Porselen Kron ve Köprüler İzmir

Porselen Kron ve Köprüler İzmir

Porselen kron, günümüzde yaygın uygulanan halk arasında porselen kaplama olarak da bilinen bir diş sağlığı yöntemidir. Porselen kron dişlerin yapısını ve sağlığını uzun süre koruma özelliği bulunan kalıcı etki sağlayan bir uygulamadır.

Porselen kron uygulamasında günümüzde malzemelere göre çeşitlilik gösteren yöntemler bulunmaktadır. Kullanım sıklıkları göz önünde bulundurulduğunda en yaygın olanları metal porselen kaplama veya tam porselen kaplama uygulamalarıdır.

Porselen kron kaplama işlemini yaptırmak isteyen bireyler genellikle maddi uygunluğundan dolayı metal porselen kaplama tercih etmektedirler.

Fiyat olarak diğer seçeneklere göre daha fazla tercih edilmesinin yanı sıra metal porselen kaplamada bazı durumlarda diş etinin rengini etkilediği de bilinmektedir.

Genel bir tanım yapılmak istenirse porselen kron, farklı nedenlerle tahribata uğramış ve yapı maddelerini kaybetmiş dişlerin uzun süreli bir korumayla sağlıklı bir şekilde kullanılabilmesini sağlayan bir kaplama işlemidir.

Porselen kaplama işlemindeki amaç dişler sağlıklı ise bu dişlerin ömrünün uzatılması eğer diş sorunları yaşanıyor ise bu sorunların çözülerek dişin daha uzun süre sağlıklı kalabilmesini sağlamaktır.

Her iki durumda da ana amaç diş sağlığını sürdürülebilir bir şekilde korumaktır. Porselen kron kaplama işlemi dişlere zarar vermez aksine dişlerin uzun süre sağlıklı kalmasını sağlar.

Bu işlem diş muayenesi sonrasında uzman doktor tarafından kişiye önerilir ve kişinin istekleri doğrultusunda uygulanabilir. Sonrasında diş sağlığını koruyucu materyaller yardımıyla diş kaplanır.

Detaylı Bilgi Alın

  Porselen Kronlar Hangi Durumlarda Uygulanmaktadır?

  Tedavi Detayları
  Operasyon:Porselen Kron ve Köprüler
  Prosedür:Bir veya birden fazla diş eksikliğinde, komşu dişlerin küçültülüp, üzerlerine gelen kaplamalardan destek alınılarak ara boşlukların doldurulması işlemidir.
  Tedavi süresi:1 hafta
  Anestezi:Uygulanmaz
  Ağrı:Hafif/Orta
  Uygun Kişiler:Ağız yapısı implant tedavisine uygun olmayan hastalar için uygundur
  Dikkat Edilmesi Gerekenler:Ağız bakımına dikkat edilmelidir.

  İzmir porselen kron uygulaması genel olarak diş sağlığını koruyucu etkisiyle ön plana çıkmaktadır. Diş sağlığının sağlanması amacıyla uygulanan birçok farklı tedavi yöntemi mevcuttur.

  Diş sağlığına dikkat edilmesi kişinin bireysel sağlığına ve sosyal hayatının olumlu yönde ilerlemesine önemli katkı sağlayacaktır. Porselen kron tedavisi çoğu durumda diş sağlığını korumak adına tercih edilse de diş yapısının ve estetiğinin korunması amacıyla da tercih edilmektedir.

  Diğer uygulanan diş tedavi yöntemlerini takviye etmek amacıyla da uzman doktor tarafından tavsiye edilebilen veya hasta tarafından talep edilebilen bir tedavidir.

  Örneğin; diş çürümeleri sonucunda yaşanan ağrı ve acı sorunlarının çözümünde kullanılan kanal tedavisi ve dolgu tedavisi sonrası dişlerin kaybettiği doku ve dişi oluşturan maddelerin kaybını telafi edebilmek ve hassas olan dişi koruyabilmek adına porselen kronlar kullanılabilir.

  Bu konuda porselen yapılı maddelerin tercih edilmesindeki önemli sebeplerden biri de sağlıklı olmasının yanı sıra estetik açıdan beklentileri karşılayabiliyor olmasıdır. Bu durumda kişinin iki farklı hassasiyeti birden karşılanabilmektedir.

  Porselenler genel olarak incelendiğinde de insanın doğa diş yapısına benzer görüntüde ve özellikte görülebilmektedir.

  Diş yapısını koruma ve tedavi sonrası diş sağlığını korumak için uygulanması dışında diş kaybı yaşanılan durumlarda da diş yapısını tekrardan normale döndürmek için uygulanabilen bir yöntemdir.

  Dişlerin çeşitli nedenlerle kaybedildiği durumlarda bir veya birden fazla dişin kaybedilmesiyle oluşan diş yapısı bozuklukları, dişler arasında oluşan açıklıklar kaybedilen dişlerin komşu dişleri ile bağlantılı olarak yapılan kaplamalarla tolere edilebilmektedir.

  Burada yapılan uygulama ile dişlerin arasındaki boşluklar doldurularak bu boşluğa yapay bir diş eklemesi de yapılabilmektedir.

  İzmir Porselen Kron Uygulaması Kaç Seans Sürmektedir?

  İzmir porselen kron kaplama işleminin uygulanabilmesi öncesinde bir hazırlık gerektirdiğinden ortalama 4 seansta tamamlanabilmektedir.

  Diş sağlığını korumak ve diş yapısını normale döndürmek için uygulanan bu yöntemde kullanılan materyallerin ve uygulama yönteminin kişinin diş yapısına ve sağlığına uyum sağlayabilmesi oldukça önemlidir.

  Kişinin ağzına uyumlu bir malzeme ve yöntem kullanılmadığı durumlarda kişi tedaviden beklediği faydayı alamamaktadır. Çoğu zaman porselen kron uygulamasında kullanılacak maddelerin hazırlanması vakit alabilmektedir.

  Bunun yanında günümüzde bireyin ağız yapısına uyum sağlayacak ve uzun ömürlü olabilecek malzemelerin genellikle ithalat yoluyla alındığını söyleyebiliriz.

  Porselen kron uygulamasında kullanılan yapı laboratuvar ortamında hazırlandığından bu durum tedaviyi maliyet açısından da etkilemektedir.

  Tedavinin ilk aşamasında bu alanda uzman bir doktorun kişinin dişlerini muayene etmesi ve yaşanan sorunların tespit edilmesi ile başlamaktadır. Burada işlemin uygulanacağı hastanın da beklentileri oldukça önemlidir ve bunlar mutlaka doktor ile paylaşılmalıdır.

  Diş yapısındaki sorunların tespit edilmesinin ardından dişe uygulanacak tedavi yöntemi belirlenir. Sağlığına tekrar kavuşturulmak istenen diş veya dişler belirlenerek tedaviye hazır hale getirilmek üzere çeşitli işlemler uygulanır.

  Burada yapılacak işleme göre genellikle tedavinin dişlere uyum sağlayabilmesi için dişte küçültme ve şekil verme işlemi uygulanabilmektedir. Ağıza yerleştirilecek yapının da ilgili diş yapısına uyum sağlayabilmesi açısından dişlerin detaylı ölçüsü alınmaktadır.

  Tüm bu çıkarımlar sonucunda elde edilen bilgiler ışığında laboratuvar ortamında seçilen maddeyle hazırlanmış yapı oluşturulur. Bu yapının öncelikle kişinin ağızına uygunluğu test edilmeye çalışılır.

  Burada yapılan ilk işlem dişler incelenerek alınan ölçülerin ve oluşturulan yapının dişlere uygun olup olmadığını saptamaktır.

  Bu işlem dişe asıl yerleştirilecek porselen kron yapının uygulanmasından önce sorun yaşanmaması adına bir prova niteliği görmektedir. Bu sayede uzman doktor tedavinin hata payını azaltma ve eğer mümkünse sıfıra indirmeyi amaçlamaktadır.

  İkinci aşamadan elde edilen tecrübeler ışığında son oluşturulacak ve hastaya uygulanacak yapının uyumluluğu test edilir. Bu aşama laboratuvar ortamında gerçekleşir ve porselen yapının kişinin ağız yapısına uygun olduğu belirlenir.

  Burada kişinin estetik kaygıları da göz önüne alınarak dişin yapısı ve rengi ile ilgili fikirler alınarak bunlar da uygulamaya geçirilir. Tüm bu durumların çözüme kavuşması ardından cila işleminin gerçekleştirilebilmesi için porselen yapı laboratuvar ortamında düzeltilir.

  Bu aşama tedavinin uygulanacağı kişinin beğenisine göre tekrarlanabilmektedir. Burada genellikle estetik kaygı yaratan konu ise dişin renk tercihi olacaktır.

  İzmir porselen kron uygulaması işleminin son aşamasında ise laboratuvar ortamında son işlemleri tamamlanan yapı, uygulanacağı kişinin ağzında son kez denenir.

  Burada defalarca deneme yapılmasının nedeni bireyin içinin tamamen rahat ettiğini anlayabilmek ve uygulanan tedaviden uzun süreli fayda sağlanabileceğinin belirlenmesidir.

  Son aşamada denenen yapı ile kişinin ağız yapısı arasında herhangi bir problem yok ise kişinin onayına başvurulur. Hasta açısından da herhangi bir problem olmaması durumunda yapı dişe sabitlenir.

  Kişinin bu tedavinin amacına ulaşması için neler yapması gerektiği ve diş bakımının doğru yapılması konusunda bilgi sahibi olduğundan emin olunmalıdır.

  Porselen Kron Tedavisi Sonrası Bakım Nasıl Yapılmalıdır?

  Porselen kron uygulaması sonrası kişinin ağız bakımına oldukça dikkat etmesi gerekmektedir. Uzmanlar tarafından yaygın olarak önerilen yöntem bu dişlerin doğal dişler gibi bakımının yapılması ve düzenli fırçalanmasıdır.

  Bunun yanı sıra dişlerin arasına kaçan yemek artıklarının da temizlenmesi oldukça önemlidir. Bu tedavide uygulanan yapı da doğal dişler gibi çürümeye yol açacak gıda artıklarından olumsuz etkilenebilmektedir.

  Genellikle diş doktorları tarafından önerilen yöntemlerden biri olan diş ipi kullanımı da bu tedavi sonrasında önerilmektedir. Diş ipi kullanımı ile günlük beslenme aktiviteleri sonrası dişler arasında kalabilecek gıda artıklarının temizlenmesi sağlanabilir.

  Porselen kron uygulanması sonrasında diş hassasiyeti yaşanmaması gerekir. Nadiren de olsa az miktarda hassasiyet oluşabilmektedir.

  Anormal olabilecek uzman doktorun bilgilendirmeleri dışında olan ağrı veya sızlama şikayetlerinde doktora başvurulması önerilir. Çoğu zaman bu sorunlara neden olan etkenler kolayca tespit edilerek çözüme kavuşturulabilmektedir.

  Porselen Kronun Riskleri Nelerdir?

  • Porselen kron, hastanın ağzında minimum sayıda diş kaybı bulunduğu zaman, komşu dişlerinizin belirli oranda küçülterek uygulanan köprü şeklinde ya da tek şekilde yapıştırılan sabit protezlerdir.
  • İzmir porselen kron tedavisini, aşırı çürümüş ve dişin ömrü tükenerek renklenme oluşmuş olan dişlerinizin tekrardan sağlıklı yapıya ve estetik görünüme ulaştırmak amacı ile tercih edilen bir yöntem olarak ifade edilebilmektedir.
  • Porselen kron 4 farklı şekilde yapılmaktadır. Bunlar; Metal destekli porselen kron, Zirkon destekli porselen kron, Empres porselen kron ve Porselen laminate’dir.
  • Bu işlem için öncelikle bir diş hekimine başvurulması gerekmektedir. Diş hekiminizin kontrollerinden sonra bu uygulama yapılabilir.
  • Bu işlemde öncelikle dişlerde çürük varsa temizlenir ve komşu dişler hazırlanır. Dişler düzeltilerek hazır hale getirildikten sonra ölçü işlemlerine geçilir. Laboratuvar ’da özel olarak hazırlanır ve provası yapılır. Porselen kron uygunluğu hastaya netleştirildikten sonra kron sabitlenerek yapıştırılır.
  • Diş hekiminizin kontrolü sonrasında eğer Zirkonyum alaşımlı full porselen kuronlar takılması belirlendiyse dikkat edilmesi gereken önemli unsurlar bulunmaktadır. Bunlardan ilki, zirkonyum alaşımlı full porselen kuronlar kuvvetli çiğneme esnasında kırılgan bir yapıya sahip oldukları için kırılma ihtimalleri yüksektir. Bu sebeple çatlayabilir ya da parçalanabilirler.
  • Porselen kronlarda hastanın kullanıma bağlı olarak bir renk değişimi oluşması söz konusu değildir. Ancak porselenin altında bulunan doğal dişler, tedaviden sonra cansızlaşma gösterirse porselen kronlarda renk değişimi oluşma riski vardır.

  Porselen Kron ve Köprüler için Hangi Doktora Gidilir?

  Tr Tedaviler 2

  İzmir porselen kron ve köprüler genel anlamda diş tedavilerilerdir ve bu tedavilerin uygulanması için uzman bir diş hekimine gidilmesi ve muayene olunması gerekir.Porselen kron, dişin üst kısmını kapatacak ve güzel görünümlü bir şekilde tasarlandığında dişin doğal görünümünü yansıtacak bir diş protezidir.

  Köprü ise, bir veya daha fazla dişin eksik olduğu bir bölgeyi tamamlamak için kullanılan bir diş protezidir. Porselen kron ve köprüler dişlerin güçlendirilmesi ve estetik görünümlerinin sağlanması amacıyla kullanılır. Her iki tedavi de son derece etkili ve güçlü tedaviler olarak bilinirler.

  Porselen Kron ve Köprüler İşlemi Sonrası Tavsiyeler

  • İşlemden sonra dişlerinizin hassas olduğunu hissedebilirsiniz. Bu durum normaldir ve geçici olacaktır. İlk birkaç gün sadece yumuşak gıdalar yemeye çalışın ve doktorun yazdığı ağrı kesici ilaçları kullanın.
  • İşlemden sonra dişlerinizin temizliğine dikkat edin. İyi bir ağız bakımı, dişlerinizin sağlıklı ve güzel görünmesini sağlar. Ağız içinde bulunan bakterilerin artmasını önleyin ve dişlerinizi fırçalayın.
  • İşlemden sonra dişlerinizin doğal görünümünü korumak için diş macunlarını ve diş fırçalarını seçerken dikkatli olun. Aşırı sert ve kötü kaliteli diş macunları ve fırçaları, porselen kron ve köprülerinizin zarar görmesine neden olabilir.
  • İşlemden sonra dişlerinizin sağlığını korumak için düzenli diş hekimi kontrollerine gitmeyi unutmayın.

  Porselen Kron ve Köprüler İşlemleri Nelerdir?

  İzmir porselen kron ve köprü tedavisi, diş hekimliğinde uzmanlaşmış bir diş hekimi tarafından yapılır. Tedavinin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi için öncelikle diş hekimi, hastanın dişlerini ve diş etlerini muayene ederek hangi tedavi yönteminin en uygun olduğuna karar verir. Daha sonra dişin üst kısmının tamamen ya da kısmen çıkarılması gerekir. Bu işlem sonrasında, porselen kron veya köprü parçası dişin üst kısmına yapıştırılır ve diş hekimi tarafından sıkıca sabitlenir. Bu tedavinin tamamlanması için birkaç seans gerekebilir ve tedavi süresi kişiden kişiye değişebilir.

  Porselen kron ve köprü işlemleri çok etkili ve pratik işlemler olarak bilinirler. Kişinin diş sağlığını koruyan, onaran ve tekrar aynı sorunu yaşamasını önleyen bu tedavi yöntemleri özellikle son yıllarda oldukça sık uygulanırlar.

  Tedaviden alınan verim hastadan hastaya değişim gösterebilir. Burada hastanın ağız ve diş sağlığı, genel sağlık durumu ve hastaya uygulanan porselen kron ve köprü işlemlerinin doğaları belirleyici olacaktır. Ancak geçmiş veriler incelendiğinde bu tedavilerden, yani porselen kron ve köprü işlemlerinden yüksek derecede verim alındığı, bu işlemleri yaptıranların genelde problemlerinin etkili ve hızlı bir şekilde çözüldükleri söylenebilir.

  Hastalar genelde porselen kron ve köprü işlemlerinden sonra olumlu yorumlar yaparlar. Size en uygun porselen kron ve köprü tedavisini belirlemek ve bu tedaviyi başarılı bir şekilde gerçekleştirmek için deneyimli, uzman bir diş hekimine danışmanız tavsiye edilir.

  İzmir Porselen Kron Fiyatları Ne Kadar?

  İzmir Porselen kron fiyatları, uygulamanın büyüklüğüne (diş sayısı) ve uygulamayı yapacak kliniğin neresi olduğuna göre farklılık gösterir. Kullanılan materyalin menşei ve nitelikleri gibi özelliklerin de bu fiyatlar üzerinde etkili olacağından söz etmek gerekir. Muayene ve tedavinin hekim tarafından verilecek hizmet boyutunun fiyatlandırması ise alt limitleri meslek kuruluşu tarafından belirlenmek üzere, herhangi bir üst limite tabi değildir.

  İşçilik ücretleri bağlamında hastane, klinik veya hekim kendi fiyatını belirleyebilir. Kron fiyatları hakkında detaylı bilgi edinebilmek için öncelikle hekime muayene olmak ve ortaya çıkacak prosesi öğrenmek gerekir. Her hasta için farklı bir süreç gerekeceğinden, fiyatlandırma da doğal olarak farklı olacaktır. Devlet hastaneleri ve özel klinikler bu noktada size destek ve bilgi sunabilirler.

  S.S.S.

  Porselen Kronlar Renk Değiştirir Mi?

  Porselen kronlar, doğal dişlerinize estetik bir görünüm kazandırmak için tasarlanmıştır. Kaliteli malzemeden yapıldıkları ve yüzeyleri pürüzsüz olduğu için, renk değişimine karşı oldukça dirençlidirler. Ancak, porselen kronların altında kalan doğal diş dokusunun zamanla renk değişikliği yaşayabileceği unutulmamalıdır. Bu durum, kronun renginde farklılık hissedilmesine sebep olabilir. Düzenli diş hekimi kontrolleri ve ağız bakımı, renk bütünlüğünün korunmasında önemlidir.

  Porselen Kronlar İçin Hangi Diş Bakım Ürünleri Tercih Edilmelidir?

  Porselen kronların uzun ömürlü olabilmesi için özel bakım gerekmektedir. Kullanılacak diş fırçasının yumuşak kıllı olması ve diş macununun aşındırıcı olmayan bir formüle sahip olması önerilir. Ayrıca, diş ipi kullanımı porselen kronlar arasında kalan yemek artıklarını temizlemek için önemlidir. Bu ürünlerin seçimi konusunda diş hekiminizin önerilerine başvurmak, kronların sağlığını ve estetiğini korumada yardımcı olacaktır.

  Porselen Kron Tedavisinden Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Porselen kron tedavisi sonrasında, tedavinin başarısını ve kronların ömrünü uzatmak için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlar arasında; sert ve yapışkan gıdalardan kaçınmak, buz gibi çok sert maddeleri ısırmamak ve düzenli diş hekimi kontrollerine gitmek bulunmaktadır. Ayrıca, geceleri diş gıcırdatma gibi alışkanlıkları olan hastalar için koruyucu bir gece plağı kullanımı önerilebilir. Bu önlemler, porselen kronların daha uzun süre sağlıklı ve işlevsel kalmasına yardımcı olur.

  Detaylı Bilgi Alın