompozit kaplama, dolaylı kompozit kaplama olmak üzere ikiye ayrılır. İzmir Porselen kaplama ise tam seramik kuron kaplama, metal destekli porselen kaplama, zirkonyum destekli porselen kaplama, lamina porselen kaplama olmak üzere dört tanedir.

Zarar görmüş, rengi sararmış ve boyutsal olarak anormallik bulunan dişleri tedavide yardımcıdır. Bir veya isteğe göre birden fazla dişe uygulanabilen bir işlemdir.

Diş kaplaması, diş renginde olan, ince ve dişlerin ön tarafını kaplayacak şekilde dişe yerleştirilen kaplamalara denir.

Bu rahatsızlıkla hekime başvuran kişiye en uygun olan kaplamanın hangi malzeme ile yapılacağına en doğru kararı hekimin vereceği gibi, kompozit kaplamalara karşı lekelere karşı daha dayanıklı olması ve doğal dişlerdeki ışığı yansıtma özelliğini en iyi şekilde taklit edebilmesi gibi sebepler, porselen kapmayı daha tercih edilebilir kılmaktadır.

Detaylı Bilgi Alın

  İzmir Porselen Kaplama Kimlere Yapılır?

  Tedavi Detayları
  Operasyon:Porselen Kaplama
  Prosedür:Zarar görmüş, rengi sararmış ve boyutsal olarak anormallik bulunan dişlere uygulanan kaplama işlemidir.
  Tedavi süresi:3 Hafta
  Anestezi:Lokal
  Ağrı:Hafif
  Uygun Kişiler:Diş kaybı yaşayan ya da dişlerinde sararma gibi problemleri olan kişiler
  Dikkat Edilmesi Gerekenler:Dışarıdan gelecek sert darbelerden ve sert yiyecekler yemekten kaçınılmalı.

  Diş kaplama işlemleri sağlık açısından tercih edilebildiği gibi genellikle estetik açıdan hastanın rahatsız olduğu, değiştirmek istediği durumlarda kullanılır.

  İşlemi yaptırmak isteyen kişilerin rahatsız oldukları birkaç durumu şu şekilde sayabiliriz;

  • Kırık dişler,
  • Ortalamaya göre daha küçük olan dişler,
  • Anormal şekli olan veya sivri dişler,
  • Diş aralarında bulunan boşlukların fazla olması,
  • Ciddi renk değişikliği olan ve beyazlatma işlemiyle düzeltilemeyen dişler.

  Bu işlemin yapılamayacağı belli durumlarda mevcuttur.

  • Çene bozuklukları olan hastalar,
  • İleri derecede diş eti çekilmesi olan hastalar,
  • Gece uyurken dişlerini sıkan kişiler,
  • Yeterli derecede mine dokusu olmayan kişiler,
  • 18 yaşından küçükler,
  • Tırnak yeme, kalem ısırma ve diş gıcırdatma gibi alışkanlıkları olan kişiler,
  • Çürüme, aşınma veya kırılma nedeniyle önemli miktarda dişlerinde doku kaybı olan hastalar
  • İleri derecede fluorozis olanlar porselen kaplama işlemini yaptıramazlar.

  Porselen Diş Kaplama Nasıl Yapılır?Porselen Kaplama

  Beyazlığını yapım işleminde kullanılan ham maddeden alan Porselen, bio-uyumlu bir maddedir. Toksik maddeler içermeyen Porselen’in içeriğinde metal bulunmaz.

  İzmir Porselen Diş Kaplamanın adlandırılması, yapılan diş kaplama işleminde porselen kullanılmasından kaynaklanır.

  Oldukça doğal bir görünüm elde edilmesini sağlayan Porselen Kaplama, dişlerinde sararma yaşayan, diş kaybı bulunan kişiler tarafından tercih edilir. İzmir Porselen Kaplama işlemiyle dişlerdeki şekil bozuklukları, boyut farklılıkları ve renk eşitsizlikleri giderilir.

  İlk randevu sırasında hasta gerekli şekilde bilgilendirildikten sonra dişleri incelenir ve hekim tarafından gerekli görülürse röntgen çektirilir. İşleme başlarken dişlere kaplamanın kalınlığına uygun şekilde törpüleme yapılır ilk olarak.

  Daha sonra diş teknisyenleri tarafında laboratuvarda hazırlanmak üzere, törpülenen dişlerin kalıpları çıkarılır. Bu kalıplar laboratuvarda 1 veya 2 hafta içerisinde hazırlanır. Hazır olan kaplamalar ile işleme başlanılır.

  Diş kaplama işleminde hekim tarafından hastanın rahat etmesi, herhangi bir acı hissetmemesi için lokal anestezi uygulanır. Hastanın dişleri ile kaplamanın tam uyum içerisinde olması için hastanın doğal dişleri yeniden şekillendirilerek son hazırlık yapılır.

  Uyumu ve rengi incelemek için kaplamayı dişlere yerleştiren diş hekimi, kalıcı olarak kaplamayı yerleştirmeden önce gerekli düzenlemeleri yapar ve birkaç gün uyumundan emin olmak için geçici olarak yerleştirir.

  Bu süren geçtikten sonra hekim ve hasta renk ve kaplamanın formu konusunda hemfikirse kaplamalar sabitlenir ve sertleştirilir. Fazlalıklar temizlenir ve son işlem olarak dişler parlatılır.

  Diş etlerinde kaplamaya karşı nasıl bir tepki olduğunu gözlemlemek için birkaç hafta sonrası için hekim tarafından hasta kontrole çağırılır.

  Hasta kaplama işlemi sırasında uygulanan anestezinin etkisi geçtikten sonra yeme ve içmeye normal bir şekilde dönebilir. Yerleştirme işleminden sonra hasta bir süreliğine kaplamanın olduğu bazı noktalarda sertlik hissedebilir.

  İşlemden sonraki günler içerisinde yeme-içme ve diş fırçalanmasından sonra geçecektir. Normal bir durumdur. Ancak bu çıkıntı ve sertlik hissi uzun süre boyunca geçmediyse, diş hekiminize başvurmanız gerekmektedir.Diş hekiminiz kaplamaları yeniden törpüleyerek rahatsız edici bu durumdan sizi kurtaracaktır.

  Porselen Kaplama Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Kaplamalar kalıcıdır ancak sizin de kişisel olarak kaplamalarınızın ömrünün uzun olması için yapmanız gerekenler vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Spor yapacağınız zaman ağız korucusu kullanmanız,
  • Diş sıkma-gıcırdatma gibi problemleriniz varsa retainer kullanmanız,
  • Sert yiyecekleri ve herhangi sert bir gıdayı çiğnerken arka dişlerinizi, ön dişlerinizle ise yumuşak olan yiyecekleri ve gıdaları çiğnemeniz,
  • Sert objeleri (kalem, buz, tırnaklar vb.) kaplama bulunan dişlerinizle çiğnememeniz uzun ömürlü kaplamalar konusunda yardımcı olacaktır.

  Her işlemde olduğu gibi diş kaplaması işlemlerinde de söz konusu olan belli dezavantajlar vardır. Bunları işlemi yaptırmaya karar vermeden önce diş hekiminizle konuşmanız ve ondan sonra kararınızı vermeniz daha sağlıklı olacaktır.

  Burada bahsedebileceğimiz dezavantajlar ise şu şekildedir; Diş kaplama işlemi, diğer bazı işlemlerde olduğu gibi, geri alınabilir bir işlem değildir. Yaptırdığınız kaplamalar hasar gördüklerinde çoğu zaman tamir edilemezler.

  Diş kaplama işleminden sonra dişler yiyecek ve içecekler konusunda sıcaklık ve soğukluklara daha hassas hale gelebilirler. Diş beyazlatma işlemi kaplama işleminden önce yapılmalıdır. Bazen kaplamalar, hastanın diğer dişlerinin rengiyle eşleşmeyebilir.

  Kaplama işlemi yapıldıktan sonra, yerine tamamen oturtturulduktan sonra değiştirilemez. Diş kaplama işlemlerinde nadir rastlanan bir durum olsa da yerleştirilen kaplamalar yerinden düşebilir veya çıkabilir.

  Bu gibi durumlardan kaçınmak, olma olasılığını en aza indirmek için sert gıdaları yerken dikkatli olmanız gerekmektedir.

  Özellikle porselen kaplamaların dişlerini sıkan, dişlerini gıcırdatan kişiler için uygun bir işlem olduğu söylenemez. Bu gibi hareketler kişinin kaplamaları çatlatmasına neden olabilir.

  Porselen dişlerin ömrü, kullanım süresi genellikle 15 ile 20 sene arasında değişim göstermektedir. Fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi, bu sürenin ne kadar kısalacağı veya uzayacağı hastanın ağız ve dişlerine olan bakımına bağlıdır.

  İzmir porselen kaplamayla ilgili sorulan sorulardan biri de Porselen Diş Kaplamasının hastada ağız kokusuna neden olup olmayacağıdır. Diş kaplamasında kullanılan malzemeler kaliteliyse ve eğer kaliteli bir işçilikle üretilmişse diş kaplamalarında koku problemi yaşanmaz.

  Diş ile ilgili yapılan işlemlerden sonra koku problemi yaşandığında hasta bunu yapılan işlem ile ilgili sanmaktadır. Fakat ağız kokusu problemlerinde sorun çoğunlukla diş eti hastalıklarından kaynaklanır.

  Diş eti hastalıklarına neden olan ise diş kaplamaları veya diş köprüsü gibi nedenler olabilir. Köprü diş fiyatları da yine en merak edilen konulardan bir tanesidir.

  Diş kaplama, özellikle ise İzmir Porselen Diş Kaplama işleminin fiyatları, nerede yapıldığına, kaplama işlemin ne kadar sürdüğüne ve en önemlisi de kaç tane kaplamaya ihtiyacınız olduğuna göre değişiklik göstermektedir.

  İşlemin uzmanlık gerektirmesi, laboratuvar işlemlerinin hassaslık istemesi ve kullanılacak materyallerin özel olması gibi nedenler işlemin oldukça maliyetli olmasına yol açar.

  Porselen Diş Kaplama Riskleri Nelerdir?

  • Porselen diş uygulaması, ağız içinde yaşanan problemleri ortadan kaldırmak amacıyla kemiklere uygulanan protezlerdir. Porselen diş uygulaması oldukça titizlik isteyen bir işlemdir.
  • Uygulamada yapılırken en önemli amaç, hastanın çenesinin düzgün çiğneme işlemi yapması ve düzgün hareket etmesini sağlamaktır.
  • Bu uygulama yapılırken bazı sorunlara yol açabilmektedir. Bu sorunları tedavi sürecinden önce diş hekiminin hastaya anlaşılır bir şekilde belirtmesi gerekmektedir.
  • Porselen diş uygulamasını yaptıran hastalarda sıklıkla karşılaşılan durumlar diş yüzeyinde meydana gelen çatlaklar ya da kırıklardır.  Bu çatlaklar söz konusu olduğunda porselen kaplamanın yenilenmesine ihtiyaç duyulmadan tamir edilmesi mümkündür.
  • Hekiminizin belirttiği geçici kaplama kullanılan dönemde ve daimî kaplamalar takıldıktan sonraki ilk dönemde diş hassasiyeti çok sık görülmektedir. Hassasiyetinizin arttığı dönemde vakit kaybetmeden hekiminize başvurunuz.
  • Bu uygulamada görülen bir diğer sorun ise kaplamanın düşmesidir. Kaplamanın altındaki dişin çürümesi ya da kaplamayı tutan yapıştırıcının özelliğini kaybetmesi sonucu kaplamalar düşebilir. Düşen kaplama birkaç dakika içerisinde diş hekimi tarafından yerine kolayca yapıştırılabilir.
  • Dişin kaplama için küçültülmesi ve travma gibi sebeplerde kaplama yapılan dişte ağrı ve enflamasyon gibi sorunlar olabilir. Bu ağrılar, birkaç gün içerisinde kendiliğinden normale döner. Bu esnada diş hekimi, ağrı ve iltihabı azaltmak için ağrı kesici ilaçlar önerebilir.
  • Porselen diş uygulamasında, porselenlere karşı alerjisi olanlar hastalarda alerjik bir reaksiyon durumu ortaya çıkabilir. Lakin bu sorun, oldukça nadir görülmektedir.

  Porselen Kaplama İçin Hangi Doktora Gidilir?

  Porselen kaplama için bir diş hekimine gidebilirsiniz. Diş hekimleri, dişlerinizi ve diş etlerinizi sağlıklı tutmakla kalmaz, aynı zamanda dişlerinizi estetik ve güzel görünüme kavuşturmak için porselen kaplama da yapabilirler. Porselen kaplama, dişlerinizin yüzeyini kaplayarak, daha düzgün ve estetik bir görünüm elde edebilmenizi sağlar.

  Diş hekimleri, bu işlemi yaparken ağız sağlığınızı da dikkate alarak, size en uygun çözümleri sunabilirler. Porselen kaplama işlemi, dişlerinizin doğal görünümünü ve ışıltısını koruyarak, daha sağlıklı ve güzel bir gülüş elde edebilmenizi sağlar.

  Porselen Kaplama İşlemi Sonrası Tavsiyeler

  • Diş hekiminizin size verdiği talimatları dikkatlice izleyin.
  • Porselen kaplama işleminden sonra  bir süre dişlerinizi sert yiyeceklerden ve sıcak ve soğuk içeceklerden uzak tutun.
  • Porselen kaplama işlemden sonra dişlerinizi yumuşak bir diş fırçası ve hafif bir diş macunu ile fırçalayın.
  • İşlem sonrası eğer diş hekiminiz size ağrı kesici vermişse, bu ilacı düzenli olarak kullanmanız gerekir.
  • İşlem sonrası diş hekiminizle iletişimde kalarak, işleminizin düzgün bir şekilde iyileştiğinden emin olabilirsiniz. Uzman diş hekimleri bu konuda en doğru yönlendirmeyi yapacaklardır.

  Porselen Kaplama İşlemleri Nelerdir?

  Porselen diş kaplaması, dişlerin görünümünü iyileştirme amacıyla yapılan bir diş tedavisidir. Bu tedavi, bir diş hekimi tarafından yapılır ve genellikle birkaç aşamadan oluşur. Öncelikle diş hekimi, kaplama için uygun olup olmadığını değerlendirmek için dişlerinizi muayene eder ve size tedavi hakkında bilgi verir.

  Eğer kaplama işlemine devam edilecekse, diş hekimi dişlerinizi hazırlamak için biraz dolgu veya diş eti düzleştirme işlemi yapabilir. Daha sonra, porselen kaplama malzemesi dişinizin üzerine uygulanır ve bu malzeme ısıtılarak şekillendirilir. Son olarak, diş hekimi kaplamayı dişinize yapıştırır ve işlem tamamlanmış olur.

  Bu işlem, yani porselen kaplama işlemi dişlerinde kırıklar, çatlaklar, şekil bozuklukları ya da çürükler olan kişilere uygulanabilir. Buna karşın porselen diş kaplamasının yaygın olarak kullanıldığı bir başka alan diş estetiği alanıdır. Bu tedavi, yani porselen diş kaplamaları ile dişlerde oluşan sararma ya da kararma gibi renk kayıplarının önemli ölçüde önüne geçilebilir ve kişiye bembeyaz bir gülüş kazandırılabilir.

  Tüm bu alanlarda porselen diş tedavisinden oldukça iyi yanıtlar alındığı bilinir. Bu tedaviyi, yani porselen diş tedavisini uygulayan hastalar genelde bu işlemden memnun kaldıklarını bildirmişlerdir. Ancak bu işlemin sizin için uygun olup olmadığını uzman bir diş hekimi belirleyecektir. İşlem öncesinde uygulanan kontrol ve muayeneler sonucu hastanın bu işleme uygun olup olmadığı ortaya çıkacaktır. Eğer hasta muayeneler sonucu uygun görülür ise porselen diş kaplama işlemi yapılabilir.

  Porselen Kaplama Fiyatları Ne Kadar?

  İzmir Porselen kaplama fiyatları, kullanılacak protez türüne göre değişebilen fiyatlar olarak karşımıza çıkar. Porselen kaplamada kullanılan malzeme, menşeine ve niteliğine göre fiyatları etkileyebilir. İzmir Porselen kaplama ücretleri hakkında bilgi almak için hekiminizle görüşmeli, kaplamadan önce yapılması gereken diğer tedavileri de kapsayan net fiyatı almalısınız.

  Eksik dişlerin yerine protez yapılması, implant üzeri protez kaplama, çürüklerin kanal tedavisi ile giderilip, kaplama yapılması ve benzeri ek tedavileri de kapsayabilen bu uygulamalar hakkında kesin bilgi ancak yapılacak muayene neticesinde ortaya çıkabilir. Bu bakımdan hekiminizle veya diş kliniği ile iletişime geçerek, detaylı bilgi almanız ve tedavi sürecine başlamanız tavsiye edilir. Diş klinikleri size bu konuda net bilgiyi sunacaktır.

  S.S.S.

  Porselen kaplama kaç seans sürer?

  Porselen diş kaplamaları için uygulanan seans sayısı hastadan hastaya belli bir oranda değişim gösterebilmek ile birlikte bu tedaviler genelde 3 seansda tamamlanırlar. Tedavi sürecinde herhangi bir problem çıkmaması durumunda bu 3 seans ortalama 3 hafta içerisinde tamamlanacaktır. Porselen diş kaplama seansları arasında birer haftalık zaman aralıkları bulunur.

  Porselen kaplama ömrü ne kadar?

  Porselen diş kaplamaları son derece sağlam ve dayanıklı bir yapıya sahip olmak ile birlikte bu kaplamaların kullanım süreleri hastadan hastaya değişim gösterebilir. Doğru bir şekilde uygulanan porselen diş kaplamalar, doğru bir bir ağız ve diş sağlığı bakımı ve aksatılmayan diş muayeneleri ile birleştiğinde porselen kaplama dişler ortalama 15 ile 20 yıl arası bir ömre sahip olurlar.

  Porselen kaplama dişlere zarar verir mi?

  Porselen kaplama dişler ya da diğer diş kaplama modellerinin dişlere zarar verdikleri herhangi bir durum bulunmamaktadır. Kaplama diş tedavileri yalnızca eğer hasta diş kaplamasının üretileceği maddeye karşı alerjik bir reaksiyon gösteriyor ise tehlikeli olabilirler. Ancak bu, hasta kaplama tedavisi öncesi gerekli kontrol ve muayenelerden geçirileceğinden pek de olası bir durum olmayacaktır.

  Kaplama dişe alışmak ne kadar sürer?

  Hastanın yeni kaplama dişlerine alışma süresi tedavinin doğası ve hastanın durumuna göre belli oranlarda değişim gösterebilir. Ancak bu tedaviler, yani kaplama diş tedavilerinde hastaların yeni dişlerine alışmaları ortalama 5 gün ile 14 gün, yani iki haftalık bir süre içerisinde gerçekleşecektir. Hastalar bu süre boyunca bazı ufak sıkıntılar yaşayabilse de sürecin sonunda kaplama dişlerin hasta için doğal dişlerinden bir farkı olmayacaktır.

  Porselen diş takıldıktan sonra ağrı olur mu?

  Porselen diş kaplama tedavileri ya da diğer kaplama diş tedavilerinde, tedaviden sonraki ilk süreçte belli miktarda ağrılar yaşanabilir. Bu son derece normal ve beklenen bir durumdur. Özellikle hastanın alt küçük dişleri ya da diş eti bölgelerine baskı yapıldığı durumlarda ağrılar şiddetlerini artırabilir. Bu gibi durumlar için genelde kaplama tedavilerden sonra hastalara bir süre için bir takım ağrı kesici ilaçlar reçete edilir.

  Porselen kaplama sonrası ilk günlerde nelere dikkat edilmelidir?

  Porselen kaplama işlemi sonrasında ilk günler oldukça önemlidir. Hasta, kaplama yapılan dişlere zarar verebilecek sert yiyeceklerden kaçınmalıdır. Ayrıca, işlem gören dişlerde hafif bir hassasiyet ya da hafif ağrılar olabilir; bu durumda doktorunuzun önerdiği ağrı kesiciler kullanılabilir. İlk 24 saat içinde sıcak ya da soğuk içeceklerden uzak durulması ve aşırı sıcak ya da soğuk yiyeceklerin tüketilmemesi önerilir. İlk birkaç gün diş fırçalama işlemi nazik bir şekilde yapılmalı ve aşırı baskı uygulanmamalıdır.

  Porselen kaplama renk seçimi nasıl yapılır?

  Porselen kaplama yapılırken, hastanın mevcut dişlerinin rengi dikkate alınarak bir renk seçimi yapılır. Bu süreçte hastanın beklentileri ve estetik görünüm hedefleri göz önünde bulundurulur. Diş hekimi, hastanın doğal diş rengi ile uyumlu veya isteğe bağlı olarak daha beyaz bir kaplama rengi seçebilir. Seçilen renk, hastanın yüz tonuna ve genel estetiğine uyum sağlayacak şekilde belirlenir. Bu süreç, kişiselleştirilmiş bir tedavi planının önemli bir parçasıdır ve hastanın memnuniyeti için kritik öneme sahiptir.

  Porselen kaplama ile ilgili yaygın bir yanılgı nedir?

  Porselen kaplama ile ilgili yaygın bir yanılgı, bu işlemin dişlerin orijinal yapısına zarar verdiği ve diş sağlığını olumsuz etkilediği yönündedir. Gerçekte ise, porselen kaplama işlemi, dişlerin estetik görünümünü iyileştirirken aynı zamanda koruyucu bir rol oynar. Kaplama, hasar görmüş ya da estetik olarak hoş olmayan dişleri kaplayarak, daha güçlü ve sağlıklı bir yapı sunar. Uygulama öncesi dişlerin bir kısmının törpülenmesi gerekebilir; ancak bu, dişin korunması ve kaplamanın uyum sağlaması için gereklidir. Doğru bakım ve düzenli diş hekimi ziyaretleri ile kaplamalar uzun yıllar boyunca sağlıklı ve güzel bir gülüş sağlayabilir.

  Kaynakça:

  https://en.wikipedia.org/wiki/Dental_porcelain

  https://en.wikipedia.org/wiki/Veneer_(dentistry)

  Detaylı Bilgi Alın